Intrebare - Alegere Zona Unde Sa Locuiesc

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Mar Noi 02, 2010 5:40 pm

salutare,

am si eu o intrebare la voi...m-am saturat de stat la bloc si as vrea sa ma mut la casa....fara sa vreau am dat de 2 cartiere rezidentiale...unul in Domnesti, si altul in Corbeanca...preturile sunt foarte ok la case...adica sa vindem apartamentul nostru si sa ne mutam acolo am putea...ne-ar ramane si bani

intrebarea ar fi unde imi recomandati voi..in ce zona?

eu nu prea stiu ca nu umblu prin zonele astea si nu stiu cum e traficul...pe unde se circula mai repede...de unde pot ajunge mai repede in Bucuresti, care e mai aproape...etc.

Voi ce zona m-ati sfatui sa aleg? ..Aveti idee daca cumva asa...ca chestie o circula si autobuze pe undeva..daca nu am chef de masina sau vreau sa beau ceva....voi ce zona ati alege?

Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mar Noi 02, 2010 6:06 pm

Pai hai sa-ti spun eu, traficul e minunat , zonele sunt dementiale . Dar , asta doar daca stai bine cu nervii , te deplasezi doar cu masina , nu exista trafic lejer decat cand stai tu la munca , etc.
Corbeanca - spre Ploiesti , toata lumea pleaca seara in directia aia - cel putin asa ai impresia , toata lumea vine cu tine dimineata
Domnesti - ai o centura minunata de traversat , bine ca ai prioritate , si intri in Drumul Taberei ....iar acolo stie cam tot bucuresteanul cum se circula...
Ah , si tot ce am spus , este parerea mea , nu m-a influentat nimeni
Hai sa spunem ca aceste 2 locatii alese de tine sunt niste ''Pipera'' mai mici . Vrei sa stai in Pipera in miniatura sau vrei sa stai in oras ?
De ce nu alegi zona de sud ?
Eu nu m-as muta in nici una din zonele indicate de tine .

Avatar utilizator
gica
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 23, 2010 4:41 pm

Mesaj de gica » Mar Noi 02, 2010 6:50 pm

Pana acum ceva timp as fi zis Domnesti, insa eu am cam de un an incoace treaba in mod constant (dar nu zilnic) in Prelungirea Ghencea si nu mi se mai pare atat de tentant. Ideea ar fi ca spre Corbeanca traficul este mult mai mare, dar infrastructura mai buna, mai ales acum de cand cu cele 2 cocoase si pasajul de la aeroportul Baneasa. Brobabil ca va ramane problema cu week-endul cand un anume procent din Bucuresti pleca spre, iar duminica seara vine de la munte, insa cred ca tot e mai bine decat o bariera prinsa cand vrei sa traversezi centura spre Donmesti. Parere personala, poate gresesc...
Apoi ca idee, nordul e mai bine "cotat" daca pot zice asa, e adevarat ca deja Corbeanca e dupa Otopeni, insa e mai bine "amenajat", asa imi pare. Nu am fost decat in trecere prin ambele localitati, asa ca nu ma pot exprima in privinta vecinilor, hotilor...etc, dar cred ca mai peste tot e cam la fel...

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Mar Noi 02, 2010 7:05 pm

Nu eu am ales zonele astea...am fost "fortat" sa zic asa...eu ma ocup cu promovari de site-uri si am dat peste aceasta firma care m-a rugat sa o promovez.
Fiind interesat de alta locuinta am intrebat si mi s-au parut ok la bani....si au doar in aceste zone cartiere...as vrea si eu in alta zona dar cred ca este mai scump cred. Aici o vila cu 3 dormitoare maricele si un living mare este 65.000 de euro.
Eu m-am gandit ca spre Domnesti o sa merg pe calea rahovei, sos. alexandriei putin si pe centura si voi fi acasa...pe-aici m-am gandit prima data

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Noi 02, 2010 9:32 pm

inainte sa iei o decizie cu centura fa acest drum la diferite ore si vezi traficul de pe centura.
eu as opta pentru corbeanca, dar acum depinde si de locatia serviciului tau si ai celorlati membrii ai familiei.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mar Noi 02, 2010 9:42 pm

depinde in ce zona din buc lucrezi. eu stau la dristor, ai mei la ciolpani. amandoi (eu & tata) plecam pe la 7.50/5 (fiecare de la casa lui) dimineata spre job, lucram cam in aceeasi zona (dorobanti) si taica-miu ajunge cu vreo 5 minute mai devreme decat mine adica in jurul orei 8 jumate. concluzia, corbeanca este mai aproape de bucuresti decat ciolpani de unde face 30 - 35 min max deci ar trebui sa ajungi in centru in max 20 min. mai gandeste-te la o chestie, de la corbeanca esti mai aproape de centru (loc de intalnire, mai multe baruri etc); daca vrei sa pleci la munte, esti deja pe drumul cel bun. din domnesti esti departe de orice. legat de transport, maica-mea mai vine la bucuresti cu rata (din ciolpani) ce trece, logic, si pe la prisma (corbeanca). mai gandeste-te si la faptul ca zona de nord a bucurestiului va fi intotdeauna 'bagata in seama' in caz de probleme cu traficul, se vor gasi solutii, e singura intrare in buc dinspre munte (nah, fara ocolisuri prin nu stiu ce sate etc). recomand fara ezitare corbeanca atat timp cat si casa merita mai mult decat cea din domnesti.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mie Noi 03, 2010 9:13 am

nu am citit ce te-a sfatuit toata lumea, dar poate dai o tura si pe la mine prin ciorogarla. e oarecum langa domnesti.
accesul e de pe A1

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori