Certificat Fiscal

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
Puiu
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 07, 2010 9:27 pm

Mesaj de Puiu » Mie Feb 02, 2011 3:10 pm

Anul trecut in februarie am cumparat un Seat Ibiza din 2000. Pret bun, toate bune si frumoase pana acum.
Nu am primit de la fostul proprietar nici acum certificatul fiscal pt a inmatricula masina pe Timis, in prezent este pe Olt.
Problema este ca nu mai dau sub nici o forma de proprietarul din acte (vanzator).

In cazul asta, nefiind declarata masina in 30 de zile de la achizitionarea ei, pot lua amenda de fiecare data cand ma opreste politia si mai rau imi poate ridica talonul, o data ridicat nu-l mai poate recupera decat proprietarul din acte.

S-a mai confruntat cineva cu astfel de problema?
Astept cateva sugestii din partea voastra referitor la ce ar trebui sa fac!

Va salut!

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Joi Feb 03, 2011 7:51 pm

Prea multe necunoscute ca sa iti raspunda cineva la obiect :

1-ai facut contract de V-C cu el ? Daca da, ai exemplarul tau ?
2-iti lipseste doar CF-ul ? Ai primit fisa de inmatriculare vizata ?
3-pe talonul masinii la rubrica ''instrainat catre'' a completat numele tau si a semnat ?
4-ai cumparat masina de la proprietarul de pe cartea de identitate/talon sau de la un tert ?

Avatar utilizator
Puiu
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 07, 2010 9:27 pm

Mesaj de Puiu » Vin Feb 04, 2011 10:25 am

QUOTE (radurin @ Feb 3 2011, 07:51 PM) Prea multe necunoscute ca sa iti raspunda cineva la obiect :

1-ai facut contract de V-C cu el ? Daca da, ai exemplarul tau ?
2-iti lipseste doar CF-ul ? Ai primit fisa de inmatriculare vizata ?
3-pe talonul masinii la rubrica ''instrainat catre'' a completat numele tau si a semnat ?
4-ai cumparat masina de la proprietarul de pe cartea de identitate/talon sau de la un tert ?

Multumesc pt interes (in primul rand)!

1. am facut contract si am exemplarul meu
2. CF-ul lipseste, fisa de inmatriculare vizata nu stiu sa am asa ceva
3. pe talon nu scrie instrainat catre... nici nu stiam de asa ceva
4. prostia cea mai mare este ca a fost luata de la un tert (la care am contractul intre proprietar si tert+copii de buletin a amadurora)

Cu proprietarul din talon am vb de multe ori vara trecuta pana nu am mai dat de el, m-a amanat de fiecare data.I-am trimis si copoi de buletin pt a scoate certificatul pe numele meu. Dupa sapaturi adanci am sunat la taxe si impozite Slatina si am aflat ca avea 2600lei de plata (in general amenzi de circulatie).

Poate detaliile astea sunt concludente si pot primi indrumari

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Vin Feb 04, 2011 7:28 pm

Nu prea ai ce sa-i faci, decat in instanta.Poti incerca si o notificare prin avocat sau executor (verifica daca se poate, dar cred ca da).

Vestea buna e ca poti circula cu masina, nu iti ia nimeni talonul daca ai RCA valabil pe numele celui din carte/talon si ITP valabil + masina ok dpdv tehnic si estetic. Uitasem de rovinieta.

''Organul'' nu stie ca masina s-a vandut si tu nu ai inscris-o, doar daca tertul nu e nebun sa declare masina furata.

Incearca sa mai iei legatura cu primul proprietar si sa ii explici ce probleme apar daca nu radiaza masina de la fisc, amenzi de circulatie si orice alte probleme pe numele lui, plus impozitul pe care o sa il plateasca in continuare, insa e posibil sa nu il intereseze.

Nu mai dati banii pe masini pana nu intrati in posesia actelor, mergeti cu vanzatorul la fisc, cereti fisa de inmatriculare vizata, certificat fiscal pe seria de sasiu, cartea si talonul in original, contractul de V-C si cheile si doar apoi achitati pretul. Eventual faceti si RAR-ul inainte daca aveti posibilitatea.

Avatar utilizator
Puiu
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 07, 2010 9:27 pm

Mesaj de Puiu » Vin Feb 04, 2011 8:07 pm

Multumesc frumos pt sfat!

Proprietarul de pe talon stie toate chestiile care implica in neradierea masinii de pe numele lui, dar se pare ca nu-i intereseaza.
Asta e, o sa incercam in instanta sau executor.

Avatar utilizator
Ady
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 25, 2007 9:31 pm

Mesaj de Ady » Mie Apr 06, 2011 10:03 pm

Salut ! pune un avocat sa il sune si sa ii explice ca nu ai de gand sa dai inapoi . Tine-ne la curent cu noutatile .

Avatar utilizator
raskalla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 14, 2012 5:41 pm

Mesaj de raskalla » Lun Mar 05, 2012 10:43 pm

Auzi, dar daca n-o mai declari nici tu la fisc, care-i problema? Ba mai bine nu platesti impozit deci iesi in castig. Credeti ca ar fi vreo problema?

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Mar Mar 06, 2012 9:59 am

Pai problema este simpla...primul proprietar o declara furata si pana dovedeste el ca a fost inselat, eventual face cateva zile la mititica si o sa plateasca avocati pana o sa uite numarul banilor.
Exemplu simplu: primul proprietar se duce la politie si declara ca a fost constrans de un camatar sa faca acel act catre intermediar....si de acolo sa vezi circ si show.

Sfatul meu....du-te la primul proprietar acasa, hartia care o ai facuta de proprietar cu intermediarul este nula !!!! Proprietarul poate oricand sa conteste si sa zica ca nu este semnatura lui, iar masina el doar i-a imprumutat-o spre folosinta celui de la care ai cumparat-o !!!!
Incearca sa ajungi la un consens cu el, macar sa ai un contract V-C intre tine si proprietarul de drept din acte, sa iti scrie pe talon ca ti-a facut instrainarea bunului. Impozitele si taxele se pot reesalona la fisc.
Mai exista un risc, cei de la fisc, vazand ca nu incaseaza datoriile de la proprietar sa vrea sa ii execute bunul(masina), iar ramai cu buza umflata !!!!

Incepi si misca-te rapid ca nu este de gluma !!!!

P.S : Acum am vazut ca am dat raspuns la o discutie din 2011, nu o voi sterge pt ca este posibil sa mai pateasca si altii la fel, dar poate vor avea curiozitatea ca inainte sa dea banii sa arunce un ochi pe forum !

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Mar 06, 2012 10:30 am

@Raskalla, te rog fii mult mai atent pe viitor cand raspunzi intr-o discutie veche!

Avatar utilizator
raskalla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 14, 2012 5:41 pm

Mesaj de raskalla » Vin Mar 16, 2012 11:28 am

OFF: Pentru a evita deschiderea unui nou post am preferat sa intreb aici, pentru ca sunt in aceeasi situatie si speram sa aflam ce s-a mai intamplat. Dar se pare ca avem o problema de etica din partea multor user-ilor: daca si-a rezolvat omu' problema (sau nu) nu mai revine cu rezultatul pe forum, asa... de dragu' de a-l stii si "muritorii de rand" carora le-a cerut sfaturi disperat mai "deunazi". Marea majoritate a posturilor deschise raman in coada de peste, pentru ca cel care ridica problema la fileu, dupa ce se smiorcaieste si se-alinta de zici ca-i pica ceru'-n cap, ne lasa "neterminati" ca in cazul de fata. Brusc parerile si faturile noastra/voastra nu mai sunt interessante? Imi pare identic cu intors spatele unei persoane in mijlocul discutiei...

ON: Revin, daca n-o declara la fisc si o lasa asa nu vad sa fie nicio problema.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori