As Vrea Si Eu Detalii Despre

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Vin Iun 17, 2011 2:00 pm

Ma intereseaza mai precis urmatoarele:
taxe de drum
taxe de parcare si locatii de parcare prin orase
diverse alte detalii automobilistice, dar nu numai.

Am in plan o saptamana de Barcelona si as aloca si o saptamana pentru zonele astea.

Multumesc.

Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Sâm Iun 18, 2011 1:01 pm

Pentru partea de Croatia , eu m-am luat dupa cele scrise de numai silviu si chaca aici: http://mitsu.ro/forum/index.php?showtopic=2873

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Lun Iun 20, 2011 10:26 pm

chacha, nu chaca, dragu' badii

Croatia: cam 3-5 euro parca la 100 km de autostrada (nu mai tin minte exact), nu exista alta vigneta. In Pola (cum zic cei din Istria), exceptand Arena Romana nu prea ai ce vedea. E prea mare orasul. Mai bine du-te (categoric) la Rovinj, Porec si un satulet de vis Vrsat. Sunt tot in Zona. Iar daca esti in Istria, baga o fuga si la Hum (e mai departe), cel mai mic oras din lume. CU parcarea nu e problema, sunt civilizati, se gasesc la greu dar nu sunt ieftine. Parcheaza in zona 2 sau chiar 3, in zona 1 te rupe la buzunar (vreo 2-3 euro pe ora parca). Orasele nu sunt mari, deci diferenta intre zone se numara in sute de metri.

In Rijeka, exceptand castelul de pe deal (Trsat) nu cred ca merita alocat timp.

In Istria mananca Pizza si fructe de mare (in orice sortiment iti place). Geniale la gust si sunt cele mai ieftine mancaruri. Sa nu uitam ca Istria a fost sub ocupatia Venetiei (de aceea majoritatea stiu italiana si au accent, si pe deasupra fac o pizza bestiala).

Franta: 5-6 euro pe autostrazile private, gratis pe celelalte. Merita mers pe Coasta de azur pe langa autostrada sa iti clatesti ochii cu frumusetiile de acolo. La orice autostrada cam exista un drum european paralel gratuit oricum. Depinde de cum te grabesti. Poate au cele mai bune autostrazi din Europa. Grija la Marseille, e mai mult Maroc decat Africa insa merita o vizita la Vieux Port - Marseille si la insula unde a fost cica inchis contele de Monte Cristo (vreo 30 de euro cursa cu vaporul parca). Plin de pisici ca in orice port
Maximul de belsug in gasesti la Cannes, nu la Monaco (parerea mea). Merita vazute, sunt in zona. Plus castelele din sudul Frantei, de la Carcassone la altele (sunt relativ pe drum). Zona Haute-Garonne parca. Grija la viteza in Franta, te cam prind si ustura rau de tot. Plus vorbeste impecabil de amabil cu politia, altfel poate iti pare rau. Acolo sa vezi "drepturile omului", daca ai nostrii se plang ca militiinii romani sunt rai

Alte intrebari mai concrete, sunt multe de zis asa...

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mar Iun 21, 2011 9:55 am

M-am hotarat sa fac Croatia separat, am renuntat complet la ea acum. Ma duc separat in septembrie la sfarsit (Daca ai pomenit de mancare cu fructe de mare.... )

Prin urmare am ales Nisa, Barcelona, Costa Brava, Provence, fix in aceasta ordine.

Coasta de Azur pot sa o vad si plecand din Nisa cred.
In general eu nu prea folosesc autostrada in concediu, mi se pare aiurea sa nu vezi nimic de pe drum. Si cum in zona aia e un binecunoscut traseu de raliu iti dai seama ca abia astept.
In principiu nu ma prea grabesc, iar majoritatea traseului, cel putin pana la granita Franta-Italia l-am mai parcurs, ma descurc si cu politia si cu drumul.
Eu as vrea detalii din zona Provence daca are cineva, cum e cu parcarea prin Cannes si restul celor importante de pe Coasta de Azur si cum e cu parcarea in Marseille. (FIx din cauza Marocului nu vreau sa stau in Marseille si parca m-as duce mai bine cu trenul in Marseille, am auzit lucruri urate pe acolo)

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Iun 21, 2011 8:16 pm

Pai in Marseille eu am parcat (masina inchiriata) la Hotel care era in nordul orasului, sau in Vieux Port sau pe unde am umblat. Pana la urma ziua e safe oriunde cat timp nu e ghetto sau vreo zona dubioasa. Doar ca Marseille nu este Franta, asta e ideea....e doar un port mare la Mediteraneana cu un amalgam de culturi. Ca idee, ceva poze din zona:
[attachment=13778:IMG_6597.JPG] [attachment=13777:IMG_6673.JPG] [attachment=13776:IMG_6507.JPG] [attachment=13775:IMG_6342.JPG] [attachment=13774:IMG_6323.JPG] [attachment=13773:IMG_6289.JPG]


Musai sa vezi Chateau d'If
Fişiere ataşate
IMG_6597.JPG
IMG_6597.JPG (961.17 KiB) Vizualizat de 6040 ori
IMG_6673.JPG
IMG_6673.JPG (1.98 MiB) Vizualizat de 6040 ori
IMG_6507.JPG
IMG_6507.JPG (1.47 MiB) Vizualizat de 6034 ori
IMG_6342.JPG
IMG_6342.JPG (1.21 MiB) Vizualizat de 6042 ori
IMG_6323.JPG
IMG_6323.JPG (1.44 MiB) Vizualizat de 6035 ori
IMG_6289.JPG
IMG_6289.JPG (1.66 MiB) Vizualizat de 6035 ori

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori