Putere Marita

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
christian sergiu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 18, 2016 9:30 am

Mesaj de christian sergiu » Mie Iun 01, 2016 12:22 pm

Salut
Am intrebat la reprezentanta Mitsubishi daca (pentru L200) se poate suplimenta puterea motorului de la 154cp la 181cp in service Mitsubishi. Raspunsul a fost "DA, dar se pierde garantia. Aceasta modificare se poate face prin resoftare, dar nu facem si modificarile structurale aferente surplusului de putere".
Despre ce modificari este vorba?

Avatar utilizator
jjiacobuta
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 07, 2010 6:25 pm
Localitate: Iasi

Mesaj de jjiacobuta » Vin Iun 03, 2016 1:29 pm

La versiunea anterioara era o diferenta intre turbine de la 136 la 170 CP. Deasemenea in mod cert exista anumite elemente de prindere care sunt diferit dimensionate datorita vibratiilor diferite si altor forte ce apar la motorul mai puternic. Nu stiu daca e nevoie de un alt filtru de aer. In mod normal o marire de putere ar trebuie sa aduca si o aspiratie mai mare de aer . Evacuarea adica tobele nu trebuie redimensionate . orice marire de putere insa duce in general la o uzura mai accentuata a motorului si mai ales a turbinei . Toate aceste elemente sunt structurale. Normal ca se poate mari puterea din soft. Problema este la ce iti trebuie . Vrei sa pleci cu scart de pe loc. In teren eu nu am vazut sa fie nevoie de putere mai mare. Acolo se merge pe demultiplicare . Vrei putere mai mare alege din prima masina deja pregatita de fabrica. Altfel pierzi garantia. Daca optezi totusi sa maresti puterea pe barba ta , masina va merge sigur fara probleme 200000 km . Exista module care se pot monta fara resoftare si care se demonteaza in 5 min. Ele insa altereaza un feed back de la injectie si maresc turatia turbinei . Deci apare o uzura suplimentara . La noi intradevar gama de dotari e doar pe trei nivele . In Italia sunt mult mai multe optiuni inclusiv Intense cu 181CP cu doua modele de cabina . Asta e situatia . Poti sa iei masina din Italia unde au fost oferte de masini de test la alte preturi decat cele de pe la noi , discount de 4000 EU vs 1200 EU .

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori