Atentie La Noile Radare Fixe !

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mie Mai 06, 2009 11:45 am

pentru ca oamenii sunt obisnuiti cu alternative..adica saracii de ei sperau sa dea de o autostrada ceva..
e normal ca in austria, ungaria etc sa merg cu 40-50 in orase pentru ca stiu ca apoi ma urc pe autostrada unde pot sa recuperez linistit..pentru ca acolo de cele mai multe ori poti sa-ti calculezi timpul in care parcurgi distanta A-B respectand limitele legale..la noi d-zeu cu mila
si intr-adevar e un cretin ala care merge cu 150 in localitate dar sa fim seriosi si limita de 40 e exagerata..sunt comune in tara la noi care au 10km cred in lungime(sper sa nu fi exagerat)si au limita 30km/h..
ideea e..inainte sa ma pui sa respect niste reguli da-mi alternativa si apoi vii cu sanctiuni..
vreai sa parchez regulamentar..sa am unde..vrei sa parcurg un drum in limite legale pe care il platesc oricum de n la puterea x ori (cu x tinzand la infinit) da-mi alternative..ti-am zis ca am trait pe propria piele..600km in mai mult de 12 ore. nu va doresc sa aveti parte de experiente de astea

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Mai 06, 2009 11:53 am

drivere, spune-ne poate te putem ajuta cu ceva. In 90% din posturi esti suparat. Daca tot tii atat de mult partea legii de ce nu ii condamni pe cei de la Paris Dakar ca au mers cu 130 in afara localitatii. Doar in lege scrie 90.
Adevarul este undeva la mijloc. Nici cei care depasesc viteza nu sunt mereu siguri pe ceea ce fac si adesea fac prostii, iar la cum aplica politia legea in romania "no comment".

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mie Mai 06, 2009 12:08 pm

QUOTE (cix @ May 6 2009, 11:53 AM) .....
Daca tot tii atat de mult partea legii de ce nu ii condamni pe cei de la Paris Dakar ca au mers cu 130 in afara localitatii. Doar in lege scrie 90.
...

Nu te supara, dar daca tu asta intelegi atunci ai o abordare tare copilareasca. Nu tin cu legea. Nici eu nu o aplic dupa litera. Cand am luat amenda aveam 98 la ora IN SAT. Era cam larg, liber si fara case in zona, dar deja era sat. Scopul nu e sa bati cu legea in sus si jos ci sa intelegi spiritul ei, sau cel putin partile cu adevarat bune din ea, care te pot ajuta pe tine sa iti maximizezi sansel sa iesi intreg. ATAT.

Si da, am mai comentat eu relativ la vitezele cu care au circulat, ca se tot batea atunci pe idea ca trebuie sa mearga legal. Si in afara localitatii numai legal nu au mers. Dar totodata nici nu i-am vazut bagandu-se in depasiri tampite sau alte tampenii pe care noi romanii le facem in prostie.

Numai ieri un coleg vine la mine tare suparat ca a venit de la Oradea si ca era sa o pateasca. Il intreb...da' ce ai patit? Si se pune sa imi povesteasca ca mergea cu vreo 120 la ora (in afara localitatii) si s-a pus sa depaseaca ceva masina cu Logan-ul lui DCI (care e cam mort dupa 110-120). Depasirea o efectua avand un Suzuki stand in fundul Suzuki-ului in timpul depasirii. Suzuki-ul imediat s-a retras cum a avut ocazia desi drumul era liber si mai putea depasi. Dar s-a retras. Colegul a ramas pe contrasens. Dar nu a avansat mult ca Suzuki-ul se razgandise si vroia si el sa depaseasca, fiind liber. Si l-a scos putin de pe drum pe colegul meu. Eu nu sustin ca nu e super tampit ala cu Suzuki, dar spuneti-mi si mie cu ce e mai breaz colegul meu, dar e tare viteaz cu Logan-ul lui. Si el e suparat pe ala cu Suzuki. Nu realizeaza ca depasirea asa cum a efectuat-o el e o TAMPENIE.

Cu dinastia umblam pe soselele patriei.

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mie Mai 06, 2009 12:16 pm

si unde se ajunge drivere?!nu la prostie cumva, la necunoasterea masinii etc etc?!eu unul stiu ce poate si ce nu masina mea..la fel cum stiu ce nu poate masina de servici..aia are 82 de cai si DPF, a mea are 103 (daca mai traiesc si aia) si fara filtru..cu aia de 82 pot sa ma pun in cap ca daca nu sunt cu a 3-a si nu am 1km liber in fata depasiri nu am cum sa fac..asa ca nu ma aventurez pe cand cu a mea lucrurile stau altfel +cuplu,+putere,- filtru..
raman la ideea mea..nu viteza ucide ci prostia

PS: drivere are dreptate cix..prea esti suparat pe viata

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mie Mai 06, 2009 12:38 pm

Pai si io ce am zis ma? Ca in majoritatea cazurilor la prostie, frustrare se ajunge. Degeaba stii tu. Degeaba stiu eu. Vine unu cu Logan DCI ca ce tare ii el si tot ies praf 3-4-5 oameni. Avea si copil in masina. E foarte sigur pe ceea ce stie el.

Prostia te baga in situatii naspa. Dar legile fizicii is aceleasi. Ca esti prostu sau nu. Si cand din cauza ta sau a altuia ajungi intr-o situatie naspa, tot viteza iti limiteaza optiunile.

Am mai vazut io dinastia ca voi. "Io imi stiu masina", "Io stiu ce fac", "Eu nu is prost", "Eu am experienta". Si tot ei stateau in spitale cu tije in picioare, cot stang zdrobit (dar ZDROBIT). Si mai eu pe unu, mare patron, mare reisar care chiar stie sa conduca, adica sa tina masina pe drum, dar nu si sa aiba respect in trafic si nici dupa ce era sa bage 3 angajati in mormant tot nu s-a potolit. Adica singurul reper care iti mai putea spune ca masina aia era un Megan Classic era capacul portbagajului. In rest.....totul varza.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Mai 06, 2009 12:58 pm

Daca stai si te gandesti ... poti fi parcat si intra unul in tine si mori... asa ca... mare atentie indiferent de situatie.

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mie Mai 06, 2009 1:33 pm

drivere, oricum tot ce as spune eu sau altcineva tu o tii pe a ta si nu o sa vezi si in lateral sau sa asculti si alte opinii, asa ca ma opresc aici
fiecare conduce si se poarta la volan asa cum il taie capul.nici eu si nici tu nu vom schimba oamenii daca ne contram

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mie Mai 06, 2009 1:33 pm

Pai eu asta zic. Iar limitiele vitezele de 50 nu is absurde de impus la ce sate avem din pacate picurate pe drumurile noastre principale din tara. Dar deh, unii is mai raceri si ma fac pe mine suparat ca tot contra is.

QUOTE (ligla @ May 6 2009, 01:33 PM) drivere, oricum tot ce as spune eu sau altcineva tu o tii pe a ta si nu o sa vezi si in lateral sau sa asculti si alte opinii, asa ca ma opresc aici
fiecare conduce si se poarta la volan asa cum il taie capul.nici eu si nici tu nu vom schimba oamenii daca ne contram

Afirmatia asta a ta arata ca ca e bine e sa fie legi. Fiecare se crede cel mai bun, fiecare crede ca stie ce e mai bine si actioneaza in consecinta. Si asa se moare. Avem rata a accidentelor si a mortilor printre cele mai mari in zona asta a planetei. Nu va puneti intrebari totusi? Oare CUM apar chestiile astea? Si nu toate accidentele au ca rezultat neaparat viteza excesiva sau cu muuuuuult peste limita legala, ci suficient de mare ca sa te termine. Chit ca soferu gandea inainte ca lui nu i se intampla, ca el stie sa iasa din situatii.

Nu am avea de ce sa ne contram. Daca nu ar exista curentul asta de rebeli printre romani care se bucura la orice disparitie a unei legi. Sa le explicati conceptiile astea ale voastre familiei care a pierdut un membru intr-o locatie care avea radare inainte si daca erau si acum POATE tragedia nu s-ar fi intamplat. Sau sa patiti voi in familie ceva de genu, sa vedeti cum una doua nu va mai contrati cu driverx si nu mai aveti manifestari de genu asta pe forum sau pe strada.Si o sa va dati seama ca legile, DESI limiteaza si cateodata transforma oamenii in niste oit(z)e, cateodata e bine. Citind posturi ca ale tale se vede si mai clar ca e bine.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mie Mai 06, 2009 2:06 pm

Pentru ca tot s-a ajuns la offtopic si vad ca se discuta despre accidente, aveti mai jos cateva linkuri in care sunt date statistice cu privire la accidentele rutiere de pe teritoriul romaniei.

http://www.igpr.ro/DPR/dinamica_acciden ... 2_luni.pdf
http://if.politiaromana.ro/downloads/an ... idente.pdf

Din pacate doar primul link prezinta informatii de ultima ora, insa, fara a prezenta si cauzele accidentelor. Dar, aplicand rata de crestere la datele prezentate in cel de al doilea, va puteti face cat de cat o imagine despre principalele cauze ale producerii accidentelor.
Din toate informatiile ce se regasesc in cele doua linkuri, as remarca in primul viteza excesiva ca fiind cauza principala a producerii accidentelor, in al doilea rand varsta celor care au provocat cele mai multe accidente si nu in ultimul rand tipul de vehicul.

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mie Mai 06, 2009 2:46 pm

driver deja ma ataci personal si chiar nu-mi place lucrul asta..
ma mir cum poti determina tu din felul in care postez, faptul ca eu sunt un vitezoman si un inconstient.Mai mult ma bagi si intr-un "curent de romani care se bucura la disparitia legilor". NU am zis si nici insinuat asa ceva vreodata ci doar faptul ca nu mi se pare corect sa amendezi niste oameni fara sa le oferi alternative.NU poti face asa ceva intr-un stat democrat si european.
Zici tu ca viteza ucide..fac pariu ca ai ocazia sa mori la 50km/h daca intri intr-o caruta nesemnalizata noaptea, intr-un cap de pod etc etc..sau ce se intampla in afara localitatilor chiar daca circuli legal si intampini aceleasi obstacole?!
citesti doar partile din posturi care iti convin si la care ti se ofera sansa sa comentezi
sanatate

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori