Cercetare Psihologica Privind Comportamentul La Volan

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
paul.sarbescu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 20, 2010 2:50 pm

Mesaj de paul.sarbescu » Sâm Feb 20, 2010 2:52 pm

Salut. Sunt Paul Sarbescu, preparator colaborator al Catedrei de Psihologie din cadrul Facultatii de Sociologie si Psihologie, Universitatea de Vest Timisoara. Derulez o cercetare cu privire la legaturile dintre diversi factori de personalitate si comportamentul la volan.

Adresez in cadrul acestui mesaj rugamintea catre toate persoanele care au carnet de sofer (indiferent de varsta, sex sau numarul de kilometri parcursi la volan) de a-mi completa cateva teste, pe care le-am atasat la acest mesaj, intr-un singur fisier. Completarea testelor dureaza intre 45 si 75 de minute, in functie de viteza de lucru a fiecaruia.

Ii rog pe cei ce doresc sa completeze aceste teste sa-mi trimita fisierul cu testele completate pe adresa paul.sarbescu@yahoo.com. In schimb veti primi profilul de personalitate realizat pe baza raspunsurilor dvs. la unul dintre testele completate, mai precis la Inventarul de Personalitate DECAS (unul dintre cele mai folosite teste de personalitate din tara noastra, la ora actuala, cu aplicatie in toate ariile majore ale psihologiei aplicate). Mai multe informatii gasiti pe site-ul www.decas.ro, iar prezentarea mai detaliata a testului o gasiti aici:
http://decas.ro/documents/decas_prezentare.pdf
De asemenea, un exemplu al profilului de personalitate pe care il veti primi in urma completarii testelor poate fi vizualizat accesand link-ul de mai jos:
http://decas.ro/reports/exemplu_economic.pdf

Practc, dupa ce imi veti trimite fisierul cu testele completate, veti primi in decurs de 1-2 zile un mail de confirmare, in care vi se va confirma faptul ca am primit fisierul trimis de dvs., si ca totul e ok (fisierul se poate deschide, nu ati omis nici un test, etc.); apoi, in decurs de maxim 2 saptamani veti primi pe adresa de mail de pe care mi-ati trimis fisierul cu testele completate profilul de personalitate realizat pe baza raspunsurilor dvs. la Inventarul de Personalitate DECAS (in mod normal, veti primi profilul dupa o saptamana din momentul in care primiti confirmarea; am trecut mai sus maxim 2 saptamani ca o marja de siguranta, deoarece in perioada ce va urma voi fi plecat cateva zile la o conferinta, iar profilele care vor trebui trimise in acele zile vor ajunge la dvs. dupa mai mult de o saptamana).

Nu in ultimul rand, vreau sa va asigur ca adresele de mail de pe care imi veti trimite fisierul cu testele completate nu vor fi folosite in nici un scop publicitar, si toate raspunsurile dvs. sunt pe deplin confidentiale; din aceasta cauza, in sectiunea finala a testelor, in care sunteti rugati sa oferiti cateva informatii generale despre prorpia persoana, nu este necesar sa va treceti numele, si nici macar initialele, ci sunteti rugati doar sa introduceti un numar de identificare, intre 1 si 999 (acest lucru este necesar pentru a va putea identifica in baza de date, si a nu trimite profilul dvs. de personalitate altei persoane).

Multumesc anticipat tuturor celor care veti raspunde initiativei mele. Va doresc toate cele bune.

Paul Sarbescu
Fişiere ataşate

[Extensia doc a fost dezactivată şi nu mai poate fi afişată.]


Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Sâm Feb 20, 2010 3:12 pm

interesant
chiar imi plac genul acesta de teste...
daca se poate voi completa cu mare placere si altele

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Sâm Feb 20, 2010 3:33 pm

idem
sper sa fie si folositoare

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Sâm Feb 20, 2010 8:43 pm

Si eu l-am facut.

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Dum Feb 21, 2010 7:33 pm

interesant

l-am completat si eu

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Lun Feb 22, 2010 12:24 pm

si eu l-am facut ieri si astept raspuns de la ei . Hai sa vedem care e mai nebun si care nu are ce cauta in trafic

Avatar utilizator
paul.sarbescu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 20, 2010 2:50 pm

Mesaj de paul.sarbescu » Dum Feb 28, 2010 11:45 am

Topic inca valabil.

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Dum Feb 28, 2010 2:40 pm

cam cand vor sosi rezultatele?

Avatar utilizator
paul.sarbescu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 20, 2010 2:50 pm

Mesaj de paul.sarbescu » Dum Feb 28, 2010 2:51 pm

QUOTE (marius_EVO @ Feb 28 2010, 02:40 PM) cam cand vor sosi rezultatele?
Am inceput sa trimit astazi primele profiluri, in ordinea in care le-am primit. Voi continua si zilele urmatoare, pentru a nu depasi termenul de 2 saptamani, pe care l-am mentionat in primul mesaj.

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Dum Feb 28, 2010 11:35 pm

Am primit raspuns de la Paul . Multumesc pentru profil. Acu mai trebe sa mi-l interpretezi .
Am inteles eu cate ceva de acolo. Se pare ca nu sunt chiar nebun fara scapare

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori