Concediu In Croatia

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Mai 27, 2009 7:08 pm

S-a inceput in topicul acesta o discutie despre Croatia, discutie care cred ca merita un spatiu separat. Eu unul am cateva variante in cap pentru concediul de vara si una din variante implica bineinteles, Croatia. Rog colegii care au fost daca pot sa ne impartaseasca cat mai multe, adica unde recomanda, anumite sfaturi, costuri (daca le mai retin evident) si eventual poze cu locatiile recomandate. Multumesc

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Mie Mai 27, 2009 8:43 pm

Voi incepe eu.
Am fost in Croatia in anul 2007 pe ruta Brasov - Oradea (am dormit o noapte) - Budapesta - Zagreb - Opatija (in Istria, linga Rijeka).
La Opatija ne-am cazat la hotelul Astoria (http://www.hotel-astoria.hr/content/en/1.php), un hotel de 4*, 82 euro/noapte, mic dejun inclus, rezervarea fiind facuta pe www.booking.com . Statiunea este destul de mare si frumoasa, in stil vechi, hotelurile si cladirile fiind construite in secolul XIX, dar modernizate. Partea neplacuta este aceea ca plaja este betonata, in apa intrindu-se pe niste scari de beton. Una peste alta, mie nu prea mi-a placut insa sotiei, da.

De acolo am facut excursii intr-o zi in Rovijn (o localitate foarte frumoasa insa din cite am vazut plaja se face doar pe stinci), Pola, cu probabil al doilea amfiteatru roman (ca marime), oras asaltat de autocare cu turisti.
Intr-o alta zi am vizitat in Insula Krk cu localitatile Krk, Malinska, Nivice si Vrbnik cu un plus pentru primul si ultimul. Intrarea in insula se face peste un pod unde platesti 30 kuna.

La Opatija am stat 5 zile dupa care am mers spre sud. Intentionam sa raminem o noapte pe undeva prin zona Trogir dupa care sa ne continuam excursia spre Dubrovnik. Pe drum am oprit la Sibenik, frumos dar nu impresionant. La iesire, cazare la vile care mai de care mai luxoase pe zeci de kilometri. Imposibil sa nu gasesti cazare.

La un moment dat am ajuns in localitatea Marina, cu 10km inainte de Trogir. Acolo am fost pur si simplu fermecat de frumusetea zonei, am oprit si am cautat cazare. Am gasit la cineva, ne-a dus in apartament si dupa ce proprietarul a deschis usa de la balcon si a ridicat jaluzelele, am stiu ca vom ramine acolo indiferent de pretul cerut. Pretul a fost bun, 31 euro/noapte (http://www.marina.pondi.hr/index2.html) iar locatia era grozava. Proprietarii excesiv de amabili; clatite, suc, un pahar de vin... Prinzul il luam la o pensiune vecina (http://www.pansion-drago.com/). A costat 15 euro/2 persoane dar portiile erau absolut uriase si includeau apa minerala si o carafa cu vin. Proprietarul pensiunii era un barbat de o politete desavirsita, el a fost cel care ne-a ajutat cu gasirea apartamentului. De acolo am vizitat Trogir; efectiv frumos, foarte frumos. Din pacate, sotiei i-a placut atit de mult zona incit o noapte s-a transformat in 5 nopti asa incit a picat vizitarea Dubrovnik-ului. A ramas pentru la anul asta asa ca luna viitoare ma pun la drum insa pe alt traseu.

La intoarcere, ne-am oprit la Plitvice, un loc ce merita vizitat indiscutabil, intoarcerea facind-o pe la punctul de trecere a frontierei de la Gorican, acolo unde se si termina autostrada croata, intoarcerea facind-o tot pe autostrada ungara.

Impresii: o tara frumoasa cu oameni amabili. Drumurile sint foarte bune iar autostrazile exceptionale, insa destul de scumpe. Autostrada apre Rijeka este grea si trebuie masina. Pe autostrazi nu am vazut masini mici, gen Tico, Matiz iar Loganurile erau doar cu numere romanesti si slovene. Nici mincarea, nici bautura nu sint prea ieftine dar sint accesibile. Nu sint plaje cu nisip, de regula intilnindu-se plaje cu pietris. Obisnuit cu plajele nisipoase, initial mi s-a parut ciudat. Apoi am inceput sa apreciez mai mult o astfel de plaja dat fiind faptul ca nu esti mereu plin de nisip si mai ales pentru ca apa este mereu verde-albastra intens. Luind o curba iar in departare itindu-se cladirile albe noi care straluceau in soare, combinat cu culoare ireala a marii iti dadea impresia unei imagini de felicitare... Apoi, a face snorkeling printre pestii care inoata agale si care se vad pina la o adincime destul de mare este ceva ce in Romania nu cred ca poti face.

Daca cineva are intrebari, in masura in care stiu, raspund.

chacha, daca stiam ca te intereseaza, incercam sa te racolez din timp pentru drum... sint convins ca la ce am pregatit anul acesta, nu putea decit sa-ti placa.

Avatar utilizator
cipcirip
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 20, 2008 11:36 pm

Mesaj de cipcirip » Mie Mai 27, 2009 9:38 pm

Unde mergeti in acest an? ( merge-ti nu exista )

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Mai 28, 2009 2:54 pm

Vreau sa te intreb cat de greu gasesti cazare asa ad-hoc? As vrea si eu sa apuc anul asta pe undeva si nu stiu pe unde inca. Ma gandesc ca daca ajung pe-acolo neprogramat, am sanse sa gasesc o cazare decenta la pret pt cateva zile? Tu cum ai facut, ai oprit la pensiuni si ai intrebat de camera libera?

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Joi Mai 28, 2009 4:30 pm

Cipcirip, anul acesta merg la Dubrovnik 5 zile si la Makarska (putin mai la sud de Split) 5 zile.

In Opatija am facut rezervare dar in Marina am cautat la fata locului. Pur si simplu, ne-am oprit unde ne-a placut privelistea si am inceput sa cautam. Acolo nu erau prea multe vile insa tot am gasit cazare. Sint peste tot afise cu sobe, zinger (parca), room, camere. Nu stiu cum este chiar in virf de sezon. Croatia este o tara plina de turisti italieni si germani, motiv pentru care, daca stii vreuna dintre aceste limbi, te intelegi cu toata lumea. Stiu si engleza, insa mai putini.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Mai 29, 2009 8:52 am

Niste intrebari legate de Croatia:
1. Tinand cont ca nu este membru UE, trebuie pasaport sau au ceva conventie cu UE (cum era Moldova inainte de ... ) sau merge si cu buletinul?
2. Cum se taxeaza autostrazile la ei, se cumpara o vigneta valabila direct pentru toate drumurile (gen Austria, Ungaria) sau se plateste pe sectoare de drum parcurse (adica la km parcursi, precum in Franta)?
3. Benzina cum este, mai ieftina, mai scumpa sau tot pe acolo la pret? Iar calitatea ei, ati sesizat sa fie mai proasta sau se poate alimenta linistit si de acolo?
4. Ceva legi rutiere (si nu doar rutiere) mai speciale care trebuie stiute?
5. Merita tratata si turistic tara sau doar statul pe plaja de pietricele si balaceala in apa?

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Vin Mai 29, 2009 6:53 pm

1. Mie mi-au verificat pasapoartele (inclusiv viza) deci trebuie.
2.Cind intri pe autostrada iei un bilet de al un ghiseu, se ridica bariera dupa care, la un alt ghiseu, platesti distanta parcursa atunci cind iesi de pe ea
3.Benzina este cam tot ca pe la noi, recomand INA
4.Am respectat legislatia ca si cum eram in Romania. Din ce auzisem, acolo nu-i loc de "negocieri" cu cei de la circulatie
5.Tara trebuie tratata din punct de vedere turistic. Mi se pare o prostie sa mergi in Croatia cu avionul la un All Inclusive si sa stai doar cu burta la soare. Sint atit de multe superlocatii incit trebuie vizitate.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Dum Mai 31, 2009 6:27 pm

1. De unde se ia viza?
2. Cat costa autostrazile (in Franta e cam scump de exemplu - cat dai pe benzina, atata dai pe taxa)? Mai trebuie si ceva vigneta de a lor in plus pe langa taxele de autostrada?

Avatar utilizator
cipcirip
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 20, 2008 11:36 pm

Mesaj de cipcirip » Lun Iun 01, 2009 11:55 am

Viza din cate stiu eu a fost eliminata din vara 2007. Autostrada - daca e pe sistemul sarbesc - este cum a scris m-ai sus colega, la intrare se primeste un bilet (atentie sa nu se piarda) iar la iesire de pe autostrada se plateste in functie de distanta parcursa pe autostrada. Anul trecut pe la sarbi am platit in jur de 2 euro pe m-ai multe portiuni de pe autostrada si ca o curiozitate a fost m-ai ieftin pe timp de noapte (cate 1 euro pe aceleasi portiuni).

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Lun Iun 01, 2009 5:12 pm

Nu trebuie luata viza anterior plecarii. Cind ajungi la granita, e posibili sa-ti puna viza. La fel de posibil e sa nu-ti ceara pasaportul... se uita la CI si mergi mai departe.

Autostrada nu-i chiar ieftina; platesti 4,5 - 5 euro/ 100 km. Vigneta nu se cere.

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori