Casco - intrebari si raspunsuri

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Dum Mar 07, 2010 12:39 pm

nu am treaba cu rca-ul..ca nu a fost implicata alta masina din vina mea...gasita in parcare..stop spart
eram doar curios de imi creste vreo prima de casco..ptr ca le-am deschis lor dosar pentru masina de servici..luata in leasing de firma la care am lucrat

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Dum Mar 07, 2010 3:33 pm

atunci nu e nici o problema. am vorbit cu soferul de la noi de la firma, care se ocupa cu treaba asta,(daca loveste cineva masina el deschide dosar alearga etc) si nu are nici o problema.

Avatar utilizator
BOGDAN.MITSUBISHI
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:17 pm

Mesaj de BOGDAN.MITSUBISHI » Mar Mai 11, 2010 2:30 pm

As vrea sa va expuneti parerea despre societatile casco la care aveti asigurare,daca ati intampinat probleme cu cei de la asigurari...
Unde va reparati masinile in caz de dauna ?
Sunteti multumiti de calitatea serviciilor oferite de unitatile reparatorii?


Moderator Edit: Am mutat si unit topicurile despre Casco.
Gabi

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mar Mai 11, 2010 2:35 pm

am casco la omniasig, m-am folosit de asigurare si singura problema a fost vis-a-vis de plata catre cei de la mitsubishi, devizul a intarziat vreo saptamana jumate. in rest, sunt ok oamenii

Avatar utilizator
c6t9
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 01, 2010 10:33 pm

Mesaj de c6t9 » Mar Mai 11, 2010 3:23 pm

Acelaşi asigurator, la fel plăteşte cam după o săptăm?nă, dar măcar plăteşte.

Lista service-urilor agreate nu e prea ok, sunt mai mult chestii dubioase, nici o reprezentanţă, dar dacă reprezentanţa acceptă şi lucrează cu Omniasig, merge, singurul neajuns e că va ?nt?rzia plata mai mult. Mai depinde şi ce operaţie execuţi. De ex la mine pt. oglinzi cumpărat şi montat nu a fost nici o ?ngrădire, le putem lua din absolut orice loc doream, numai să lucreze service-ul cu ei sau să aduc facturi.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Mai 11, 2010 4:13 pm

Omniasig e in buda rau de tot. Am stat dupa un accept de plata in valoare de 25000ron mai mult de o luna. Au facut plata si mi-au perceput fransiza, desi eu nu aveam asa ceva pe polita. S-a lamurit treaba cu fransiza si au acceptat ca au gresit, dar tot astept de 2 luni sa imi returneze banii.
Am profitat de ocazie si am schimbat asigurarea cu Groupama despre care am auzit numai de bine.
Service-ul Tiriac Auto din Brasov are colaborare cu majoritatea asiguratorilor si lucrarile au fost foarte bune. Totusi daca ar fi sa nu am casco nu as face masina la ei pentru ca sunt mult mai scumpi fata de alte service-uri de tinichigerie.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mar Mai 11, 2010 4:22 pm

ca fapt divers, la mine reparatiile au fost in valoare de 67 mil cu accepotul de plata intr-o sapt si jumatate. ma gandesc ca poate la cei din brasov trebuie sa trimita dosarul la bucuresti si d-aia intarzie

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Mai 11, 2010 4:28 pm

Da, au trimis la Bucuresti, dar si o saptamana si jumatate e enorm de mult in conditiile in care multi asiguratori dau acceptul de plata pe loc.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Mai 11, 2010 4:53 pm

Tot la Omniasig, decontare directa cu actuala reprezentanta, am semnat un act la service ca daca ei nu dau banu, eu platesc reparatia si mi-am luat masina imediat. Normal ca au platit ca nu m-a deranjat nimeni, deci pentru mine e foarte putina birocratie in chestia cu Casco si sunt multumit. Conteaza si orasul mic si fiecare se stie cu fiecare probabil...

Avatar utilizator
BOGDAN.MITSUBISHI
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:17 pm

Mesaj de BOGDAN.MITSUBISHI » Mar Mai 11, 2010 4:56 pm

Avantajul la casco este ca poti repara masina la orice service doresti.
Ai acest drept!
Daca vrei sa nu ai batai de cap, mergi la un service agreat de ei.
Atentie! Nu mi-as dori sa se mai scrie ca fac reclama, vreau doar sa vin in sprijinul vostru.
Service-ul la care lucrez are conventii de decontare directa cu marile societati de asigurare de pe piata noastra.
Daca va pot ajuta cu ceva, orice... fie ca e sfat, fie ca e sprijin in rezolvarea unei probleme, fie repararea masinii ... va stau la dispozitie !



O zi buna !

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori