Se Fura La Pompa?

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Mar 04, 2009 9:28 pm

Azi cam am facut plinul la Mitsa, CB-ul zicea ca mai am vreo 80 km pana la pompa, deci minim 5 litri. Pe langa el mai are o rezerva probabil de vreo 5-6 litri, iar pe manual zice ca are rezervor de 60l dar azi la o benzinarie Petrom m-am trezit ca a intrat 60.19 litri in conditiile in care mai erau vreo 5 litri + rezerva.

Intrebarea este: stiti de situatii relativ sigure cand ati luat benzina "subtiata"? Mentionez ca plinul l-am facut eu, deci eram langa pompa cand tot baga pompa de am crezut ca am Hummer pana a terminat de umplut rezervorul, chiar se uita unul cu un Clio cat tot intra acolo...

Avatar utilizator
adrian lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 07, 2008 12:38 pm

Mesaj de adrian lancer » Mie Mar 04, 2009 10:02 pm

No drace!Ori s-a marit rezervorul ori pompele "ciupesc" benzina(da nu cred,oamenii sunt cinstiti )
Ai asteptat pana ce spuma a declansat pistolul de umplere sau ai pus putin cate putin pana ce s-a umplut pana la gura!

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Mar 04, 2009 10:23 pm

Nu am bagat cu "forta", am pus piedica si am lasat sa bage pana a sarit piedica, deci nu am pus pana la gura (buna mentiune si asta....)

Avatar utilizator
adrian lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 07, 2008 12:38 pm

Mesaj de adrian lancer » Mie Mar 04, 2009 11:01 pm

Sigur ai rezervorul mai mare ,in Romania NU SE FURA!
Nu stiu ce sa spun,ori pompa are o problema ori se vrea sa existe o problema,nu ar strica o verificare metrologica la benzinarie!

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Joi Mar 05, 2009 3:25 pm

QUOTE (chacha @ Mar 4 2009, 09:28 PM) Azi cam am facut plinul la Mitsa, CB-ul zicea ca mai am vreo 80 km pana la pompa, deci minim 5 litri. Pe langa el mai are o rezerva probabil de vreo 5-6 litri, iar pe manual zice ca are rezervor de 60l dar azi la o benzinarie Petrom m-am trezit ca a intrat 60.19 litri in conditiile in care mai erau vreo 5 litri + rezerva.

Intrebarea este: stiti de situatii relativ sigure cand ati luat benzina "subtiata"? Mentionez ca plinul l-am facut eu, deci eram langa pompa cand tot baga pompa de am crezut ca am Hummer pana a terminat de umplut rezervorul, chiar se uita unul cu un Clio cat tot intra acolo...


Stai linistit ca nu se fura chiar pe fata. Daca te-a furat, te-a luat cu maxim 0.5 litri. Mai mult de atat, bate prea tare la ochi.


Ca fapt divers.... la mine pe certificat scrie ca am rezervor de 65 litri. In realitate am facut de nenumarate ori plinul la diferite statii peco si intrau cam 70-75 de litri la gol, o singura data a intrat 81 cand era aproape uscat interiorul. Drept urmare, am rezervorul de 85 de litri, culmea e ca ii original, nu e marit de mine.
La fel e si la DAC-ul din semnatura. Rezervor de 160 litri pe hartie, 208 a intrat la pompa la gol. Tot rezervorul original....

Ceea ce scrie pe acte e de forma, e pus acolo ca sa-ti faci o idee aproximativa. In alta ordine de idei... nu-ti pare bine ca la un plin ai cu mai mult de 5 litri decat standard?

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Joi Mar 05, 2009 5:21 pm

esti sigur ca rezervoarele sunt mai mari decat in acte?

ca vorbim in cazul tau de diferente de 20-30% adica hai ca s-a decalibrat matrita in care sunt facute, dar chiar asa?

asta nu ar trebui sa fie ilegal? una sa ai trecut in acte si alta sa ai in realitate?

ma mai gandesc si la varianta ca s-ar putea sa existe discrepante asa mari din cauza calculului cubajului pentru ca litrul este o unitate de masura a volumului, nu? poate nu se calculeaza exact volumul din cauza coturilor din rezervor, rotunjimilor de la colturile acestuia, etc etc nu stiu ce sa zic, suna putin fantastic: am rezervor de 55L si de fapt imi intra 70...

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Joi Mar 05, 2009 5:56 pm

Ia un orice rezervor gol/uscat si pune-i lichid. Ai sa vezi ca intra cu cel putin 1 litru in plus...

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Joi Mar 05, 2009 6:35 pm

Daca te iei dupa ce arata cb - ul nu e o solutie prea buna .
Poate ai mers mai mult pe rosu si de aceea s-a golit sub 5 litri .
Auzisem pe cineva , daca minte mint si eu , ca la unele rezervoare ( era vorba de skoda ) mai au o rezerva care se umple atunci cand ii faci plinul .
Daca e aberatie luati-o ca atare .

Avatar utilizator
adrian lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 07, 2008 12:38 pm

Mesaj de adrian lancer » Joi Mar 05, 2009 6:57 pm

Am auzit si eu la fel!In plus capacitatea oficiala data de constructor reprezinta cam 90% din capacitatea efectiva a rezervorului,plusul de 10%fiind rezervate dilatarii si gazelor!

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Mar 05, 2009 8:20 pm

1. Exista rezerva la rezervor
2. Nu am mers pe rezerva si am multiple plinuri la Mitsa facute si niciodata >60l. O data am venit pe zero (zero complet) de la Faltoceni la Gura Humorului deci CB-ul arata bine - sau deviatie mica (atunci nu am facut plinul ca nu stiam de calitatea Petrom de acolo si nu m-am riscat)
3. Nu eram cu masina in panta, deci nici plutitorul nu era afectat
4. Kilometrii parcursi cu ultimul plin nu marcheaza ca as fi mers pe gol (se poate vedea in semnatura kilometrajul si consumul mediu)

Oricum, faza e ca mi s-a parut ciudat, eu unul nu am mai patit la 5-6 litri rezerva + inca vreo 5 avuti in rezervor (nu s-a aprins becul ca se goleste - care se aprinde de la 50km pana la pompa) sa mai bag inca 60 litrii. Deci minim 70 litri rezervorul , cam bate acel 10% surplus iar chestia cu gazele, oricum nu am bagat pana in gura decat pana unde a sarit piedica. Eram curios daca a mai patit cineva....

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori