Comparatii , comparatii

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
body
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 21, 2007 9:28 am

Mesaj de body » Mar Dec 11, 2007 1:45 pm

Ce scrie pe un anumit site un user :
"De parca consumul e cea mai importanta chestie la o masina ... toata ziua stati cu foaia de matematica si pixul si vedeti ce consum aveti ..."
"mai lent ca Aveo pana'n 120 130 , exterior patratos ca Aveo ( macar e mai joasa Lancerul ) , interiorul depinde de gusturi. Sunt apropiate la pret. ( mi se par acelasi gen de masina - vb de Lancer 1.6 ) ."
Comparatie intre aveo si lancer
Pe un alt site , cel cu masini nationale cam acelasi lucru intre logan si masini superioare.
De ce or avea nevoie romanii sa se convinga pe sine ca masina lor e cea mai cea , desi realitatea ii contrazice?

Avatar utilizator
Ady
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 25, 2007 9:31 pm

Mesaj de Ady » Mar Dec 11, 2007 7:02 pm

Salut Body ! eu unul am incercat sa ii inteleg dar am renuntat ! Sa te fereasca D-zeu de un accident cu Dacia sau vreo manevra (gen testul elanului) ...

Avatar utilizator
Ady
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 25, 2007 9:31 pm

Mesaj de Ady » Mar Dec 11, 2007 7:46 pm

P.S. uite cine isi cumpara Logan








Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Dec 11, 2007 11:30 pm

Mda, problema unora e ca refuza sa inteleaga faptul ca in unele cazuri pur si simplu nu pot exista termeni de comparatie... Si daca le spui ca au o problema serioasa, se supara...

Avatar utilizator
Ady
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 25, 2007 9:31 pm

Mesaj de Ady » Mar Apr 08, 2008 9:36 pm

Body intamplator am dat acum cateva zile peste post-urile tale de pe daewooclub, daca nu ma insel ti-am pm cu adresa forumului mitsu in urma cu ceva vreme . Eu unul sunt satul de astfel de comparatii ... marea majoritate a celor care dau nastere la altfel de discutii au impresia ca au facut afacerea vietii lor cand au scapat de o Dacia antica si au cumparat un Aveo , Logan . Aveo mie personal ca design imi place dar cand ma uit la testele de siguranta ma sperii. La fel si cu Logan-ul care a facut destule victime pana acum . Te asigur ca discutiile nu or sa ajunga la nici un rezultat, romanul are un simt ascuns din nastere de atotstiutor.

Avatar utilizator
body
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 21, 2007 9:28 am

Mesaj de body » Sâm Mai 17, 2008 9:32 pm

@Ady .
Eu am Kalos ( e la fel ca Aveo ) - motor 1,4 16 V de 3 ani , ma rog acum l-am pasat nevesti-mii ,deci pot face o comparatie , zic eu , in cunostinta de cauza .
In general nu ma aventurez sa fac comparatii - nu numai la masini , decat in cunostinta de cauza , nu din auzite mai ales ca am o varsta si nu mai sunt pusti.
Dar unii devin patetici cu tot felul de aberazii si sincer sa fiu parca la noi , la romani , chestia asta este pregnanta.
In rest numai de bine !

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Dum Mai 18, 2008 1:40 am

QUOTE (Ady)Body intamplator am dat acum cateva zile peste post-urile tale de pe daewooclub, daca nu ma insel ti-am pm cu adresa forumului mitsu in urma cu ceva vreme . Eu unul sunt satul de astfel de comparatii ... marea majoritate a celor care dau nastere la altfel de discutii au impresia ca au facut afacerea vietii lor cand au scapat de o Dacia antica si au cumparat un Aveo , Logan . Aveo mie personal ca design imi place dar cand ma uit la testele de siguranta ma sperii. La fel si cu Logan-ul care a facut destule victime pana acum . Te asigur ca discutiile nu or sa ajunga la nici un rezultat, romanul are un simt ascuns din nastere de atotstiutor.

ai mare dreptate. loganul nostru cel de toate zilele este "masina romanului". plecand de la o dacie "berlina" romanul a ajuns sa venereze calitatile loganului multumindu-se sa se minta "E tot ce-mi trebuie: portbagaj mare,inalta,a.c., consum mic(diesel) si mai ales calitatea renault". intrigat de faptul ca nu stie/nu are bani de mai mult, romanul inventeaza sau se minte din nou cu plusurile loganului by renault refuzand sa vada diferenta pana la o masina adevarata la preturi asemanatoare. pe mine sincer ma sperie loganul; intrebati-l pe Andrei_RC ce senzatii a trait in "golan". un amic de-al meu s-a rasturnat de 5 ori cu masina pe lungime, botul si portbagajul s-au facut vraiste, nu i-au sarit airbag-urile si s-a trezit pe bancheta din spate; si in ce masina erea?! in logan prestige:prima masina romaneasca dotata cu motor de 105cp si 4 airbag-uri. Si cand ma gandesc ca am vrut sa iau un logan nou in locul focusului acum un an?!?!?

in ceea ce priveste celelalte masini aduse in discutie(aveo, kalos) nu pot spune mare lucru fiindca nu am fost decat pasager pe distante scurte; singurele impresii ceva mai puternice sunt legate de plasticele galagioase si foarte slabe dpdv calitativ in comparatie cu alte masini la pretul lor; nu mai spun ca aveo avea 8000km si kalos 20000

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori