Cazare Budapesta

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
body
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 21, 2007 9:28 am

Mesaj de body » Mar Iul 13, 2010 8:28 am

Pentru ca plec spre Austria si vreau sa stau la dus doua nopti si la intors o noapte la Budapesta , va rog sa-mi recomandati un Hotel unde sa stau . Conditii : sa aibe parcare , sa nu fie mai mult de 50-60 euro pe noapte si sa fie cat mai usor de ajuns la el.
Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Mar Iul 13, 2010 10:38 am

incearca si tu pe booking.com ...
am fost pe acolo dar nu pot sa-ti zic ceva exact... cauta si tu ceva pe langa drumurile centrale, care vin direct de pe autostrada...

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mar Iul 13, 2010 12:51 pm

eu am stat la un hostel cu 4 paturi in camera, baie si dus (noi eram 4 deci n-am stat cu altii) era cam 60 camera dar era chiar weekendul cu F1...daca te intereseaza pot sa ma uit cum ii zicea..

Avatar utilizator
ciprian_dobretrifan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 5:35 pm

Mesaj de ciprian_dobretrifan » Mar Iul 13, 2010 3:46 pm

Trecand peste faptul ca n-as recomanda nimanui sa faca escala la budapesta,

Mercure Duna avea preturi bune si conditii f ok, dar trebuie sa platesti separat pt parcare (e subterana). Printre putinele locatii in care oamenii chiar vorbeau amabil cu tine chiar daca esti roman si intr-o engleza destul de buna.

Se gaseste destul de usor cu o harta in fata, si e si mare (vreo 10 etaje), asa ca n-ai cum sa treci pe langa el fara sa-l observi.

Avatar utilizator
body
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 21, 2007 9:28 am

Mesaj de body » Mie Iul 14, 2010 11:22 am

De ce nu ai recomanda nimanui sa stea la Budapesta?
In alta ordine de idei am rezervat la Villa Korall Panzio la 44 euro pe noapte camera cu mic dejun inclus . Cred ca e ok .
Multumesc celor care mi-au raspuns.

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Mie Iul 14, 2010 11:43 am

Sa ne spui pareri despre cum a fost. Eu de obicei meregam Constanta-Arad-Viena din cauza "rasismului' pentru aceasta minoritate majoritara.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Iul 14, 2010 11:46 am

Eu am fost foarte multumit in Bidapesta si am fost de mai multe ori. Macar pt o plimbare pe mamul Dunarii si se merita oprirea...
$ comanda, nu limba. Altii au inteles asta de mult timp...

Avatar utilizator
ciprian_dobretrifan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 5:35 pm

Mesaj de ciprian_dobretrifan » Mie Iul 14, 2010 4:28 pm

QUOTE (body @ Jul 14 2010, 11:22 AM) De ce nu ai recomanda nimanui sa stea la Budapesta?

Un motiv general este cel mentionat de metal_militia care functioneaza foarte bine daca nu chiar mai bine si in sens invers:

QUOTE (metal_militia @ Jul 14 2010, 11:43 AM) [...] din cauza "rasismului' pentru aceasta minoritate majoritara.

Ca sa detaliez un pic conceptul, intotdeauna m-am simt "nepoftit" oriunde mi-a fost dat a interactiona in Ungaria cu "populatia indigena", sau mai pe sleau, m-am simtit tratat ca un rahat. Nu stiu daca e legat exclusiv de faptul ca sunt roman, dar, in general, din momentul in care scoti cateva cuvinte in engleza pe gura, se uita la tine ca la ultimul om. Cand am trecut data trecuta prin ungaria de la un punct incolo am inceput sa o dau pe germana cu ei, ca ma simteam pur si simplu mult prea umilit de tratament cand vorbeam in engleza cu ei (unii inclusiv se faceau ca nu pricep).

Mai mult de atat, in Budapesta (care dupa parearea mea e pur si simplu la fel ca Bucuresti cel putin dpdv trafic) nu ai semne pe strazi, strazile pline de cratere, politistii sunt niste magari (de ex m-au oprit sa-mi dea amenda ca vezi doamne as fi intrat pe unde era acces interzis - bull shit - si in timp ce-mi scria amenda treceau in draci masini pe acolo cu nr de ungaria carora nu le facea nimic - ba chiar unii se opreau sa-l intrebe pe unde sa mearga nush unde si el le spunea si-i lasa linistiti sa mearga mai departe - iar eu eram fraieru care stateam sa mi se scrie o amenda la misto).

De la acea experienta am jurat ca nu ma mai opresc in veci in ungaria pe nicaieri, nu mai vreau sa vad decat autostrada din tara aia.

Poate e doar un caz izolat si asta e doar parerea / necazul meu, dar mie mi s-a taiat de tot de tara asta.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Vin Iul 16, 2010 11:21 pm

Pt o cazare fara pretentii dar cu tot ce iti trebuie recomand Hotel Etap. (Cred ca ii zice Mercure mai nou).

Avatar utilizator
body
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 21, 2007 9:28 am

Mesaj de body » Sâm Iul 31, 2010 11:38 am

M-am intors din drumetie. Am stat 2 nopti pana la urma in Budapesta la pensiunea Korall . Pot spune ca a fost excelent cu tot ceea ce trebuie . Proprietarul este un roman de origine din Timisoara care se poarta excelent cu toata lumea. Pretul a fost de 44 euro pe noapte camera cu mic dejun tip bufet suedez inclus . Parcarea se face in curtea pensiunii . Cartierul este f linistit , dar e un pic cam complicat de ajuns , fara GPS e foarte nasol. Am facut o zi turul Budapestei cu un tip de autobuz fara acoperis ( turul se numeste Hop On - Hop Off )- te poti da jos la orice punct intermediar si apoi te urci in urmatorul autobuz. In pretul turului a intrat si o croaziera de 1 1/2 ore pe Dunare . Pretul total 21 de euro / persoana .Mai multe mai tarziu pt ca inca dorm pe mine.

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori