Timbrul De Mediu

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Bucy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 19, 2008 8:16 pm

Mesaj de Bucy » Vin Mar 29, 2013 10:46 am

Nu stiu daca vom reusi sa facem ceva in legatura cu aceasta taxa dar puteti semna petitia

Avatar utilizator
Doc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 30, 2008 2:16 am

Mesaj de Doc » Vin Mar 29, 2013 1:38 pm

Eu stiam altfel, daca cererea depusa pentru adeverinta nu este solutionata in termen de 10 sau 30 zile, se considera automat ca raspunsul este favorabil contribuabilului. Adica sunt obligati sa-mi elibereze aceasta adeverinta. In fine, astazi am dus copie dupa factura cand s-a platit taxa. Luni mi-au spus sa revin pentru a ridica adeverinta. Eu nu mai pot intarzia mult cu inmatricularea pentru ca imi expira termenul de 30 zile si se plateste amenda.

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Vin Mar 29, 2013 2:58 pm

1. nu stiai bine,
2. nu platesti nici o amenda daca nu inmatriculezi masina in 30 de zile.

Avatar utilizator
Doc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 30, 2008 2:16 am

Mesaj de Doc » Vin Mar 29, 2013 6:29 pm

Gresesti.

Legea spune asa:

Legea 544/2001

Art. 7.
(1) Autoritatile si institutiile publice au obligatia sa raspunda in scris la solicitarea informatiilor de interes public in termen de 10 zile sau, dupa caz, in cel mult 30 de zile de la inregistrarea solicitarii, in functie de dificultatea, complexitatea, volumul lucrarilor documentare si de urgenta solicitarii. In cazul in care durata necesara pentru identificarea si difuzarea informatiei solicitate depaseste 10 zile, raspunsul va fi comunicat solicitantului in maximum 30 de zile, cu conditia instiintarii acestuia in scris despre acest fapt in termen de 10 zile.
(2) Refuzul comunicarii informatiilor solicitate se motiveaza si se comunica in termen de 5 zile de la primirea petitiilor.
(3) Solicitarea si obtinerea informatiilor de interes public se pot realiza, daca sunt intrunite conditiile tehnice necesare, si in format electronic.

2. Hotar?rea 85 din 23 ianuarie 2003

ART. 37
In cazul schimbarii oricaror date referitoare la proprietar ori la vehicul, inscrise in certificatul de inmatriculare, titularul acestuia este obligat sa solicite autoritatii emitente eliberarea unui nou astfel de document, in termen de cel mult 30 de zile de la data la care a survenit aceasta modificare.

Nu gasesc insa care este amenda pentru asta.

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Vin Mar 29, 2013 8:24 pm

1. Sunt obligati sa-ti raspunda in 30 de zile, dar daca nu-ti raspund nu inseamna ca raspunsul e favorabil cum ziceai tu mai sus.
2. Nu te amendeaza nimeni daca nu inmatriculezi in 30 de zile, relax.
In schimb daca ai ghinion mare exista o sansa de 0,001% sa-ti ia talonul si placile militianul care te opreste in trafic, daca au trecut 30 de zile de la data inscrisa la instrainare in talon.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Vin Mar 29, 2013 9:44 pm

QUOTE (radurin @ Mar 29 2013, 09:02 AM) ............
Sfatul meu, la orice institutie a statului vi se solicita documente suplimentare, neprevazute de legislatia in vigoare, cereti raspuns in scris, semnat si stampilat si spuneti-le ca le faceti plangere penala pt. abuz in serviciu.


Se trece si pe la registratura institutiei respective pt a lasa o copie si in arhiva lor. Cu ocazia asta se inregistreza documentul respectiv (raspunsul scris al autoritatii respective) in arhiva lor dobandind in felul asta valoare juridica, fara a fi nevoie sa treceti pe la notar (alti bani aruncati). In plus devine un act ce nu il poate ataca sau nega respectiva institutie in cazul unei actiuni in justitie.

Avatar utilizator
Doc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 30, 2008 2:16 am

Mesaj de Doc » Vin Mar 29, 2013 11:02 pm

Cand am cerut numar de inregistrare, parca le-a cazut cerul in cap. Asta dupa ce o saptamana dosarul meu a stat aruncat intr-un maldar de hartii, fara a cineva sa se uite la el. Puteam sa astept mult si bine o solutionare. Pentru stat nu suntem importanti ca nu au ce sa mai mulga de la noi, daca taxa a fost platita.

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Sâm Mar 30, 2013 9:53 am

monitorul oficial, partea 1, nr. 175/29.03.2013.

S-a aprobat procedura de eliberare a adeverintei, modelul de cerere si adeverinta.

E nevoie de copie OP. Sa vezi circ acum, cand cumperi o masina de la al 5-lea proprietar de pe carte si primul proprietar a platit taxa, de unde faci rost de OP ?

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Sâm Mar 30, 2013 6:22 pm

mi-am inmatriculat eu saptamana asta masina adusa din elvetia : 2005 eur4 1560cmc 129g
2193 ron timbru de mediu
450 autentificare rar
200 asigurare
59 primarie
40 numere
30 cec

nervi - cat cuprinde - la toate institutiile probleme - inclusiv la cec

singurul lucru de care ma bucur ca am scapat de stresul cu taxa vamala (na elvetia) - stres provocat de un "expert" de la rar

Avatar utilizator
serj86
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 09, 2013 1:17 pm

Mesaj de serj86 » Vin Mai 10, 2013 1:02 pm

Salut,

Sunt posesorul unui Colt pe care l-am achizionat SH si reinmatriculat in 2008. Automobilul a fost prima data inmatriculat in Romania in 2006, aceasta fiind si data productiei. Stiti cum pot afla daca, in cazul in care il vand, mai trebuie platita vreo taxa de poluare/mediu/timbru sau daca aceasta a fost platita? (mentionez ca in 2008, cand l am achizitionat, inamtricularea a facut-o tatal meu, care nu stie exact daca a platit atunci o astfel de taxa).

Multumesc anticipat

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 34 vizitatori