Statii Radio Cb

La un pahar de vorba..
Scrie răspuns
Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Sâm Apr 10, 2010 10:13 am

@chacha,cu placere.Tu parca aveai un Stabo,la asta ai ars finalii ? Sau facusei upgrade la President ? Ai gasit pe cineva sa o repare ?

Eu intre timp mi-am mai luat un President Walker ASC,ASC-ul e frectie,daca stai cu el activat nu mai auzi mare lucru,deci tot cu mana pe butonul de squelch.Intra aproape la fix in lancerul meu jos in spatiul ala deasupra scrumierei,se monteaza/demonteaza usor,nu o las in masina.Poate pun si niste poze,pt posesorii de new lancer.

Are totusi filtru suplimentar CB/ANL fata de cea veche,Alan 42 si e mai silentioasa la utilizare si se aude si mai puternic,in final e mai ok,nu o sa renunt insa nici la Alan,e portabila si e usor de folosit cand mai conduc alte masini.

@klez,interesant ce spui tu,nu stiam ca la Sirio Megawatt nu trebuie calibrare.Oricum pt turism e cu dus si intors antena asta,cu prindere fixa e ok.Insa,daca o pui pe talpa magnetica,are spicul mai gros decat ML-145,nu e asa de flexibil,daca intra in balans risti sa-ti smulga talpa magnetica de pe plafon.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Sâm Apr 10, 2010 5:13 pm

Deocamdata tot Stabo dar ma uitasem de un President Taylor parca....
Stabo-ul se repara, nu-i problema, acum sa vad ca am atatea pe cap ca nici pe drumuri nu am mai umblat asa mult sa ii duc dorul. Numai urban...insa wekendul urmator trebuie sa pun o statie ceva ca ma asteapta 1000 km si vreau sa ii fac in "soguranta"
Revin dupa ce vad care solutie o adopt, Taylor sau Stabo.

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Sâm Apr 10, 2010 7:30 pm

@Radurin, te contrazic

Pai statia mea, un Yosan de 10 W si antena Sirio sunt de obicei pe Pajero, dar zilele astea am fost la Sinaia cu un Albea si am pus statia si antena, pe un suport magnetic inprumutat (140 mm diam). Tin sa spun ca s-a comportat foarte, foarte bine. La 140 kmh nu s-a dezlipit, prin serpentinele de la Bacau-Onesti amestecate cu gauri, tot acolo a ramas. In schimb, intre 60 si 90 kmh se aude un vuiet in fundal, dar se aude doar daca nu ai nici o alta sursa de zgomot (muzica). Eu il auzeam la intors, caci m-i s-a resetat cd-playerul prin BV si nu stiam codul

In rest, ca si fixare, chit ca are 2 metri si umpic, a stat teapana pe cupola tot drumul.
Sirio nu se calibreaza, ea se autocalibreaza. Nu are spic si nici surubele de scos/bagat sarma. Are doar un surubel smecher cu o cheita speciala, ca sa o lasi pe orizontala.

PS: Daca vreti o emisie/receptie foarte buna, puneti-va antena pe centrul cupolei, nu pe portbagaj, capota sau eventual cum am mai vazut unul prin bacau, cu ea in masina si se intreba omul de ce nu bate mai mult de 300-500 metri.

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Dum Apr 11, 2010 4:07 pm

@chacha,stabo e o statie buna,s-ar putea sa fie calitativ peste taylor.

@klez,e bine cand ne contrazicem,uite asa mai afla lumea una-alta,cand s-a deschis topicul asta ma gandeam ca o sa fie mult mai animat,dar vad ca nu e cine stie ce.Nu ne mai povesteste nimeni ce statie are/si-a luat recent ?

Oricum megawatt-ul de la Sirio e superioara oricarui ML-145,e in primul rand mai lunga cu 50 cm cel putin,daca tu zici ca e si stabila,e ok.

Pt mine e prea lunga si prea grea,eu sunt multumit momentan de performantele ML-ului de la President,dar asa,am vazut si Matiz-uri cu Sirio Megawatt,na,fiecare cu ce-i place.

Cu pozitia antenei pe centrul cupolei din pacate nu pot sa te contrazic, ,acolo recomand si eu,e planul de masa ideal si ai si emisia/receptia cea mai buna.

Hai sa va arat si unde sta statia mea in Lancer,poate mai molipsim de CB pe cineva.Firul spiralat din dreapta statiei e cel de la detector,statia e alimentata de la priza din cotiera.
Fişiere ataşate
110420101281.jpg
110420101281.jpg (215.34 KiB) Vizualizat de 5641 ori
110420101280.jpg
110420101280.jpg (192.98 KiB) Vizualizat de 5637 ori

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Dum Apr 11, 2010 7:53 pm

Trebuie sa compari Sirio cu un ML... Ai sa vezi ca Sirio, e cu cel mult 300 gr mai grea. Spun asta deoarece am avut si eu ML145 pana in Ianuarie

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Dum Apr 11, 2010 10:23 pm

QUOTE (radurin @ Apr 11 2010, 03:07 PM) @chacha,stabo e o statie buna,s-ar putea sa fie calitativ peste taylor.
O sa fac un test cu ambele dar probabil pe la vara. Sunt prins cu multe si nici timp de plimbarile mele nu mai am deci cred ca mai mult de 5000 km nu pupa Mitsa pana la vara, deci m-am cam lenevit pe suvbiectul CB. O sa repar Stabo-ul si weekend-ul urmato ma duc tot cu ea pana la Focsani si inapoi iar dupa, o sa pun mana pe un Taylor sa vad ce teraba face. Acum sunt mai grabit si nu as face experimente cu Taylor dar candva cand nu ma grabesc, fac rost de una, le iau ambele la mine si trag concluziile.

Ca o paranteza, tot din lipsa de timp, deocamdata eu tin Stabo-ul pe consola, il loc de cotiera iar antena e in coltul stanga spate al masinii si nu pe mijlocul plafonului. Tot din lipsa de timp nu am putut sa trag un cablu ca oamenii sa nu am bataie de cap. Plus ca in principiu, poate in viitor va deveni Mitsa masina nr 2 (de placere) si atunci nu mai merita efortul. Daca fug la vara in Mallorca, clar ca ii fac un loc fain, dar daca nu ma duc asa departe cu ea, lenea spune ca o montez/demontez mereu
Sa vad cum stau cu timpul. Oricum, sper sa inteleaga si altii utilitatea unei asemenea "jucarii", la mine cel mai mare avantaj e ca nu ma gonesc cu viteze cretine (170-180) pe drumuri nationale pentru a recupera timpul "pierdut" in multitudinea de sate de pe drumurile noastre. Acum merg constant cu 95 in localitate si 110-120 inafara si culmea ca ajung odihnit dupa o zi de munca si apoi 500 km bonus seara. Asa poate vom deveni mai mutli pe drumuri sa stim ce misca...

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Mie Apr 14, 2010 10:47 pm

Eu conduc de multi ani si nu am luat niciodata amenda pentru viteza. Am un detector de radar pe care nu am dat multi bani, e drept ca dă o sumedenie de alarme false. La o statie nu m-am gindit niciodata pina acum dar citind ce scrieti voi, am devenit interesat. Saptamina viitoare merg la Timișoara si voi vedea daca ma va agăța vreun radar aflat in cautare de musterii... numai cind ma gindesc la alte cabluri prin masina imi vine sa-mi iau cimpii.

Cred ca nu scriu prea multi pe acest topic pentru ca nu sint prea multi detinatori.

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Vin Apr 23, 2010 11:30 am

Buna ziua.Klez are dreptate,eu am un SIRIO 5000 multi plus,cu talpa magnetica mare si nu am avut de trei ani nici o problema legata de stabilitate sau de semnal.A trebuit calibrata de la inceput,in cimp deschis fara o alta cladire in imediata ta apropiere si pina in ziua de azi nu am nici cea mai mica problema.De departe Sirio e cea mai buna antena de pe piata noastra.

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Vin Apr 23, 2010 12:00 pm

Poti sa ne spui ce alte antene ai mai folosit si ce diferente majore ai sesizat intre Sirio si restul ?

Merci.

Avatar utilizator
alexx22
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 02, 2008 8:15 am

Mesaj de alexx22 » Mie Apr 28, 2010 4:09 pm

QUOTE (chacha @ Mar 16 2010, 10:53 PM) Si un ultim argument ca se umple de politisti cu statii CB.
se umple dar nu au voie sa le monteze pe masinile de serviciu ..ma refer in special la masinile dotate cu aparate radar.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori