Luminile de ceata !?!

La un pahar de vorba..
Scrie răspuns
Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Mar Sep 16, 2008 9:17 am

Ce parere aveti de " soferii " care , in ciuda noii legislatii, folosesc in mod abuziv luminile de ceata si mai ales cele din spate :evil: ?
E groaznic sa stai la semafor in spatele unui "destept" care tine ceata din spate deschisa, nu mai vezi nimic, singurii care nu fac asta sunt soferii de tir. Culmea prostiei este ca nici macar nu sunt constienti ce fac...

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mar Sep 16, 2008 9:51 am

Si pe mine ma enerveaza acest lucru. Cand esti in oras nu mi se pare asa de deranjant dar cand mergi in afara din urma unui astfel de neghiob, e al naibii de obositor. Din pacate nu cred ca ai cum sa-i faci sa inteleaga .... doar daca te dai jos din masina si ii spargi stopurile si proiectoarele.

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mar Sep 16, 2008 12:00 pm

Sunt multi care nici nu-si dau seama ca le au aprinse. Invart sau apasa pe toate butoanele si nu-si dau seama pe ce au apasat. Sunt altii care nu aprind luminile sau merg doar cu pozitiile , ca in conceptia lor aia e ''faza de intalnire''.
Eu am avantajul ca la masina am un far de ceata , nu un bec , si celor care merg ca prostii ( jmekerii ) cu ele aprinse , ii depasesc si le bag de vreo 2-3 ori farul ( aprind-sting ) iar cei mai multi se prind si renunta la a merge ca ''jmekerii''. La mine functioneaza acest tip de avertizare.

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Mie Sep 24, 2008 10:30 pm

care i faza cu "farul de ceata" atat de puternic e sau i ai schimbat tu becul?
am incercat si eu faza cu depasitul si aprins-stins ul stopurilor de ceata dar nu a avut nici un efect
eu merg foarte mult noaptea si ma deranjeaza foarte tare , daca masina din fata mai are si aceste lumini de ceata foarte puternice nu mai vad nimic clar dupa un timp... cert e ca este foarte obositor pentru ceilalti participanti din trafic si chiar as vrea sa i vad pe militieni ca se implica ...

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Sep 25, 2008 9:32 am

Militienii nu prea au ce sa faca, decat daca ajung ei in spatele unei astfel de masini. Eu de obicei nu stau mult in spatele unei masini, ori o depasesc ori o las sa se duca daca e mai tare . Mi se pare numai corect sa le pun si eu dupa ce ii depasesc.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Joi Sep 25, 2008 9:41 am

cix, pe militieni ii doare-n breb si de aia care umbla cu proiectoarele de ceata aprinse, ce sa mai vorbim de aia cu stopu' de ceata!? Si, de obicei, aia care au stopul de ceata aprins, au si proiectoarele, deci nenea militianu' ar trebui sa-l opreasca pe agarici.
Dar, ma rog, atita timp cit unii sunt atit de timpiti incit sa nu inteleaga culorile becurilor de pe bord si atit de suferinzi de ei insisi si de masina lor incit sa simta nevoia sa fie remarcati pe strada mergind cu toate luminile aprinse, ce mai poti spune/face?

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Joi Sep 25, 2008 10:48 am

Eu folosesc pentru mersul prin oras noaptea si proiectoarele de ceata, mi se par foarte utile pentru depistarea gropilor. De asemenea, personal nu ma deranjeaza proiectoarele de ceata ale altor masini, dar poate sunt eu mai putin sensibil. In schimb, baietii care aprind si stopul de ceata cand nu e ceata sunt de-a dreptul idioti.

Avatar utilizator
andrei6510
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 17, 2007 8:42 pm

Mesaj de andrei6510 » Joi Sep 25, 2008 3:16 pm

Declaratie: eu sunt sensibil si la farurile de ceata si la stopurile de ceata.
Daca esti in spatele meu, Diablo, cu farurile de ceata aprinse cum te-as putea ruga sa le stingi?
Ce semne/semnale sa fac ca sa te fac sa intelegi ca ma deranjeaza?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Sep 25, 2008 4:06 pm

Farurile de ceata nu deranjeaza atat de tare. Nu sunt atat de puternice cat faza scurta si lumina lor bate mult mai jos decat faza scurta.
Dar daca totusi te deranjeaza poti sa incepi usor: un semnal cu avariile, un semnal cu stopul de ceata, iar daca astea nu merg si te-ai enervat, poti sa incerci cu o frana brusca. Lista de sugestii poate continua si se poate ajunge pana la crima sau viol

Avatar utilizator
thor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 01, 2008 5:40 pm

Mesaj de thor » Joi Sep 25, 2008 4:23 pm

Chestia cu frana brusca e cea ma buna....franezi...ala intra in tine ii spargi proiectoarele si dupa aia poti merge linistit cu el in spate...

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori