Timbrul De Mediu

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Scrie răspuns
Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mar Mar 05, 2013 11:12 am

OUG nr. 9/2013 s-a publicat ieri in Monitorul Oficial, intra in vigoare in 15.03.2013.

Trebuie achitat:

- cu ocazia inmatricularii pt. auto noi,

- cu ocazia inmatricularii pt. un auto deja inmatriculat in RO, pentru care nu a fost achitata taxa speciala/taxa pe poluare/taxa pentru emisii poluante, potrivit reglementarilor legale la momentul primei inmatriculari si pt. care se solicita inmatricularea dupa intrarea in vigoare a prezentei legi.

Mai clar, oricine cumpara o masina deja inmatriculata in RO (sau deja a cumparat-o si nu a inmatriculat-o inca, din diverse motive) pentru care primul/vechiul proprietar nu a achitat taxa de inmatriculare, va plati acum ''timbrul de mediu''.

Normele metodologice de aplicare vor fi elaborate si aprobate in termen de 15 zile de la publicarea in Monitorul Oficial.
Fişiere ataşate

[Extensia pdf a fost dezactivată şi nu mai poate fi afişată.]


Avatar utilizator
ady830409
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 16, 2012 1:13 pm

Mesaj de ady830409 » Mar Mar 05, 2013 8:21 pm

salutare!

taxa de timbru este de cacao, adica poti inmatricula non-euro, Euro 2 la capu' gol intrucat s-a micsorat la cateva sute de Euro.

Classic-ul meu e decembrie 2006( in carte 2007) si sunt obligat sa platesc acest timbru de mediu de 735 E - sunt proprietar din septembie 2012, dar din motive financiare nu am putut decat sa-l iau la Fisc pe numele meu ca in noiembrie sa-l imatriculez pe numele meu. la sfarsitul lui Noiembrie deja te programau la RAR pentru Ianuarie. astfel am ramas cu el pe dinafara. masina am cumparat-o la pretul pietii si nu am primit discount de 735E din partea fostului propietar


oare nu putem protesta si contesta aceste tampenii scotocite de guvernul Boc si preluate de Ponta?!?!???!

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mar Mar 05, 2013 9:59 pm

O lege idioata, gandita cu picioarele de guvernanti idioti, alesi de o majoritate idioata, cca 70% din populatia cu drept de vot a Romaniei.

Strict legat de problema ta, daca n-ai masina pe numele tau din nov si pana acum, n-ai nicio scuza. Ai timp suficient sa o inmatriculezi pana in 15.03, incepand de maine dimineata.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Mar 05, 2013 10:52 pm

Adi, in ce an e prima inmatriculare in tara a masinii? Nu are nici o forma de taxa platita? Ale mele din 2008 au taxe platite (taxa de poluare sau cum se chema pe atunci), daca le vand acum cumparatorul nu trebuie sa plateasca nimic pt a le inmatricula. O taxa de poluare (sub orice forma) daca este ne-recuperata e valabila, nu mai trebuie sa platesti nimic pt acea masina.

Avatar utilizator
ady830409
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 16, 2012 1:13 pm

Mesaj de ady830409 » Mie Mar 06, 2013 5:39 pm

classic-ul meu este inmatriculat in Decembrie 2006, deci nu are taxa.

pentru radurin: de la 1 ianuarie trebuie sa faci dovada ca s-a platit taxa, adica la ghiseu te duci cu actele si trebuie sa duci o copie/dovada de la Fisc cum ca e platita si nu e recuperata. asadar nu o pot inmatricula pana pe 15.03 (ar fi fostdeja inmatriculata de la inceputul anului si nu-mi mai spuneam oful aici). iti resping dosarul cum ca nu este complet.

nu-mi ramane decat sa-i dau in judecata. stie cineva vreo alta solutie???

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mie Mar 06, 2013 8:42 pm

Stii tu ceva, dar nu stii bine.
Nu trebuie sa faci dovada ca s-a platit nici o taxa. Aveai nevoie de o adeverinta de la anaf, care sa ateste ca nu s-a restituit.
In primele 2-3 saptamani din ianuarie a fost un haos total peste tot, anaf, politie, samd.
Personal am vazut adeverinte eliberate pt. solenza inmatriculate prima oara prin 2000-2002, nu mai stiu exact cu care noii proprietari si-au facut inmatricularea.
Sfatul meu e sa nu platesti taxa ci sa dai in judecata Institutia Prefectului/Serviciul de inmatriculari si sa soliciti instantei sa ii oblige la inmatriculare fara plata taxei.
Fa chestia asta repede, se va adopta Noul Cod Rutier se pare si nu o sa mai poti circula cu numerele astea decat o perioada limitata, tocmai ca sa te forteze la plata taxei.
Multa bafta!

Avatar utilizator
ady830409
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 16, 2012 1:13 pm

Mesaj de ady830409 » Mie Mar 06, 2013 9:11 pm

multumesc frumos pentru informatii. am o nedumerire la ce ai scris mai sus: mai pot sa cer aceasta dovada cum ca nu s-a restituit taxa ( care nu s-a platit)?
o sa-i dau in judecata, dar dureaza ceva pana se solutioneaza. apoi fac recurs daca castigi.
eu am vazut ca vor sa-i oblige pe cei de BG sa o declare la Fisc, ceva de genu'...faza cu obligatul celor cu auto neinmatriculate pe numele lor n-am vazt-o la tv. ( nici nu te pot contrazice intrucat nu am habar)

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Joi Mar 07, 2013 10:43 am

Poti sa depui cerere, insa e tardiv, si-au cam dat seama de scaparea legii si nu mai elibereaza.

Oricum e tarziu, in 15.03 intra in vigoare legea 9/2013 care abroga legea 9/2012, cea in baza careia se elibereaza adeverintele astea, adica toate documentele eliberate pe baza legii 9/2012 devin nule. Decizii de calcul taxa de poluare, adeverinte, samd.

Cu codul rutier e alta poveste, vanzatorul masinii notifica politia despre transferul de proprietate in termen de 5 zile de la vanzare, cumparatorul are 30 de zile sa inmatriculeze masina. Daca nu o inmatriculeaza in 30 de zile, se suspenda inmatricularea.

Masinile inmatriculate afara se inscriu intr-o baza de date in momentul in care sunt oprite de politie si tot in 30 de zile esti obligat sa o inmatriculezi.

Cine circula cu numere suspendate = dosar penal.

Va atasez si proiectul de cod rutier, poate intereseaza pe cineva.
Fişiere ataşate

[Extensia pdf a fost dezactivată şi nu mai poate fi afişată.]


Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Joi Mar 07, 2013 1:13 pm

Salut.

Am si eu nevoie de un sfat de la voi.

Cum pot sa fac sau cui sa ma adresez sa stiu daca am platit o taxa pt masina cumparata in 2009? Daca mai tin bine minte in 2009 cand am luat Colt ul nu am platit taxa pt ca atunci guvernul a anulat in acel an taxa. Nu stiu inca sigur.Acum cui trebuie sa ma adresez sa stiu daca am platit taxa sau nu?

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Joi Mar 07, 2013 1:18 pm

Daca ai pe carte prima inmatriculare in 2009, categoria M1 (turism) cu grad de poluare euro 4 si cilindree pana in 2000, nu ai platit.

O sa platesti incepand din 15.03, insa pana atunci e in continuare scutita, nu-ti trebuie adeverinta, ordin de plata sau altceva, doar te duci si depui dosarul la politie.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori