Campania Green Challenge By Honda

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Joi Apr 22, 2010 1:00 am

In ce zona ai facut testul? In bucuresti? Nu cred ca se scoate 3,5% nici cu Prius in Bucuresti. Eu cu 14-14,2% ar trebui sa dau foc la cotet...
Felicitati, chiar e o performanta!

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Joi Apr 22, 2010 7:11 pm

Da , e chiar exagerata chestia cu 3.1 consum . Ce naiba e scuter ?
Traseele si timpul difera de la dealer la dealer . Automat si traficul si ora testului . Depinde de noroc .
Sambata am si eu test .
Deja sunt consumuri de 3.6 . De unde frate ? Ai impins-o ?
Auzi si tu 3.1 - 3.6 pe motor de 2.2 mt .... ?? Astia au afisajul defect/modificat , si e vreo chestie de marketing .

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Joi Apr 22, 2010 9:24 pm

Mers subturat la greu?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Apr 22, 2010 10:02 pm

Eu daca as sti ca nu castig macar as baga piciorul in masina pana la 200km/h pentru un consum de 20. Macar sa pierd cu demnitate . Apropo, e cu tine si cineva din partea dealerului? Daca da, asta ar amplifica placerea cand il vezi cum se tine de ce apuca Tocmai mi-am adus aminte de cand am facut test drive cu lancer si cu skoda rs.

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Vin Apr 23, 2010 7:52 am

Da, in masina este si un reprezentant al dealerului, in cazul meu a fost o duduie care s'a panicat un pic ca am luat'o pe contrasens la un sens giratoriu ca sa scurtez

Cat despre consum, mers NUMAI intre 1400-1800 maaaxim 2000 de ture, conteaza enorm traficul, o singura frana pe traseu sau o acordare de prioritate la o trecere de pietoni iti creste consumul final cu 0,1%. In rest frana de motor cand a fost nevoie, curbe luate fara sa ridici piciorul de pe acceleratie, pe cat posibil neacordare de prioritate si altele... sub 3,5 pur si simplu nu a vrut sa scada, probabil ca cel cu 3,1 a avut vantul in spate la dus si si'a schimbat radical directia la intoarcere, nu este insa un caz singular, eu cu al meu 3,5% sunt undeva pe locul 6, mai sunt cu 3,2 o gramada.

Testul a fost facut de la dealerul din chiajna (langa carrefour militari) pe niste drumuri judetene pe langa autostrada (cam 20km) apoi intrat pe autostrada 10km, intors la un pod reintrat pe autostrada si intors la dealer, in total 48,6km, parcursi in 53 de minute. Pe A1 am mers in viteza a 6a cu 80-85km/h in rest cu a 4a pe la 55-60km/h.

Ce mi se pare foooaaaarte ciudat la accord este ca indicatorul de schimbare optim al vitezelor se aprinde la 2.000 de ture, ceea ce inseamna pentru un motor diesel moarte curata

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Vin Apr 23, 2010 9:09 am

eu tin de ideea urmatoare...daca vezi ca n ai sanse...DA I TALPA FRATE.....fa le record de traseu 15 minute poate ti dau totusi vre un premiu !!

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Vin Apr 23, 2010 10:30 am

toti cei participanti in semifinale primesc o sapca honda, un odorizant si un card de reducere de 10 lei la rompetrol. toti cei 18 care ajung in finala primesc 150 de litri de combustibil

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Vin Apr 23, 2010 12:40 pm

Deja sunt mai mult de 18 .
E o idee sa primesti ceva pentru cel mai rapid traseu

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Mar Mai 18, 2010 8:53 am

Honda Green Challenge

Campanie interactiva, lansata de Honda Trading Romania si-a desemnat vineri 13 mai, cei 18 finalisti. Finalistii au fost asistati de ASIMO, robotul humanoid Honda cel mai avansat din lume. Multe dintre sistemele prezente pe ASIMO, dintre care unele exista deja pe automobilele Honda, vor putea fi translatate intr-o forma mult mai perfectionata pe viitoarele automobilele Honda. Noile automobile Honda vor putea face diferenta dintre obiectele statice si cele aflate in miscare si vor adopta masuri de siguranta in timp optim, cu efecte benefice atat pentru oameni, cat si pentru mediu.

Competitia Honda Green Challenge s-a bucurat de un real succes, la numai cateva zile de la inceputul primei etape; pe site-ul oficial al competitiei s-au inregistrat 8791 de concurenti dintr-un total de 59779 de vizitatori, dintre care 28359 sunt vizitatori unici.

Cei ajunsi in semifinale au concurat local, in conditii de trafic real, la dealerul Honda din orasul lor, pentru cel mai bun rezultat. Astfel, printre cele mai bune performante, se poate aminti un consum surprinzator de numai 3.0 litri/100 km la bordul unei Honda Accord Executive Diesel 2.2 M/T.

Robotelul ASIMO, cel mai performant robot care poate interactiona natural cu omul, a cucerit publicul prezent la conferinta de presa premergatoare finalei, facand in acelasi timp deliciul tuturor celor prezenti: ASIMO a sustinut o demonstratie live, a interpretat gesturi si a efectuat miscari umane, chiar a reusit sa urce si sa coboare treptele unei scari. Cu o inaltime de numai 1,3 metri si miscari gratioase, ASIMO imita perfect miscarile unui om si poate alerga cu o viteza de 6 km/h; nu numai ca robotelul poate evita singur obstacolele, in acelasi timp este capabil sa isi creeze o alta ruta catre destinatia prestabilita.
ASIMO va ramane alaturi de competitorii GreenChallenge pe tot parcursul acestui weekend si va sustine o serie de spectacole dedicate tuturor iubitorilor marcii Honda.
Sursa


Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori