Pasul Prislop

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Apr 22, 2009 7:28 pm

Vreau sa ies in principiu la sfarsit de saptamana la o plimbare care vreau sa implice si pasul Prislop (am auzit ca sunt peisaje super...). Probabil traseul va fi Bistrita - Borsa - pasul Prislop - Iacobeni - Vatra Dornei - ... (habar n-am unde o sa mai merg) - si seara acasa. In functie de orele alocate si opririle facute, voi stabili daca voi continua traseul si prin alta parte, insa Bucovina in mare parte o cam parcurg lunar deci nu stiu daca as continua in directia aia (eventual in nordul ei).

Stie cineva care e starea drumului in pasul Prislop dupa iarna? Faza e ca nu vreau "autostrada", vreau sa admir peisaje insa asta implica sa nu stau cu ochii beliti in asfalt/ pamant din cauza craterelor.

Pentru cei care nu stiu, am o Carisma, deci nu L200 sau alte cazane cu garda de 25 cm....asa ca va rog sa imi dati sfatul in functie si de garda si rotile mele

Multumesc anticipat..si poate se mai baga cineva la o plimbare de-asta...

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mie Apr 22, 2009 7:48 pm

cum nu stii unde vrei sa ajungi? cat mai aproape de falticeni ca sa "ne" comparam carismele ..sambata dimineata o spal si apoi sunt in zona ..te fac o liniuta?

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Apr 22, 2009 7:58 pm

Tu poti sa o speli dar daca eu o bag in Prislop, va arata mai rau ca la Lepsa clar...
Legat de liniuta, daca ma gandesc bine, da MA FACI (1.9 vs. 1.6)

Stai sa vad cum e drumu' ca nu vreau sa merg la Vatra Dornei prin Tihuta nici mort, am facut drumul ala de vreo 30 de ori anul trecut, deja stiu prea bine fiecare piatra de pe drum

Legat de starea drumului, mentionez ca Matza mea nu e doar masina de oras, dar nici cazan, deci sa zicem ca nu e asa pretentioasa (de aia o iubesc ). Nu si-a bagat nimeni Mitsul prin nordul tarii pe alte drumuri decat cele cu E in fata?

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Lun Apr 27, 2009 11:11 am

Revin dupa plimbarea de weekend din Maramures. A fost o plimbare frumoasa, am batut aproape toate drumurile nationale/judetene si care or mai fi din judet si intr-adevar, ce este frumos (traditionalul) se regaseste pe drumuri uitate de lume. O zona chiar frumoasa.
Revenind la subiect, starea drumului in pasul Prislop este buna. Oricum mult mai buna decat ma asteptam, singurul segment de drum mai prost sunt cam ultimii 4-5 km inainte de statiunea Borsa, insa pasul in sine chiar are drum bun. Atasez niste poze cu drumul si peisajul, cu un fratior mai mare intalnit pe drum si una cu altitudinea maxima unde a ajuns Matza pe drum...







Ca o paranteza, dupa amiaza sambata a fulguit usor prin pasul Prislop ...

Concluzia este ca traseul este practicabil lejer cu o berlina si ai ce vedea (multe opriri...)

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Mar Apr 28, 2009 5:24 am

Ce te mai plimbi nea' chacha! Frumoasa zona ! Good for you!

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Apr 28, 2009 8:44 am

In timpul saptamanii muncim, in weekend iesim la plimbare...asta e regula casei. Iar weekend-ul trecut, plimbarea a fost mai lunga , in topic am prezentat doar pasul Prislop, nu toate drumurile pe care am umblat. Weekend-ul urmator stau acasa ca, desi e 1 Mai, lucrez, insa recuperez dupa

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Apr 29, 2009 9:16 pm

Adaug inca un post cu 3 filmuletze pentru a se vedea mai bine cum e drumul/peisajul (cu ocazia asta a trebuit sa imi fac cont pe youtube ).

Filmulet 1
Filmulet 2
Filmulet 3

Bon voyage pentru alti doritori de plimbari placute
Filmarile au fost facute de la volan in timp ce mergeam deci sa nu va legati de calitate/salturi ale camerei...sau de backgroundu-l audio, unul este de pe youtube pus direct si al doilea e pe gustul meu

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mie Apr 29, 2009 9:27 pm

Da' tu nufasta nu ai? Sa filmeze ea ca sa poti conduce linistit.

Faine zone. Da' L200-uri trebuia sa ne luam

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Apr 29, 2009 9:43 pm

QUOTE (driverx @ Apr 29 2009, 09:27 PM) Da' tu nufasta nu ai? Sa filmeze ea ca sa poti conduce linistit.
Fiecare cu aparatul lui ...

QUOTE (driverx @ Apr 29 2009, 09:27 PM) Faine zone. Da' L200-uri trebuia sa ne luam

Merge si cu Carisma ca doar nu merge zilnic pe drumuri de astea...

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mie Apr 29, 2009 9:57 pm

Cum se numeste melodia din primul film ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori