Casco - intrebari si raspunsuri

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Joi Apr 03, 2008 6:34 pm

Am zis sa deschid topicul asta pentru ca userii sa puna intrebari si sa primeasca raspunsuri legate de asigurarea casco.

Incep eu. Tocmai mi-a sarit o piatra in parbriz si l-a ciobit intr-un loc. Acum este mica ciobitura, dar cu siguranta in curand o sa faca floare. Ce sa fac in cazul asta? Sa ma duc cat de curand sa o fac pe casco? Sau sa mai astept pana mai prinde un pic floare? Pana la urma tot trebuie facuta treaba, dar ce recomandati sa fac?

Avatar utilizator
Mau
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 21, 2007 4:56 pm

Mesaj de Mau » Joi Apr 03, 2008 11:16 pm

Eu zic ca ar merita sa incerci acum cat e mica ciobitura sa mergi la o firma care poate remedia mici probleme de genul asta, pretul este mult mai mic decat pentru schimbarea parbrizului, din cate stiu eu crapatura nu va avansa in timp, iar ciobitura nu se va observa decat de la o disanta foarte mica si doar daca privesti cu atentie, si in plus mai scapi de alergatul cu asigurarile...

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Vin Apr 04, 2008 3:54 pm

Are dreptate Mau. Floricica nu va face, poate doar o dunga. mai bine te descurci tu si dai 20-30 ron sa il repari decat sa alergi dupa acte sa o poti face si sa stai cateva zile fara masina.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Lun Apr 07, 2008 9:39 am

Al meu e ciobit de juma' de an. Dar nu ma deranjaza (decat ca idee ca nu mai e intreg). Nu vreau sa il schimb pana nu se crapa de tot pt ca nu vreau sa puna romanii mana si sa schimbe ce au pus aia cu ochii mici. Il voi schimba doar cand va fi neaparat necesar.

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Mar Oct 21, 2008 10:44 am

Intrebare.. Am full casco si mi-am gasit masina lovita cu bara spate sparta weekendul trecut. Cum un ghinion nu vine singur, mi-a sarit si o piatra in parbriz si s-a crapat serios si trebuie schimbat si ala(ciobitura de mai sus nu se extinsese, dar asta intr-o seara s-a facut cat jumatate de parbriz). Se poate face un singur dosar pentru ambele daune sa nu platesc fransiza de 2 ori si ce trebuie sa fac pentru asta?

La politie sa fac un proces verbal pentru amandoua daunele sau separat pentru fiecare in parte? Sfatul unui politist a fost sa fac cate unul separat, iar sfatul tipei care mi-a imcheiat polita a fost sa pot sa le bag pe amandoua pe acelasi proces desi nu prea se leaga parbriz si bara spate. Acum sunt confuz. Am nevoie de un sfat.

Avatar utilizator
damutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 06, 2007 4:22 pm

Mesaj de damutz » Mar Oct 21, 2008 1:22 pm

Uite o situatie teoretica intalnita din ce in ce mai des in Romania. Ma duc la un prieten, gogu sa-i zicem. Caut eu loc de parcare pe strada la el, ce-i drept erau niste tigani in fata blocului si ascultau muzica tare dintr-un bemveu. Stau eu la prieten de vorba si plec a doua zi dimineata. Cand ajung la masina, bara din spate lovita si geamul lovit cu un obiect contondent ascutit. Iata pe scurt ce poti scrie in procesul verbal. si uite asa ai 2 probleme, la prima vedere separate, in acelasi incident. Spor.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Oct 21, 2008 1:30 pm

In cazul asta nu mai este accident rutier, ci vandalism. Este mult mai mult de umblat.
Cei de la asigurare nu iti deschid un singur dosar daca mergi cu doua evenimente odata?

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Mar Oct 21, 2008 2:43 pm

QUOTE (cix)In cazul asta nu mai este accident rutier, ci vandalism. Este mult mai mult de umblat.
Cei de la asigurare nu iti deschid un singur dosar daca mergi cu doua evenimente odata?

Asta am intrebat azi persoana care mi-a facut asigurarea. A zis ca maine o sa intrebe un inspector de daune sa vada daca se poate. Pentru bara, deja am facut ieri procesul verbal, acum astept sa vad daca fac separat pentru parbriz sau pun pe amandoua pe proces.

Era un tip inaintea mea cu asigurare la omniasig si avea aproximativ aceeasi problema. Numai ca la el era oglinda dreapta fata lovita(chiar smulsa) si parbrizul si cica i-a zis asiguratorul sa le puna pe amandoua pe proces verbal. Eu cand am vb cu prietenul meu politist mi-a zis ca el imi recomanda separat. Chin si casco asta.

De ce zici ca e mai multa alergatura cu vandalism?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Oct 21, 2008 3:21 pm

La vandalism trebuie sa faci o reclamatie la politie, iti da un numar de ordine, in 30 de zile te cheama sa dai mai multe informatii.
S-ar putea ca la asigurare sa fie suficient numarul de ordine de la politie, dar pana hotaraste politia ce s-a intamplat defapt te cheama de vreo 3 ori pe la ei.
In cazul unui accident rutier, mergi la biroul de tamponari, iti da anexa 2 si nu mai ai alta treaba cu ei.
In plus baietii de la reclamatii sunt cam batuti in cap, ei sunt obisnuiti cu cazuri de viol si batai intre tigani.

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Sâm Feb 14, 2009 10:36 pm

speedy ajutama pls... am masina atinsa pe toate partile... zgariata intentionata de nesimtiti... zi-mi cum se procedeaza cu casco... + geam fata ciobit de 2 ori (una a format si crapatura)... + capota zgariata de la pietre si spalat (pisici )... ms...

PS: parbriz+aripa+usa+bara fata+usa portbagaj+praguri zgariate...

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori