Foaie verde barabula, astazi te luam la... misto

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Aug 19, 2008 2:33 pm

QUOTE (Raven)...
DeBogdan, nu mai ?tiu pe unde m-ai ?ntrebat c?nd ?mi ridic ma?ina: miercuri, 20aug, diminea??-pr?nz, o s? ajung s-o iau, cu copilot, ?i s? plec ?n CO .
...

QUOTE (n3utryn0)@Raven
Si cand ai dat comanda pt masina in ce luna ?? de zici k iti vine pe 20 ??

QUOTE (Raven)1. N-am zis nic?ieri c?-mi vine pe 20.
...

Tocmai ce mi-am adus aminte de "Cum se ?n?eleg ??ranii" de Ion Luca Caragiale.
http://ro.wikisource.org/wiki/Cum_se_%C ... C4%83ranii

In rest super discutii concise si precise, de luat in serios de lumea interesata de cele 3 motorase de pe lancer.
Probabil ca si caldura e de vina.

Avatar utilizator
Raven
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 01, 2008 8:46 pm

Mesaj de Raven » Mar Aug 19, 2008 3:42 pm

OK.

Avatar utilizator
Jinx
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 21, 2008 9:31 am

Mesaj de Jinx » Mar Aug 19, 2008 3:45 pm

Domnuuu Cristi.. ma simt nevoit sa intervin. Forumul acesta este compus din membrii.. Daca imi permiti sa fac o comparatie e ca intr-un cor.. unde nu trebuie sa existe solisti ci doar o singura voce compacta.

Nu e singurul forum pe care sunt inscris si mereu exista cate un "Cristi" care trebuie sa faca pe draq in 4 si sa iasa in evidenta cu ceva.. Ori prin aroganta si superioritate bazate pe niste cunostinte tehnice mai mult sau mai putin obiective legate de masini...ori bazate pe un numar de mii de posturi care ar trebui sa impuna cumva respect. Se spune ca intr-o societate ca cea in care traim trebuie "ca om" sa ai obiective certe in viata cum ar fi.. realizarea materiala.. sentimentala etc. dar printre altele si recunoastarea si aprecierea in societate... Daca asta e calea voastra pentru "a reusi" va rog sa ne scuzati pe noi astia mai pamanteni, nepriceputi si afectati de caldura ca stam prin zona si intrebam..

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Aug 19, 2008 5:16 pm

Bre Jinx, te-a trezit telefonu din somn si ti-ai adus aminte ca ai de tinut o predica cuiva ?
Eu zic ca astfel de teorii ar trebui sa le tii in alta parte, in metrou eventual...
Eu iti multumesc pentru cuvintele pline de intelepciune, dar mai exact...te-ai simtit nevoit sa intervii ca sa ce ?
Ca sa continui genul asta de discutii nu ? Si mai vorbeai de "afirmat"....
Tu ai citit ce ai scris ?
Eu zic sa revii cu picioarele pe pamant, sa te raportezi la cele scrise pe aici, sa incerci sa intelegi si apoi sa scrii din capul tau... si nu de pe hartiuta cu filozofeli generice auzite pe la TV.
Forum, comparatii, cor, solisti, voce compacta ?
Arata-mi si mie un astfel de forum.
La naiba! )

Eu postez aici mai mult pentru amuzamentul propriu...si am de ce...
Sa-ti dau un exemplu:
Afirm pe forum ca lancerul 1.5 prinde 200km/h....sare un posesor de 2.0 tdi ca "poate doar la vale" ... cei cu 1.5 intervin si confirma ca da, prinde 200km/h.
Fericire maxima! )
Apoi imi exprim acordul fata de anumite pareri cum ca lancerul 1.5, in panta sau in depasire, de la o anumita incarcare in sus, poate fi naspa, dar ca masina odata "invatata" nu pune probleme...samd
Aici provoc nemultumirea unui viitor posesor de 1.5 care nu pricepe...imi place mie masina sau nu ? )
Indiferent ce spui, te lovesti de parerile altora....consider asta foarte OK, in orice discutie, pe forum, la TV, indiferent de subiectul tratat, spiritele se pot incinde...numai ca unii abandoneaza subiectul si se leaga de persoana, situatie in care raspunsurile mele se adapteaza la natura si tonul discutiei...
O atmosfera de gradinita...si asta se vede...nu numai de mine. )

Sunt posturi in care am fost serios, altele in care am glumit.
E suficient sa cauti ca sa-ti faci o imagine completa.

Eu in "superioritatea mea" accept faptul ca pe forum pot scrie tot felul de oameni, altii vad ca nu accepta acest lucru...
Orice atac/gluma facuta de mine la adresa unui membru este precedata de un atac sau observatii la persoana mea.
Cand cineva s-a legat de mine...cu siguranta a primit un raspuns...

In rest stai linistit, forumul asta nu e locul unde tin eu sa ma afirm.
Dar daca tot ai asa o intuitie fenomenala si stii atatea despre mine, de ce nu te duci la OTV sa le spui unde e Elodia ? )
Na, ca iar am glumit.
Jinx, daca esti curios sa vezi cat te-ai aberat cu postul de mai sus in care ai tinut sa-mi dai o lectie de societate...intra pe id-ul meu de mess si o sa te lamuresc...
Daca nu, sanatate!

LE: QUOTE (Jinx)... dar daca chiar nu a existat posibilitatea financiara de a va alege alt motor mai performant nu cred ca trebuia sa il alegeti pe acesta doar din considerente ce tin de estetica interioara si exterioara. Eu nu mi-as cumpara o masina care sa arate a avion si sa fiu facut la liniuta de un Logan

Tie chiar nu iti e rusine sa tii predici de buna purtare bai nea Jinx ?
Chiar ai tupeu... )
Mai zi-mi cum e cu societatea in care traim, calea voastra pentru "a reusi" ...ca "om".

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mar Aug 19, 2008 7:42 pm

Deja a degenerat treaba asta cu submotorizarea . Poate ca e cam mult spus asa .
Sa zicem ca e un motor pentru gama low entry si atat .
Cat despre informatii despre acest motor 1.5 , daca este cel de pe colt ( exceptand transmisia si alte reglaje facute pentru lancer ) , as apela la cineva cum este Cristi .
Nu vreau sa-i iau apararea , chiar la un moment imi era foarte antipatic .
Mi se pare cel mai in masura sa-si dea cu parerea , pentru ca duce acest motor la extrem de ceva mii de km sau zeci de mii .
Nu ca noi care stam sub limita celor 3000 de ture de dragul rodajului .
Daca are bani sa faca treaba asta nu pot decat sa-l felicit .
Motor mare inseamna si consum pe masura . E de vazut posturile celor care au luat 1.8 . Deja apar nemultumiri si pareri de rau fata de consum.
Mititel asa cum e pentru greutatea masinii , macar sa fie fiabil si sa nu ai probleme cu el .

Avatar utilizator
n3utryn0
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 26, 2008 6:22 pm

Mesaj de n3utryn0 » Mar Aug 19, 2008 9:24 pm

Interesanta piesa cristi .....asta ca offtopic

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Mar Aug 19, 2008 11:09 pm

Vaaai mama lui de refulat ! Eu zic sa punem mana de la mana si sa-i "gasim" o nevasta :wink: Poate asa se mai potoleste... cu toate ca ma indoiesc sincer ! :lol:Poate-i gasim una diesel... :-D

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Mie Aug 20, 2008 9:40 am

Mai Bughy,

Spune-mii si mie pe aia care au motoare "mari" de 1.8 si se plang de consum...a poate cei care au trecut de pe un dci sau hdi sau alte alea maruntele diesel, unde consumau un 5 - 6 l /100 km prin bucresti si acum au un consumde 12-13, ca inca nu s-au obisnuit cu modul de conducere.

Asta in conditiile in care pentru versiunea manuala consumul dat este de 10.5 urban. Eu am un consum mediu / traseu de 11.5 - 12 l / 100 km in conditiile in care ma distrez zilnic pe podul Grand.

In conditii relaxate de weekend am reusit un 8.8 l/100 km in Bucuresti - cam cu 10% mai mult decat directiva trasata de "tovarasul Cristi" pe un alt topic.

Off-topic: Inca n-am scazul sub cei 8 l/100 km in Bucuresti, trasati ca directiva, asa ca n-am raportat, sa traiti!

Motorul de 1.5 este un motor OK pentru cele 1250 de kg ale caroseriei, plus ceva pasageri si bagaje.
Este o versiune care te duce cu bine, in siguranta si in timp util acolo unde vrei sa ajungi. Pentru cei mai comozi este perfect.

Cei care agreeaza stilul putin mai sportiv de conducere motorul de 1.8 MT sau 2.0 DiD sunt alegerile potrivite.

Sibineinteles ca nu trebuie sai uitam pe cei foarte comozi, care pot opta pentru versiunile de 1.5 AT sau 1.8 CVT.

Asta ca sa vorbim despre versiuni de motorizare, ca despre asta era topicul.

Cam asta este. In rest distractie placuta si controverse interesante, sa nu ne plictisim..

Si bineinteles...multi km fara probleme... :-D

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mie Aug 20, 2008 9:56 am

Iar a baut sobolanu' aseara si si-a adus aminte ca are ceva de "lucru" pe computer. )
Acum cred ca e obosit de la cat a scris pe forum...aaaa lucrat am vrut sa zic.

De la afirmatii din astea de tarani basiti si nu numai, au inceput mistocariile mele bai sobolanule si nu se vor opri aici.
Macar daca ai avea un simt al umorului si ai da niste replici care sa tradeze un minim de IQ, dar esti de la tara rau de tot.
Esti venit direct de pe camp de pe tractor, tot pe tractor si ai impresia ca vorbesti cu ai tai de acasa... )
Mai ai un pic si scoti cureaua...

In fine, e loc pentru toti.
Insa incearca sa mai scrii si altceva in afara de posturi cretinoide, sa mai citesti niste almanahe.

Sa puneti mana de la mana ?
Te indoiesti sincer ?
Nevasta dizel ?

Ce glume de kkt ai in tine gaozar mic ce esti! )
Mai indoieste-te...
Cand ma uit ce ai scris, realizez ca raspunzadu-ti, cobor in canal cu tine...
Nevasta, banii si dusmanii ha ?
Sobolanu' copilu' minune!
Baga turbo, baga turbo!
)

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Mie Aug 20, 2008 10:24 am

Dupa fiecare postare in care dai drumul la dejectiile din canalul pe care il numesti gura, imi dau seama ca ai MARE nevoie de ajutor de specialitate. Du-te si te cauta !

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori