Just Drive - Aplicatie Mobile Utila Oricarui Sofer !

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
JustDrive
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 18, 2014 8:24 pm

Mesaj de JustDrive » Vin Sep 19, 2014 4:58 am

Salutare, ma numesc Bogdan si vreau sa va recomand ultimul proiect dezvoltat impreuna cu cativa prieteni, numit ?Just Drive?. Este vorba despre o aplicatie mobile care rezolva nevoi reale pentru soferi, respectiv posesorii de masini. Pentru noi a aparut ca o necesitate personala pentru problemele uzuale pe care le aveam cu masinile noastre, dar am decis sa facem publica aplicatia, pentru a beneficia toata lumea de avantajele ei. Intr-un singur loc puteti gestiona intreaga meintenanta a masinii, puteti accesa o multime de puncte de interes auto si puteti apela la o comunitate conectata permanent.



Just Drive este o aplicatie mobile gratuita, disponibila pentru toate device-urile cu sistem de operare Android, care pana la sfarsitul anului va fi disponibila si pe iOS.

Concret, ce gasiti in Just Drive:

* harta interactiva care contine service-uri auto, spalatorii, benzinarii, reprezentante, rent-a-car, parcari, spitale, ATM-uri, hoteluri, restaurante, sectii de politie. Raza de cautare default este de 3km dar se poate extinde pana la 200km. Default, se cauta in zona in care va aflati, dar puteti muta manual pin point-ul in alta zona, si cautati in jurul zonei stabilite de voi. Puteti seta locatii favorite, aveti si optiunea de street view la fiecare locatie, si puteti da rating si, de asemenea puteti sa scrieti si o recenzie. Dupa ce gasiti locatia cautata, aveti, bineinteles si optiunea de a naviga pana la locatia respectiva.



* modul de comunicare U2G (user to group) - puteti comunica cu alti utilizatori ai aplicatiei care au exact aceeasi masina (momentan este vorba de codul de caroserie, pe viitor se va face un update si puteti alege intre 2 variante: aceeasi caroserie pe care o aveti si voi, sau fix pe aceeasi masina, adica aceeasi caroserie, acelasi motor)



* istoric de service - aici puteti nota orice interventie asupra masinii, si puteti trece si din urma, daca le aveti trecute in cartea masinii. Campurile sunt: data, locatia si operatiunea.



* alerte - obligatorii, adica RCA si ITP, optionale, adica rovinieta sau asigurare tip casco, dar si alerte custom, unde puteti trece data la care trebuie achitata o rata, sau cand vreti sa va programati urmatoarea revizie etc. Exista 3 praguri de notificare pentru fiecare alerta: cu 10 zile inainte, apoi cu 3 zile, ultima alerta fiind cu o zi inainte de expirarea termenului setat de voi. De asemenea veti primi aceeasi notificare si pe mailul cu care v-ati inregistrat in aplicatie (acest lucru poate fi util daca aveti acces limitat la internet, pierdeti telefonul etc)



* dictionar bord - aici gasiti o multime de martori si ce reprezinta fiecare, practic un mic dictionar cu care orice utilizator, indiferent de nivelul de cunostiinte auto pe care il are, poate intelege inainte de a ajunge la un service, ce problema are cu masina.



* modul costuri - in aceasta sectiune puteti nota toate cheltuielile legate de masina, spre exemplu: benzina, RCA, ITP, Casco, rovinieta, spalatorie, impozite, amenzi, si puteti vedea totalul pentru ultima luna, si puteti vedea si mediile pe anumite perioade definite de voi.

Just Drive functioneaza doar cu conexiune la internet, si se poate folosi oriunde in lume. A fost optimizata pentru toate tipurile actuale de rezolutii ale telefoanelor mobile, inclusiv tabletelor cu sistem de operare Android.

Momentan acestea sunt modulele de baza ale aplicatiei, sper sa va fie utila, pregatim pentru viitorul apropiat parteneriate cu diverse firme din domeniul auto, prin care sa puteti beneficia de oferte speciale.

De asemenea, asteptam cu interes maxim feedback-ul vostru, indiferent care este acesta: pozitiv, negativ, motivele pentru care dati feedbackul, bug-uri (noi speram ca am identificat deja marea majoritate ).

Aici puteti vedea o animatie scurta legata de beneficiile Just Drive:

https://www.youtube.com/watch?v=Y-P9nWFGB_o


De aici se poate downloada aplicatia:

https://play.google.com/store/apps/deta ... .justdrive

Si dupa cum zice si motto-ul: Just Drive ... and we'll do the rest!

Avatar utilizator
avy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:38 pm

Mesaj de avy » Vin Sep 19, 2014 9:29 am

Salut. Mie imi suna mai mult a publicitate personala, nu prea are ce cauta la "cafenea"

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Vin Sep 19, 2014 2:24 pm

Ba e bine c-a deschis aici sa dam cu barda:

1. Ce e abureala cu inregistrare de cont? ce nevoie aveti voi de email? Datele masinii sunt suficiente eventual si locatia,

2. U2G... haaa?? care galeata? un fel de,,, forum... sau ce? Aici unde comunicam ce e? Te lamuresc eu: tot U2G.

3. Harta... interactiva... cum fraticule? Cum e harta aia asa cum zici? Ca PQI-urile sunt publice si accesibile oricui.

4 dictionar bord... ma lasi? asta e scorneala voastra? lame...

5 jurnal de bors si costuri in meniuri separate? wow.

Consider ca apa incalzita la soare s-a inventat deja si astept ceva lamuriri despre asemanari/diferente fata de aplicatii similare.

Si sa fie toata lumea lamurita: NU folosesc personal apk-uri d-astea ca n-am o flota de masini sa uit care, ce si cum... Am testat si m-am lamurit - nu-mi trebuie (sunt subiectiv).

PS: Si toate-s gratuite!!

Avatar utilizator
JustDrive
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 18, 2014 8:24 pm

Mesaj de JustDrive » Vin Sep 19, 2014 10:03 pm

Va invit sa dati cu barda cu incredere, de-aia am si deschis topicul. Datul cu barda e extrem de constructiv pt noi

1. Noi nu avem nevoie de mail. Userii au nevoie de mail. In cazul in care schimba telefonul, sau, intr-un caz mai nefericit, raman fara el, alertele setate de ei, vin si pe e-mail.

2. Modulul "galeata", spre deosebire de forum, face urmatoarea chestie: pune in legatura strict userii cu masini identice. Cand un user posteaza un topic, toti ceilalti useri inregistrati primesc push message pe telefon si pot raspunde imediat la intrebare.

3. Nu a zis nimeni ca nu sunt si multe alte aplicatii care ofera POI-urile. Spre deosebire de multe din ele, in aplicatia asta, modul de redare e mai interesant, adica ai o lista cu toate benzinariile din zona ta, ordonate in functie de distanta fata de tine, de la cel mai apropiat la cel mai indepartat.



Alt feature interesant al hartii, feature pe care nu l-am descoperit inca in alte aplicatii similare (nu spun ca nu exista, se poate sa existe, doar ca noi nu l-am gasit inca in alta aplicatie) ar fi urmatorul: cautarea default este in zona in care esti la momentul respectiv. Partea interesanta este ca poti muta pin-ul rosu (care reprezinta pozitionarea ta) intr-o cu totul alta zona, si poti vedea POI-uri in jurul zonei respective. De exemplu pleci maine la Timisoara si ai rezervare facuta la un anumit hotel. Poti intra pe harta, pui locatia ta fix la hotelul respectiv, si cauti diferite POI-uri in zona respectiva, tu fiind in Bucuresti.

4. Sincer aici nu stiu la ce te referi cand zici ca e scorneala noastra. Daca vrei sa dezvolti, iti raspund cu placere.

5. Nici aici nu inteleg ce vrei sa zici, dar, ca si la 4, daca imi explici la ce te referi, eu iti raspund cu cea mai mare placere.

Sunt de acord cu tine, pentru anumite persone aplicatia poate fi utila, pentru anumite persone nu (spre exemplu cei care nu au masina)

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Vin Sep 19, 2014 11:08 pm

Scurt:

1. Daca e degeaba (adica gratuit) nu-l intrebi pe cersetorul de la semafor unde sta si cat poarta la pantofi. Vrei sa-i dai ceva, bine; nu, iarasi e bine. Utilizatorul ar trebui sa aiba posibilitatea de a alege.

2. Asta face si forumul, ba ceva mai mult. De-aia e implementata functia aia unde bifezi sau nu "Enable email notification of replies".

3. In TOATE apk ce ofera functii similare ai liste mai mult sau mai putin "personalizabile", nu dau nume sa nu facem antireclama sau reclama. Personal am incercat 3-4 de-astea si m-am lamurit. (sunt iar subiectiv). Altii au pin verde.

4. Dictionar despre... iconitele ce apar pe bord cu diverse ocazii (beculete sa le zicem)??? Adica explica in cuvinte romanesti ce inseamna ABS, ESP etc? Cui foloseste? Cei ce n-au idee despre alea cheama platforma si gata. Noi, (restul) carora ne place sa credem ca avem habar ce se intampla sub capota si de ce ulei trebuie pus in motor, n-avem nevoie de asa ceva (ca doar le stim pe toate). Aici intra si aia cu apa incalzita la soare...

5. Ai jurnal de bord separat in care treci cand ce si cum (km, date, rca, itp, etc) dar nu treci cat a costat fiecare? Mai faci un alt meniu in care treci costurile pt fiecare "d-aia"? M-ai pierdut pe drum...

Pana saptamana viitoare mai lasam topicul aici la cafenea pt discutii libere. Apoi daca vrei il putem muta acolo unde isi are locul.


Stiu si sunt sigur ca orice afacere pe lumea asta incepe cu studiul pietei si nu-mi spune ca n-ai rulat apk similare pt a gasi eventualele scapari. Deci: daca n-ai gasit apk ce-ti ordoneaza benzinariile in functie de distanta, pret, recenzii, etc spune-mi si-ti trimit pm cu cateva nume.

Nu inghit povesti gen "feature pe care nu l-am descoperit inca in alte aplicatii similare (nu spun ca nu exista, se poate sa existe, doar ca noi nu l-am gasit inca in alta aplicatie" din cauze subiective.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori