Inmatriculare Auto Din Elvetia

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Mar Iul 03, 2012 8:58 pm

Sotia mea urmeaza sa primeasca un cadou de la mama mea care este de 15 ani in Elvetia - cadoul fiind un Peugeot 307 din 2005 - as vrea sa stiu daca se merita sa o aduc in Romania avand in vedere ca Elvetia nu este in UE si in acest caz se aplica unele taxe (vama. taxa inmatriculare, acte in plus etc.)-
problema mare ar fi plata unei taxe vamale care se aplica la auto din afara UE - am fost la vama de aici din Vaslui si mi-au zis sa le dau actele sau copie dupa acte daca vreau info - un alt vames imi spune ca trebuie sa platesc 1 eur/kg plus Tva - deranj mare la buget - cineva de la inmatriculari imi spune sa iau de acolo un certificat de provenienta Eur- intreb si eu acum colegii mei forumisti poate stie cineva cu exactitate cum trebuie procedat si ce solutii sunt pentru a iesi cat mai ieftin - sau macar sa nu am surprize cand ajung cu ea aici - multumesc
Fişiere ataşate
IMG_0225.jpg
IMG_0225.jpg (226.83 KiB) Vizualizat de 5619 ori
IMG_0221.jpg
IMG_0221.jpg (198.56 KiB) Vizualizat de 5623 ori

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Mie Iul 04, 2012 11:20 am

1. Cere mamei tale o copie dupa actele masinii (inclusiv cartea de identitate / brief-ul masinii sau cum s-o numi in Elvetia)
2. Intreaba la reprezentanta Peugeot daca pot sa-ti elibereze un certificat de provenienta eur pentru masina respectiva de aici din RO sau trebuie sa ceara mama ta de la Peugeot Elvetia.
3. Cu cele de mai sus mergi la vama sau la un comisionar vamal si intreaba cat te costa taxele vamale. Fiind vorba de un cadou (act de donatie) probabil ca vor calcula taxa la valoarea de catalog a masinii si nu la valoarea de factura (care nu exista).

Apoi urmeaza taxa de inmatriculare, rar, acte etc.

Dar fiind cadou, chiar si cu ea adusa dintr-o tara NON-UE, probabil ca iesi mai ieftin decat daca ai fi luat aceeasi masina din UE.
Stii cum e aia cu .... calul de dar nu se cauta in dinti )

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Iul 04, 2012 11:28 am

Dar daca in loc sa i-o faca cadou i-o vinde pe o suma mica? 100-300 de euro. Asa platesti tva pe suma de pe factura. Bineinteles, nu tre sa ii dea banii aia, doar sa faca hartia. Altfel, cu cadou, esti la mila vamesilor.

Am un prieten care a primit cadou de la o matusa din Elvetia un Espace, si il ajungeau vama si taxa de inmatriculare (acum 3 ani) cam cat un Espace nou daca ar fi facut totul ca la carte in Romania. Asa ca i-a vandut-o pe bani marunti si a inmatriculat-o la Bulgari.

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Mie Iul 04, 2012 1:04 pm

multumesc de raspunsuri- voi face oricum un act de vanzare-cumparare deci nu e vorba de donatie -
nu stiam ca de la reprezentata iti trebuie certificatul de provenienta- merci de sfat dar stii cumva se mai plateste ceva la vama daca am acest act?
si da e un cadou dar care nu vreau sa imi complice viata si sa dau acuma 2000 de euro pe taxe si alte cheltuieli - mi-e de ajuns ca o sa intretin 2 masini - ma gandeam ca poate scap mai ieftin si sa impac si nevasta cu o masina

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori