Legal Sau Nu?

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Dum Mai 15, 2011 10:07 pm

salut
am si eu niste nedumeriri
ce anume avem voie sa schimbam la masini fara a avea probleme la verificarea tehnica
de ceva vreme m-am apucat sa modifica la carisma mea cate una alta ,iar saptaman viitoare trebuie sa merg la verificare,insa ma tem sa nu se ia de ceea ce am schimbat pana acum
am schimbat scaunele fata,iar in spate in loc de bancheta am acum 2 scaune cu consola intre
si in portbagaj vor veni ceva modificari,si pe urma la exterior
stie cineva daca ar avea voie sa se ia de aspectele astea?
va multumesc



cu respect
calvaree

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Mai 16, 2011 8:15 am

Modificarile la Lumini, Frane, Motor si Directie, Roti, electrica. Cam piesele pt care ti se ia talonul pe strada daca te opresc si se constata nereguli. Or mai fi si altele, dar nu cred ca

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Aug 27, 2012 8:28 pm

Postez aici ca sa nu mia deschid un topic nou.
Saptamana asta am vorbit sa duc masina in service pentru un retus pe garantie la bara spate(a inceput sa sara lacul). Cei de acolo au zis ca trebuie sa las masina 24 ore la ei iar eu le-am propus sa imi dea bara jos si sa revin a doua zi pt remontare, au acceptat dar m-au avertizat ca daca ma prinde politia imi ia certificatul si amenda. Codul rutier prevede ca lipsa sau o deteriorare majora a unui elemet de caroserie se sanctioneaza cu retinerea certificatului+amenda. Oare sa fie chiar asa exigenti politistii daca ma vad in trafic fara bara spate(cu nr in luneta)?! A mai circulat cineva fara un elemet de caroserie?
Mircuri trebuie sa duc masina si nustiu daca sa ma risc sau nu. O sa stric o vorba poate au o bara avariata sa imi puna provizoriu ca masina la schimb nu cred ca imi dau.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Lun Aug 27, 2012 9:44 pm

Pai daca asa zice codul rutier ce rost are sa risti ?
Eu unul n-as circula fara un element de caroserie...

Avatar utilizator
Beliath
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 08, 2012 6:59 pm

Mesaj de Beliath » Mar Aug 28, 2012 12:42 am

o sa iti iei amenda si o sa ai probleme destul de mari cu orice echipaj de politie, cea mai simpla explicatie e urmatoarea: lipsa unui element de caroserie inseamna nerespectarea regulilor privind siguranta rutiera a celorlalti participanti la trafic eu zic sa nu te risti mai ales ca acum e foame de bani

Avatar utilizator
danielNEC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 07, 2010 9:14 pm

Mesaj de danielNEC » Mar Aug 28, 2012 2:57 pm

Orice modificare la aspectul exterior al masinii trebuie facuta cu cap!!

Explicatie:
- Daca schimbi farurile trebuie sa iti cumperi faruri cu certificat TUV. Daca au aceasta certificare poti sa circuli cu ele fara probleme(Vorbesc din proprie experienta, am schimbat farurile pe un pug 206 din faruri simple in faruri cu lupa si xenon)
- Daca schimbi rotile trebuie sa iti treci noile dimensiuni in certificat/cartea masinii. Asta se face la RAR. Daca ti-ai trecut noile dimensiuni nu mai ai probleme.
- Daca schimbi elemente de caroserie(praguri, spoilere, oglinzi, etc) nu ai nevoie de nimic atat timp cat nu intrfereaza cu celelalte elemente ale masinii(capota peste faruri, pozitia placutei de inmatriculare, etc)
- Daca schimbi culoarea masinii trebuie trecuta in certificat(daca noua culoare ocupa mai mult de 30% din totalul masinii)
- DACA ITI LIPSESTE UN ELEMENT DE CAROSERIE cel mai bine este sa nu circuli cu masina! Dar in cazul tau fiind vorba de spoilerul spate si daca nu iesi din oras, si daca iti da de la service devizul de intrare in service nu cred ca ai sa ai probleme. Politistii sunt si ei oameni si deobicei inteleg aceste aspecte.

My 2 cents

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mar Aug 28, 2012 5:02 pm

amenda + retinerea talonului pana la remedierea problemei. cei care constata remedierea problemei si iti pun ''bun tehnic'' pe dovada sunt cei de la RAR....

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Aug 28, 2012 7:37 pm

Cred ca o sa las maine masina in service si o iau joi, nu are rost sa risc ca nu ma dau banii afara din casa si nici timp de alergat pe la rar si politie pt recuperare certifatc nu am. Sper sa nu mai am astfel de probleme pe viitor ca sunt satul.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Aug 30, 2012 11:47 am

Oficial, ai aflat deja un raspuns.

Neoficial, tine de intelegerea si indulgenta politistului. Am o cunostinta care a mers vreo juma' de an in Iasi fara bara fata. Deh, o trimisese la "tunat"

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Aug 30, 2012 6:36 pm

Si a fost oprit de politie, daca da ce a i-au facut?

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori