Statii Radio Cb

La un pahar de vorba..
Scrie răspuns
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Lun Mar 15, 2010 10:44 pm

QUOTE (The Godfather @ Mar 15 2010, 10:00 PM) eu cred ca e caterinca. nu sta nici un gabor sa isi puna din proprii bani statie pe masina de la munca ca sa dea informatii aiurea.
Nu e caterinca si nu o pun stabil pe masina. Poate fi aceeasi statie cu cea care o folosesc pe caruta personala si o mai aduce si la munci sa se distreze. Doar servesc patria, nu? [attachment=7981:emo_yessir.gif]
Fişiere ataşate
emo_yessir.gif
emo_yessir.gif (1.53 KiB) Vizualizat de 5705 ori

Avatar utilizator
The Godfather
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:02 am

Mesaj de The Godfather » Lun Mar 15, 2010 10:56 pm

Nu te contrazic....nu am nici o dovada nici pro nici contra, dar de ce ar avea un gabor nevoie de statie pe masina personala?

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Mar Mar 16, 2010 1:12 am

baieti, chiar nu m ati vazut la fiecare intanlire cu velierul pe mitzu ??? eu pe mitzu am in intek de 12w , mi e suficient, se aude destul de clar in principiu n ai nevoie decat de max 3 km, l ai vazut pe celalalt ca are antenuta : salut colegu-salut colegu ia zii, ceva radare , zici si tu si gata povestea, e mai mult decat suficient sa afli pe o distanta de cca 50km ce misca pe asfalt.... restul statiilor sunt de fite...cu cat ai o statie de putere mai mare cu atat or sa te injure mai multi, nu cunosc termenii stiintifici dar pe romaneste e asa: daca tie ti ar raspunde un coleg cu o statie de 12w si la jumatatea povestii , tocmai cand iti zice unde i radarul, emite un berbec cu una de 40w s a dus naibii toata sfaraiala, nu l mai auzi decat pe al doilea , si fereasca Dumnezeu sa aiba ala de povestit ce a facut aseara cu o rabla ca nici tu nu poti da peste el decat daca ai ceva mai puternic. Concluzia...simplu : pentru serviciu eu mi am luat un alan 42 ( a se citi statie portabila - microfonul e si difuzor si statie) de 2w, , de retinut...daca vreti sa va montati ulterior amplificator de putere e bine de stiut ca amplificatorul nu permite intrarea semnalului de o putere mai mare de 4W, asa ca nu va luati ceva mai mare de 4W decat daca are posibilitatea de trecere din maxim cat este ea in 4W, pentru a accepta amplificator, cum ziceam am luat jucaria de 2W si i am montat un amplificator de 150W, daca vorbeste unul prea mult si nu ma mai pot intelege cu altii deschid amplificatorul si in 3 secunde se face liniste, de preferinta nu e recomandat de emis intr o putere mai mare de 12 W, astfel nu veti deranja pe nimeni. despre calibrare ...e recomandata pentru claritatea receptiei si emisiei, se calibreaza antena fata de masina , in concluzie daca aveti talpa magnetica puneti sub ea un autocolant de culoarea masinii si montati intotdeauna antena acolo, calibrarea nu costa mai mult de 20-30 ron, merita banii. despre antenele scurte , nu sunt bune ..spunea un "meserias" radioamator ca lungimea ideala la antena CB ar trebui sa fie cam la 5 metri, pentru a compensa se foloseste acea bobina, nu umblati singuri la spic sau la bobina mergeti la calibrare si acela va scoate/baga spicul cat citeste aparatul de calibrat( n am idee cum se numeste). Eu am statie CB de cca 3 ani si nu plec nicaieri fara ea, face absolut toti banii, orice statie v ati lua sa fiti siguri ca si va scoate banii imediat.
Cei care tranziteaza targul secuiesc vor vedea acolo un logan albastru neinscriptionat cu statie CB pe el....si binenteles cu radar, exact cel care m a prins pe mine cu 117 in localitate.. in rest drumuri bune si inca odata -----nimic nu e mai infailibil decat mersul in limita legala....

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Mar 16, 2010 6:04 am

QUOTE (The Godfather @ Mar 15 2010, 10:56 PM) Nu te contrazic....nu am nici o dovada nici pro nici contra, dar de ce ar avea un gabor nevoie de statie pe masina personala?
Pentru ca si el e om si nu ii place sa stea la sarumana [attachment=7987:asslick.gif] la colegii lui de la rutiera cu veioza de serviciu.
Fişiere ataşate
asslick.gif
asslick.gif (4.48 KiB) Vizualizat de 5705 ori

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Mar Mar 16, 2010 1:38 pm

@Dan, limita legala in UE e de 4 W pe FM si 1 W pe AM. In concluzie si tu depasesti acel legal, drept urmare si tu cand emiti, ii astupi pe "cei mici". Alan 42 are normal 4w sau 1w pe emisie. Nu te acuz si nici nu-ti scot ochii, pt ca si statia mea are 10 W pe emisie . Amplificatorul nu l-am folosit niciodata pe #22, il folosesc doar pe #16 la teren, sau pe #19 cand e situatie de urgenta, in colaborare cu salvamontul si nici nu vreau ca altcineva sa foloseasca 100-500 W pw #22 din motivele enumerate de tine.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Mar 16, 2010 9:53 pm

QUOTE (The Godfather @ Mar 15 2010, 10:56 PM) Nu te contrazic....nu am nici o dovada nici pro nici contra, dar de ce ar avea un gabor nevoie de statie pe masina personala?

Si un ultim argument ca se umple de politisti cu statii CB.

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Mar Mar 16, 2010 10:24 pm

Frumos ce a facut politaiu ala cu tiristii pe care i-a tras in parcare si a verificat drumul. Astuia i-au dat sapca mai mare de nu-i strange circumvolutionea
V-au ginit si cu statiile astia. Cu pilotii de pe elicoptere ceva nu puteti sa vorbiti?

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Vin Apr 09, 2010 8:02 pm

Pt ca sunt din ce in ce mai multi utilizatori de statii CB,m-am gandit sa va arat aparatul si modul de calibrare al antenei,am vazut ca s-au cerut anterior informatii legate de calibrare.

Personal am preferat sa ma ocup de calibrare singur,dupa ce am auzit de moduri de calibrare facute ''la misto'' de diversi meseriasi,contra unor sume intre 25-50 RON.

Eu l-am cumparat saptamana trecuta,costuri-cca 65 RON,cu tot cu transport prin curier si plata ramburs.Dracia se cheama EURO CB SWR-430 si e extrem de simplu de utilizat.Dimensiuni :8,5/5,5/6 cm,mic si comod de aruncat in rucsac sau de lasat undeva in masina.Separat se cumpara (nu uitati sa cereti,daca faceti comanda doar pe reflectometru,acesta o sa ajunga la voi fara cablu) un cablu coaxial cu 2 mufe,special pt reflectometru.

Conditiile optime de reglaj sunt in camp deschis,fara cladiri prin zona si fara cabluri electrice pe o distanta de 50 m,cu antena asezata pe mijlocul geometric al plafonului,toate usile si geamurile inchise.

Conectare la statie si antena :

-cablul achizitionat separat se mufeaza in spatele aparatului in partea stanga (stanga cum privim din fata),iar a 2-a mufa a cablului se conecteaza la statie,unde bagati de obicei mufa de la antena.Cablul de la antena exterioara se mufeaza in reflectometru in partea dreapta.Pe partea din fata stanga sus o sa gasiti scris RTX (la acea mufa se conecteaza statia iar in dreapta sus-ANT,logic mufa de la antena exterioara.

Tot pe partea din fata o sa gasiti 3 butoane,2 intrerupatoare si un potentiometru.Butonul de jos (PWR-SWR) se lasa pe SWR,iar cel de deasupra lui (FWD-REF) se lasa pe FWD.Potentiometrul (CAL) se roteste pana la minim.

Partea de reglaj :

-cu clapeta de la microfon apasata,se roteste potentiometrul CAL in dreapta pana ajunge acul de pe scala de sus la SET sau semnul de infinit.Cu clapeta apasata in continuare,se muta butonul de sus de pe FWD pe REF si se citeste valoarea SWR-ului,eventual se noteaza.SWR-ul se masoara pe canalele 1,22 si 40,valorile obtinute se noteaza.Ideal e sa aveti valori cat de cat egale pe cele 3 canale.

-daca pe canalul 1 SWR-ul e mai mare decat pe canalul 40,desfaceti surubul de unde intra radiantul si ridicati spicul,nu mult.
-daca pe canalul 40 SWR-ul e mai mare decat pe canalul 1,desfaceti surubul si coborati spicul.
-cand sunteti multumiti de valorile SWR-ului pe toate canalele,strangeti la loc surubul de fixare al radiantului.Repet,cautati sa obtineti valori aproximativ egale pe cele 3 canale.
-in cazul antenelor cu talpa magnetica,se poate misca talpa 15-30 de cm inainte inapoi fata de centrul geometric al plafonului,pana unde se obtin valori optime.Memorati pozitia ideala si eventual (eu nu am facut chestia asta) lipiti un autocolant transparent pe locul respectiv.

Din ce am citit pe diverse siteuri de specialitate,valoarea ideala a SWR-ului e cat mai aproape de 1.Valori de 1,2-1,3 etc nu trebuie sa va ingrijoreze.Tot ce este insa peste 1,5 e periculos pt statie,se poate arde finalul (care nu e in garantie) cand se emite pe o perioada mai mare.

Important : nu emiteti fara antena conectata si nu taiati din spicul antenei (radiant) decat daca sunteti foarte siguri ca e nevoie si dupa masuratori repetate.

Am scris cam mult,insa nicaieri nu am gasit explicatii detaliate si clare care sa ma multumeasca,doar partiale,pe care le-am pus cap coada si le-am scris si eu aici,combinate cu experienta proprie.Aveti si cateva poze cu aparatul ''minune''.Nu am observat imbunatatiri majore nici la emisie nici la receptie dupa calibrare.
Fişiere ataşate
090420101279.jpg
090420101279.jpg (150.1 KiB) Vizualizat de 5729 ori
090420101278.jpg
090420101278.jpg (276.14 KiB) Vizualizat de 5719 ori
090420101277.jpg
090420101277.jpg (180.8 KiB) Vizualizat de 5724 ori
090420101276.jpg
090420101276.jpg (171.11 KiB) Vizualizat de 5743 ori

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Sâm Apr 10, 2010 12:01 am

Fain tutorialul, mersi pe calea asta. Cred ca imi iau si eu un reflectometru personal sa il am al meu si nu ma mai stresez cu altele.
QUOTE (radurin @ Apr 9 2010, 07:02 PM) Important : nu emiteti fara antena conectata
Am facut eu asta de 2 saptamani si mi-am dat seama dupa un juma de ore de "teste cu colegii" ca tot nu ii auzeam si eu tot ceream teste. Defaot, fiind prea distrat, uitasem sa bag mufa. Morala, finali arsi. O s-o rezolv zilele astea ca nu am avut timp dar confirm ca se pot arde.

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Sâm Apr 10, 2010 8:31 am

Nu-i mai simplu sa luati un catarg de 2 metri, pe numele lui secret: "Megawatt, Sirio Megawatt", de 4000W, care poti sa-l pui oriunde, pe orice masina, pe orice statie, ne mai fiind necesare calibrarile ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori