17-21 Ian 2009 - Budapesta, Viena, Bratislava

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Dec 31, 2008 5:02 pm

Doresc sa plec pe 17 ianuarie pe un traseu mic prin apropierea Romaniei cu iesirea pe la Oradea-Bors. Ideea ar fi urmatoarea:
ma gandesc sa aloc o zi la Budapesta, vreo 3 la Viena si una la Bratislava. Perioada nu este batuta in cuie, adica pentru un traseu bine planificat si care sa merita pot sa ma si intind pana pe 23 ianuarie daca merita deci, pentru cei cu experienta pe traseul acesta as dori sa cer niste recomandari:
- cum recomandati traseul, adica prin Ungaria pe autostrada prin nord sau pe drumul national pana la Budapesta (ma refer la peisaj, taxe si timp pe traseu)
- care sunt taxele auto in cele 3 tari (vignete, de autostrada)? ideea e ca de felul meu imi place sa cumpat anticipat ce se poate ca sa stiu cam ce ma asteapta...
- ce recomandari de traseu/opriri pentru locuri frumoase aveti?
- ce e de vazut in Budapesta, Viena, Bratislava (ma intereseaza parerile subiective, pentru ca am sapat destul pe ghiduri)
- orice pont legat de drum/cazare/parcare in aceste zone
- cum stau cu reducerile in perioada asta, de unde sa fac cumparaturi? Ungaria/Pandorf/SCS ce recomandati...?

Merita (ca timp si financiar) sa fug si pana la Praga? Adica ideea este ca nici nu vreau sa fiu mai mult pe drum si vreau sa ma bucur si de turism...

Orice sfat de la legislatie, info turistic, pret benzina si orice altceva este foarte bine venit.

Multumesc iar daca sunt si alti doritori , astept semnale....

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Mie Dec 31, 2008 6:41 pm

salutare... uite acuma 10zile am facut acest traseu, dar fara bratislava... noua nu ni sa cerut nici o taxa la vama... si cel mai bine/usor sa te duci pe autostrada... pana la budapesta pe autostrada si pana la viena de asemenea pe autostrada, nici pe una nu se percep taxe... in budapesta se merita sa vizitezi parlamentu, panorama de pe BUDA (biserica si statuia aia cu o femeie cu pana in mana)... bafta si distractie placuta...

de la viena mai ai 350km paremise pana in praga... benzina in jur de 1euro...

parcari scumpe in viena (4euro/ora)... mai bine o ciulesti undeva pe langa centru...

Avatar utilizator
Alexander
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 22, 2008 9:49 am

Mesaj de Alexander » Mie Dec 31, 2008 9:55 pm

Merita Praga. Este un oras superb, nici nu se poate compara cu Bratislava.
Iti recomand ca in orasele in care mergi, sa treci pe la vreo agentie de turism sau punct de informare turistica si sa intrebi de "tur de oras". Vei fi mult mai castigat, pentru ca un profesionist te va purta peste tot si iti va explica istoria si arhitectura locala.

Avatar utilizator
thor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 01, 2008 5:40 pm

Mesaj de thor » Sâm Ian 03, 2009 9:11 am

Ungaria...taxa de autostrada(daca mergi pe "nationale" nu trebuie platita)9,5 euro
Austria...taxa de autostrada 7,5 euro.In ambele cazuri taxa e valabila o saptamana.

Avatar utilizator
cipcirip
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 20, 2008 11:36 pm

Mesaj de cipcirip » Dum Ian 04, 2009 11:28 am

Da, in Budapesta poti vedea destule intr-o zi (ce e de vazut e doar pe langa Dunare si poate daca vrei gradina zoologica sa o vizitezi), in Viena (centrul, muzeul de istorie, Schonbrunn, strada ce inconjoara centrul pe care se afla Primaria, cateva ministere, Opera, sa mananci kebap de la Franz Iosef Kai - e f. bun), Praga sa nu o ratezi mai ales orasul vechi care este superb. Sa ai un gps bun ca altfel te-ai nenorocit (au la strazi unice in prostie). Acolo sa incerci neaparat pivo la o berarie din centrul vechi. Nu o sa iti para rau. In Bratislava nu prea ai ce sa vezi dupa parerea mea. Cazare cauta-ti din timp pe net cat mai aproape de centrele oraselor. Daca nu esti pretentios gasesti preturi mici chiar si in centru.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Ian 07, 2009 10:43 am

Multumesc pentru primele sfaturi. Ce am mai aflat: am dat un mail celor de la www.vienna.info in data de 31.12 in care am mentionat:

QUOTE Hello,

My name is xxxx and I'm a romanian people that planned to visit Wien in the period 17-21th of January 2008.
I'm very interested about visiting cultural places (and maybe buying tickets to Opera), the city and shopping.

Please, be so kind and send me brochures and the map of Wien (I will travel from Romania to Wien with my own car) to help me with informations about hotels or apartaments for rent, parking places, what to see and shopping.


Thank you very much.

My addres is:
xxxx


Yours sincerely,
xxxx

iar raspunsul lor, primit pe 1 ianuarie :

QUOTE Dear Mister xxxx,

thank you for your email. We are pleased that you will come to Vienna. Our brochures are on the way and we hope that you will get them soon.

If you don't get it on time, we ask you to go to our office at the Albertinaplatz where you can get brochures and information.

Attached please find a programm of events taking place in January 2009.

In the meantime you can find informationin our homepage: www vienna info.


It is possible ot download our HotelGuide:
http://wien.info/wtv/downloads/hotel-guide_0809.pdf

Here is also a link for the Youth Hotels and Camping:
http://wien.info/article.asp?IDArticle=9425

We also can prepare an inquiry for you, if you send us the date of
arrival and departure and the number of the persons (double or singleroom).

Parking in Vienna:

The old city of Vienna and the surrounding districts (1 - 9 and 20)
are short stay parking zones. Parking here requires a valid parking
permit behind the windscreen from the first minute on. The signs
indicating the short stay parking zones are only posted at the entrance
to these districts. In shopping streets days of validity and maximum
lengths of stay may vary. Brochure "Short stay parking zones in Vienna"
available from the Vienna Tourism Office in the Centre (Albertinaplatz1)

You will find more information:
www.parkeninwien.at/English/indexenglish.htm



We hope to have been very helpful and wish you a beautiful stay in our city.

Yours sincerely

yyyy

Wien-Hotels & Info
--------------------------------
WienTourismus
Obere Augartenstr. 1020 Wien, ?sterreich
Telefon: +43 (1) 211 14 461
Telefax: +43 (1) 24555 666
info@wien.info
www.wien.info

Sa vedeti cat de prompt a fost raspunsul iar ieri deja am primit un plic mare cu harti, brosuri (totul, de la shopping pana la cultura si locuri de parcare sau cazare).

Deci pentru persoane interesate de o calatorie intr-o capitala europeana (si aici nu ma refer la Bucuresti ), sa verifice adresa de informare a respectivei capitale si va ramane surpins cat ajutor gratuit poate primi (asta este adevarata promovare a valorilor locale).


Intre timp, mai sap la informatii....

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Mie Ian 07, 2009 4:13 pm

Ce chestie, nu stiam ca in Viena iti trebuie permis de parcare si daca doar stai ca sa iti descarci bagajele... Am citit acum pe un site ca trebuie sa ceri un permis gratuit de parcare pt. 10 minute. Eu cand am fost asta-vara, am parcat linistit in lateralul hotelului gandindu-ma ca nu s-o lega nimeni de mine cat ma duc pana la receptie sa intreb unde e parcarea hotelului. Adevarul este ca nu s-a legat, dar inteleg ca legal puteam sa iau amenda. Jesus... ce oameni. Parcarea in zona unde am stat eu cred ca era in jur de 12 EUR/zi parca, dar pana la urma am stat in parcarea subterana a hotelului. Preferabil, lasa masina undeva si foloseste cu incredere transportul in comun.

Vezi sa nu ai detector de radar in Austria, ca nu e voie si amenda e mare. Eu nu m-am informat asupra acestui aspect si, ca un fluturas, am mers cu el in geam si la dus si la intors. Noroc ca masinile de politie erau foarte rare, cred ca in 5 zile de stat in Viena, daca am vazut 2 masini de politie... asa ca n-am patit nimic, ca daca luam un "de la 2000 la 4000 euro" pt. treaba asta, sigur imi ratam concediul (si pe ala, si pe urmatorul ).

Altfel, Viena mi s-a parut foarte misto, m-as muta acolo. Singurele doua aspecte mai putin placute au fost mirosul de ... cai si faptul ca se pare ca e la moda ca tineri usor "debusolati" (de la alcool sau alte substante) sa iti ceara tigari in statia de autobuz; mi s-a intamplat de vreo 3-4 ori. Budapesta e un Bucuresti putin mai frumos pe alocuri, cu mostenire istorica ingrijita in zona Dunarii... dar si cu aurolaci la metrou, oameni ai strazii, gunoaie, smekeri in trafic, etc.

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mar Ian 13, 2009 5:17 pm

Acelasi lucru cu raspunsul de la agentia de turism l-am "patit" si eu..extrem de prompt numai ca era din zell am see...o zona superba impreuna cu kaprun si toate celelalte "sate" de pe acolo, care mai de care cu reprezentante Porsche, Audi etc..etc
Dupa 6 luni cand m-am uitat de poze am obs si o Carisma DI-D la pensiunea la care am stat ..cred ca de acolo m-a lovit Cupidon
In Viena am stat la pensiunea Harghita chiar pe Marianhilferstrasse..proprietara vb romaneste si va da toate indicatiile de care aveti nevoie..intr-adevar e mult mai comod sa lasi masina la un garaj pazit si sa mergi cu transportul in comun care e de o promptitudine enervanta
Probabil anul asta o sa mergem iar prin zona aceea pentru ca sunt extrem de multe de vazut, e ieftin(daca nu vrei hotel de 5*) si chiar stiu sa-ti ia banii si sa te faca sa nu-ti pese de asta...in contradictie cu chelnerii acri de la noi carora parca le sunt dator inca din momentul in care ma asez la masa.

PS: in Viena cautati restaurantul "Centimeter"(sunt 4-5)..
Fişiere ataşate
100_5551.JPG
100_5551.JPG (1.05 MiB) Vizualizat de 7313 ori

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Ian 13, 2009 8:50 pm

Multumesc de sfaturi. Am tot sapat pe net de sunt satul dar am tras niste concluzii:
deci: cred ca vor fi 3-4 zile de vizitat viena cu masina lasatata "undeva" (adica o parcare platita), 2 zile de cumparaturi (una la SCS si una la Parndorf) desi cursul Euro ma cam calmeaza de la cheltuit euroi, o zi de Salzburg si o zi de Zell-Am-See, Kaprun si imprejurimile (inca nu stiu exact ce) + candva la Baden cand se va face timp ca pare superb.

In principiu, deja Bratislava se amana pe urmatorul concediu, iar in functie de euroi si de timp cred ca s-ar putea sa aloc vreo 2 zile si la Budapesta.

Cam asta ar fi turul panificat, spus in cateva cuvinte, mai multe detalii in functie de ce mai descopar pana vineri ora 16.00 cand de la munca urc direct in Mitsa si ii dau bice

LE: Uitasem, pe data de 5 ianuarie am gasit deja plicul de la Wien info in posta. No comment, alt mode de gandire si oferire de servicii, comparat cu ....

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mie Ian 14, 2009 9:33 am

cateva sfaturi daca mai ai nevoie ..decat sa mergi la SCS care e departe si sa pierzi timp mai bine stai pe Marianhilferstrasse..sunt aceleasi magazine, aceleasi lucruri...poate doar o femeie vede diferenta
nu o sa-ti ajunga o zi la zell am see+kaprun..probabil iti trebuie o luna sa vezi tot , dar la kaprun mergi si viziteaza Kaprun Reservoires.Nu de multe ori in viata ai ocazia sa vezi asa ceva...si inca un sfat...in loc sa mergi la parndorf unde se calca lumea in picioare incearca Premier Outlet langa Budapesta din 2 considerente: nu e aglomerat, iar cursul leu/forintz oferit la plata cu cardul este f bun(comisioane f mici la plata cu un card Visa Unicredit Tiriac)
E bine sa-ti faci un program si sa te tii in mare de el..noi am reusit cam 70-80%..in rest..drum bun si poze la intoarcere

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori