Starea Drumurilor

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Scrie răspuns
Avatar utilizator
al_eugen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 19, 2009 6:34 pm

Mesaj de al_eugen » Joi Iun 06, 2013 11:49 pm

As zice prin Bucuresti.

Drumul e larg de la Tisita la Bucuresti, centura de nord poate merge ok, A1... e A1 - nu geniala dar merge. Mai departe mai ai doar Dealul Negru cu serpentine, dar si el are benzi de depasire la urcari.

Atentie la radare de la iesirea de pe A1 pana se termina satele de dupa Pitesti (Draganu)

Din drumul pe la Brasov, mie unul, nu-mi place bucata Brasov-Fagaras-Sibiu: 1 banda pe sens in general, radare si multi soferi disperati (depasiri aiurea si altele...) Am trecut pe acolo de 1 Mai si m-am trezit fata in fata cu o Octavia cu ceva lemne pe acoperis care depasea coloana de pe sensul ei. Bagat frane, claxoane, injuraturi.... bine ca am scapat viu!

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Vin Iun 07, 2013 1:04 pm

EU recomand drumul cel mai scurt. Am mers acum vreo 2 ani pe ruta brasov-onesti si era ok, sunt cateva serpetine dar na ce vrei e drum prin munti. Se circula bine atunci.
Oalta varianta ar fi focsani-buzau-ploiesti dar e ceva mai lunga. Nu recomand prin bucuresti e aglomerat si ocolesti prea mult.

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Vin Iun 07, 2013 9:36 pm

Multumesc pentru sfaturi - cred ca o sa ma duc prin Bucuresti - Gps-ul zice ca ajung mai repede pe acolo si mai "safe" chiar daca nu e drumul cel mai scurt
dar e unul mai rapid - cat despre Bucuresti pe harta gps-ului vad ca drumul e cumva pe langa oras...banuiesc ca e pe centura..posibil sa fie aglomerat acolo? sry dar nu cunosc capitala mai deloc..

Avatar utilizator
papusaru75
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 17, 2013 9:25 pm

Mesaj de papusaru75 » Lun Iun 24, 2013 12:29 am

QUOTE (Klez @ Mar 31 2010, 09:57 PM) Nu am rabdare si nici mana artistica la desen, asa ca daca poate careva sa ma ajute cu pictura.

E 85 intre Bacau si Falticeni e verde, verde, verde...
E 85 in Falticeni e rosu
E 85 intre Falticeni si Suceava, e galben
E 85 intre Suceava si Siret e verde
E 85 intre Suceava si Radauti e verde
E 58 inter Suceava si Vatra Dornei e verde fosforescent
E 58 intre Suceava si Botosani e rosu spumos
DN 29A intre Suceava si Dorohoi e negru. De fapt... nici n-ar trebui pus pe harta, ca ala e ultimul drum al masinii
DN 2 E intre Falticeni si Gura Humorului e verde ca iarba (nu va ganditi la aceeasi iarba ca si mine)

Mai este un drum ( DJ 208 cu DJ 281) care ar trebui sa mai scurteze cam 30-40 km intre Suceava si Pascani, via Dolhasca si Lespezi, dar e varza ca dracu. Nu s-a mai reparat la el de cel putin 4 ani, de cand am inceput eu sa-l strabat.Daca se poate, sa se traga o linie neagra intre Suceava si Pascani.

Cam atat din zona mea.
poti sa-mi spui si mie care e acum situatia drumurilor intre vama Siret si BACAU,sau pe portiuni din el?

Avatar utilizator
neophitus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 10, 2009 1:45 pm

Mesaj de neophitus » Vin Iul 26, 2013 12:08 pm

Salut,
Plec la mare, din Iasi, si as vrea un itinerariu. Cand eram mic, intotdeauna mergeam cu bacul, as dori si acum ceva de genul. Nu am mai ajuns de mult la mare in Romania (niciodata ca sofer), as cam avea nevoie de indicatii. Tin minte ca taica-miu mergea prin Vaslui, Barlad, Galati, insa nici Mapsul de la Google nici Nokia maps-ul (here.com) nu mi-a facut traseul asa. Vad totusi pe here.com ca exista un bac si in Braila. Mentionez ca nu merg cu viteza mare, sa am nevoie de autostrazi si drumuri express, doar sa nu merg pe drumuri rupte.
Niste sfaturi, va rog?
Multumesc.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Iul 26, 2013 2:12 pm

Eu cand fac drumul asta (CT-IS-CT) o iau pe pod pe la Giurgeni, si asa ti-as fi recomandat si tie. Nu e cel mai scurt, dar e cel mai rapid si cel mai ieftin. Eviti bacul (cost mare, timp mare de traversare) eviti autostrada (12-13lei la fetesti taxarea, distanta mai mare).

Insa nu am mai fost recent.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Vin Iul 26, 2013 2:41 pm

Salut,
mergi din Tecuci direct spre Braila, apoi Slobozia si dupa pe autostrada (scutesti cel putin o ora, testat ).

Nu se pune problema de bac. Asa ar arata traseul.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Dum Iul 28, 2013 1:57 pm

Stie cineva daca s-a schimbat situatia intre Iacobeni si Borsa sau tot maro, pardon rosie a ramas?

Avatar utilizator
PIRI
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 12:16 pm

Mesaj de PIRI » Lun Iul 29, 2013 7:44 pm

Din pacate, drumul a ramas la fel de rau ca si acum un an.!! De folosit numai de "musai" .

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Joi Aug 01, 2013 12:07 am

Circulaţie cu restricţii pe podul de la Agigea, p?nă la sf?rşitul anului


Circulaţia rutieră pe podul de la Agigea va fi ?nchisă ?n perioada 3 iunie 2013 - 31 decembrie 2013, ?n ziua de miercuri spre joi a fiecărei săptăm?ni, ?n intervalul orar 3.00 - 4.15, precum şi ?n perioada 3 - 8 iunie 2013, zilnic, pentru intervale de timp de c?te 10 minute, intercalate cu intervale de timp de 20 de minute ?n care circulaţia va fi deschisă, ?n vederea retensionării hobanelor provizorii.

Pe podul situat pe DN39 Constanţa - Mangalia, la km 8+988, răm?ne valabilă şi restricţia de viteză de 50 km/h.


Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din Rom?nia ?i roagă pe conducătorii auto să respecte restricţia de circulaţie instituită şi semnalizarea rutieră temporară.

Informaţii suplimentare privind starea reţelei de drumuri naţionale pot fi obţinute de la Dispeceratul Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din Rom?nia SA, la numerele de telefon 021/9360; 021/264.33.33; 021/264.33.34 sau acces?nd pagina de internet a Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din Rom?nia (www.cnadnr.ro//Situaţia Drumurilor Naţionale).

http://adevarul.ro/locale/constanta/cir ... index.html

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori