Asigurari

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Lun Noi 10, 2008 11:09 am

QUOTE (Andrei_RC)Eu zic ca nu are rost sa ii lasi sa isi bata joc de tine. In primul rand comunicarile cu ei ar trebui sa le faci in scris si neaparat cu numere de ordine de la registratura. Nu au decat sa ceara ce filari vor ei, poate si xxx. tie trebuie sa iti dea un refuz in scris. Si la anpc eu zic ca artrebui sa faci sesizare dar si acolo tre sa iei nr de registratura.
Din cate stiu mai exista si comisia pt supravegherea asigurarilor, dar num stiu cu ce se ocupa.

m-a sunat azi agentul constatator de la BT Asig si m-a anuntat scurt si la obiect ca mi-a fost acceptata plata intagrala a daunelor produse in acel incident. A fost mai simplu si rapid decat ma asteptam. bine ca nu am apucat sa depun plangeri pe la anpc sau sca.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Sâm Ian 18, 2014 4:34 pm

Stie cineva cu ce companii de asigurari colaboreaza serviceul Tiriac Auto berceni si Expozitiei? Ma intereseaza in mod special City insurace si Astra?

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Lun Ian 20, 2014 12:44 am

In cursul zilei o sa aflu raspunsul la intrebarea ta si o sa ti raspund.



Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Ian 20, 2014 9:56 am

Multumesc, astept cu interes raspunsul.

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Lun Ian 20, 2014 10:50 am

Salut.


Am vb astazi cu cei de la Mitsubishi si mi-au zis asa:

Cu CITY INSURANCE NU lucreaza


CU ASTRA DA, lucreaza.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Sâm Feb 15, 2014 5:41 pm

Am si eu o intrebare legata de vignieta care se elibereaza odata cu polita RCA. La ce foloseste aceasta vignieta? Te scuteste de ceva taxe daca pleci cu masina din tara sau e doar asa de forma?

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Dum Feb 16, 2014 10:11 am

E de forma. Cica se lipeste pe patbriz ca sa vada oricine care e durata de valabilitate a politei RCA.

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Mar Ian 13, 2015 4:02 pm

2015: De ce nu mai este ieftin RCA-ul?

http://www.promotor.ro/masini-noi/opini ... 320_s30002

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Dum Mar 08, 2015 11:20 am

Este total aiurea sa-i ceri unui tanar sub 30 de ani sa platesca peste 1000 de lei pentru o simpla asigurare RCA pentru ca "sansele" sa faca accident sunt mai mari. O sansa nu inseamna o confirmare. Este ca si cum ai spune ca toti tiganii sunt hoti, motiv pentru care trebuie sa-i bagam pe toti in puscarii fara nici un fel de regret. Acum o luna un mosulica cu un Matiz a iesit cu spatele dintr-o parcare fix in fata mea, pe banda 1. Am avut noroc ca nu aveam viteza, altfel ne faceam praf amandoi. Evident ca nu s-a asigurat. Dar el a dat 250 de pe asigurare ca nu face accidente ca deh, are experienta si eu am dat 1200 de lei pentru un Colt de 1.1 ca sunt un pusti teribilist care nu are 30 de ani. De parca 30 de ani este un prag strict, cine are peste 30 deani e un mielusel, un sfant la volan si nu va face accidente... ca are experienta.
Cea mai simpla solutie este ca aceste asigurari sa se dea in functie de gravitatea accidentelor pe care le-ai facut pe vechea asigurare. Asta daca s-au facut. Cu siguranta se poate, dar este o mafie incredibila in acest domeniu. De-asta sunt multi tineri si care trec masinile pe numele parintilor si scapa cu o asigurare f ieftina si tot pericol public raman. Pentru ca Romania este o tara pe care poti sa o fentezi chiar legal.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Dec 13, 2017 10:57 am

Am fost si eu lovit din spate de un sofer cu rca la euroins. Mcar expozitiei au spus ca nu lucreaza cu euroins. Conform legii e dreptul meu sa-mi aleg serviceul si vreau si piese originale. Ca avarii sunt asa: bara spate sparta, traversa metalica de sub bara indoita si peretele cu incuietoare impins putin in interior(portbagajul se inchide greu) capota portbagajului nu are nimic. Cum pot sa-mi repar masina in reprezentanta cu piese oe si pe banii asiguratorului? A mai fost cineva in situatia asta?

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori