Intrebari Symbian

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Iul 07, 2009 10:02 pm

Mai oameni buni, m-a pus drequ (sau nu) sa trec de pe Windows Mobile pe Symbian si dupa o saptamana de studiu, inca imi prind degetele in el, e cam rigid. Am studiat forumuri in draci insa tot am o groaza de nelamuriri sau altele.... E vreun pensionar de symbian pe aici ca ma simt mai in largul meu sa intreb aici?

Avatar utilizator
Dudu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 3:00 am

Mesaj de Dudu » Mar Iul 07, 2009 11:01 pm

da, eu..am avut mult timp, multe telefoane cu symbian. daca stiu sa iti raspund la orice intrebare, te ajut cu mare placere.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Iul 07, 2009 11:19 pm

Super, multumesc. Concret, mi-am luat un E63 cu firmware 2.00777 parca. Astea mai nou o dau in balarii si nu poti instala orice, trebuie certficat. Ce doream sa intreb:
1. Care e difernta dintre telefon "hackuit" (cum zic unii) si cel cu certificat OPDA?
2. Exista vreo metoda la sincronizare cu Outlook sa imi sincronizeze si grupurile? (banuiesc ca nu, am sapat de mi s-a facut rau, dar manual nu le fac nici sa ma impusti)
3. Vreun client de email mai bun decat cel default (nu prea fac diferenta la icoane intre read/unread) dar care sa stie Push si sa afiseze pe Homescreen cand am vreun mail nou (eventual title-ul lui)? Emoze nu prea m-a incantat. Si sa aiba configurari de dimensiuni, header, chestii de genul destul plus suport pop3/imap bun. (+eventual Yahoo Mail)
4. Pot sa vad si eu cumva panarama aia de poza atasata la un contact mai mere de 10*10 pixeli sau cat o arata cand te suna cineva?
5. Ceva programel care sa stie da un PING si sa si mearga?
6. E vreo diferenta intre clientul integrat de mail si Nokia mesenging ca sincer nu prea m-am prins? (stiu ca pare o intrebare stupida)
7. Vreun prgramel de ghost la telefon gen Acronis la PC sau SPD Backup la WM exista sau aplicatia Nokia PCSuite face efectiv aceeasi treabam nu doar copiaza fisiere/contacte (adica la un ghost sa am si registrele curate)
8. Cititsem pe undeva (nu foarte explicit) ca dupa ce instalezi un program e bine sa stergi instalerul (*sis sau *.sisx) insa asta implica sa sterg orice fisiere cu extensiile alea care le gasesc prin telefon sau pot sterge prea mult si ma trezesc nu erori dupa?
9. Am obosit cat am incercat sa conectez pe WPA sau WPA2 telefonul cu routerul meu asa ca m-am lasat pagubaj si am pus un WEP (securitate zero) + o filtrare de MAC-uri, un compromis de moment dar care ma seaca...
10. Ceva echivalent fain de tetris, solitaire, bubble breaker, insa recomandate pe testate exista?
11. Un player audio/video (sau doua..) bun?


Mentionez ca pun atatea intrebari pentru ca am instalat/dezinstalat destule programe dar incerc sa pastrez un SO curat pe cat posibil sa nu am parte de blocari dupa si asa e telefonul proaspat, sper sa fie mai stabil decat cele cu Windows Mobile (motivul pentru care am migrat). Rugaminte, daca imi recomanzi vreun program sa fie din experienta proprie si nu de pe net, am incercat "recomandari", unele au fost super, unele bune, unele nu...oricum am apreciat ajutorul tuturor (alte forumuri).


Mai am si alte intrebari, dar le tin si pentru maine ...sper ca nu au fost prea multe din prima.... Multumesc.

Avatar utilizator
Dudu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 3:00 am

Mesaj de Dudu » Mie Iul 08, 2009 12:24 am

1) nu stiu de telefon "hackuit" doar de aplicatii crackate, care trec peste certificare, sau au diferite metode..crack bagat dupa, printr-un file explorer, modificarea datei telefonului la instalarea aplicatiei, etc. de obicei sunt aplicatii deja crackuite, u doar le instalezi.
2) printr-un cablu de date sincronizezi cu pc suit dupa care are o optiune de export in outlook. daca nu merge nici asa, iti recomand un program care se conecteaza la ambele telefoane(mobiledit de exemplu)
3)http://www.simplysymbian.com/2008/08/23 ... d-edition/ nu prea foloseam, email, eu puneam in bookmarks pagina cu mailul, intram in explorer si se loga automat.. nu dura mult, afisa orice, pt mine era deajuns.
4) "Full Screen Caller" titlul spune tot.
5) habar n-am
6) nu stiu care e nokia messaging, eu nu am.. doar un IM pe care nu-l folosesc. daca vrei messanger, iti recomand agile messanger.
7) nu foloseam backup, nu mi-a trebuit niciodata. nu te sfatuiesc sa iti faci o obijnuinta in a iti reinstala softul, doar daca este nevoie, sau vreun upgrade. in rest, exista programe pentru "curatarea" registrelor.
8) da, iti incarca memoria degeaba, dar in cazul in care programul iti da un crash, nu mai are de unde sa-si ia fisierele..lasa-l acolo ca e bun si sisu ala.
9) mai mult decat wpa nu iti trebuie. doar sa te protejezi de conectarea "oricui" dak e vreun hacker, asa cum iti sparge wpa iti sparge si wepu doar ca dureaza putin mai mult. wpa e mai stabil. dak vrei securitate .. nu mai stiu sa-ti zic codarea.. 3 parole de 50 de caractere, interschimbabile, la intervale variabile:)) se foloseste la banci, firme mari, etc.
10) incearca si u si vezi ce-ti place, eu aveam cateva jocuri, dar m-am lasat. programele eu le luam de pe torrenturi. rar gaseam siteuri care chiar mergeau.
11) smart movie cel mai tare, citeste avi. il gasesti si cu programelu lui pt recodare.ocupa putzin, se vede super. pt audio, nimic nu se aude mai bine ca music playeru lui.

pt cam orice soft: http://thefullmaza.com/

symbian era pasiunea mea, imi plac gadgeturile.. dar am vazut iphoneul.. si nu m-as mai intoarce la symbian, sau windows mobile, sau alte alternative..pt nimic in lume.. daca ai posibilitatea, incearca-l si nu ai sa regreti.. singurul dezavantaj actual al iphoneului e ca nu primest mms-uri. dar in rest, este extraordinar. se conecteaza singur la net cand gaseste un wireless cunoscut, ia automat mailurile, updateurile la alte programe,se hackuieste fff usor, sunt milioane de aplicatii, este mult mai flexibil,mai usor de utilizat, este bun si pt business, instalez editoare de word, excell, si viewere pt orice tip de fisier, tine bateria mai mult ca pe orice symbian(garantat) multi-touchul iti schimba perspectiva asupra..butoanelor.

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Mie Iul 08, 2009 12:50 pm


Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Iul 09, 2009 9:54 am

Multumesc pentru raspunsuri...ma pun iar pe studiat. Sper sa ajung sa il personalizez cum doresc. Deja imi apr noi nemultumiri....grea trecerea de la WM...dincolo era mai usor

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Joi Iul 09, 2009 10:07 am

ptr tot ce ai scris acolo exista iPhone.

Si la ora actuala, pe OS 3.0 stie si de MMS

Avatar utilizator
Dudu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 3:00 am

Mesaj de Dudu » Joi Iul 09, 2009 11:54 am

mi-am bagat softul nou..darnu stiam de mms..hmmm:))... nu-i dau d cap..cum se trimite mms???

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Iul 09, 2009 12:06 pm

QUOTE (Apple @ Jul 9 2009, 09:07 AM) ptr tot ce ai scris acolo exista iPhone.

Si la ora actuala, pe OS 3.0 stie si de MMS

Deja am luat telefonul. Nu-l schimb
Revin la Symbian: a folosit sau foloseste cineva Emoze? Daca da, stie si yahoo mail? Emoze free stie doar un cont de mail, pentru mai mult trebuie varianta PRO care e pe bani. Se poate sparge (gasi spart) Emoze Pro (nu e warez pentru ca nu am cerut link cu el spart ) sau tinand cont ca e o aplicatie care se foloseste exclusiv pe net, nu prea merge spart, ca doar trebuie sa te conectezi la ei in server?

Editare ulterioara: am obtinut si cetificatul OBDA pt IMEI-ul meu, cu ajutorul unui binevoitor de pe alt forum. Acum intrebare: ce fac cu el?

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Iul 09, 2009 2:41 pm

QUOTE (chacha @ Jul 9 2009, 11:06 AM) Editare ulterioara: am obtinut si cetificatul OBDA pt IMEI-ul meu, cu ajutorul unui binevoitor de pe alt forum. Acum intrebare: ce fac cu el?
Se foloseste in legatura cu un programel, numit signsis. Deci la asta am raspuns eu...

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori