Detalii Leasing

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
roberto
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 30, 2011 8:28 pm

Mesaj de roberto » Dum Ian 30, 2011 8:50 pm

Salut pe toata lumea ! Sunt foarte interesat de modelul Lancer cu motor 1.6 cu echiparea Invite A80 ! Sunt din Constanta si vad ca in programul rabla ajunge la 13.500 euro pe site`ul reprezentantei fata de site`ul oficial unde e 14.005 euro , pentru cine nu ii are sunt bani destui . Citind marea majoritate o topic`urilor am ajuns la concluzia ca trebuie sa ii pun scut pe dedesupt metalic + din placere eleron, fara posibile negocieri asi zice un pret de 14.200 ! Ce stiti : macar la ce suma se incadreaza leasingu, pe durata maxima de timp , si care e cel mai mic avans ( persoana fizica ) , ork o platesc in jur de 3-4 ani maxim! ideea este de rata sa fie mai mica pentru a fi accesibila ! Sper sa ma puteti ajunta cu date privitoare avand in vedere ca nu am vazut o asemenea dezbatere la modelul 1.6.


Multumesc aniticipat

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Dum Ian 30, 2011 9:05 pm

Pai tu vrei avansul cel mai mic, sa o platesti in 3-4 ani, rata sa fie accesibila si totusi sa o faci pe durata cea mai mare de timp? Se cam bat cap in cap... Ori vrei sa platesti dobanzi inutile... Avansul cel mai mic, daca nu ma insel, e 15%... oricum, asta poti afla cu un singur telefon la o reprezentanta Mitsubishi.

Eu am leasing pe 5 ani... La UniCredit Leasing. N-am sa le reprosez nimic momentan. Au fost transparenti iar daca am avut nevoie de documentatie au fost prompti... Nu prea sfatuiesc sa faci la firme "no name" chiar daca nici cu cele mari nu ti-e rusine de multe ori...

Atentie la cheltuielile de start... inmatriculare, prima rata + asigurare + casco + taxa de management + alte nimicuri.
Gandeste-te mai bine la ce vrei, cum vrei sa o iei, cum iti este tie cel mai avantajos, si revino cu un post...

Avatar utilizator
roberto
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 30, 2011 8:28 pm

Mesaj de roberto » Dum Ian 30, 2011 9:26 pm

Ideea este in felul urmator ! Sa zic ca masina este 14.200 euro si dupa cum zici tu cu 15% = 2.130 de euro este in regurala ! Am zis ca desi platesc in 3-4 ani , leasingu sa fie pe periada maxima , ca sa fie rata cat mai mica , ca dupa cei 3-4 ani sa achit intreaga suma ramasa , in ideea ca fac rost de diferenta ! Nu am eu acum toti banii , de aceea intreb ! Voiam sa stiu macar estimativ cam in cat se incadreaza leasingu daca dau cei 15 % avans ! depasesc 200 de euro la suma de 14.200 ?
Mersi mult

Avatar utilizator
roberto
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 30, 2011 8:28 pm

Mesaj de roberto » Dum Ian 30, 2011 9:33 pm

Este o chestie interesanta partea cu negociatul , asi dori ca inafara de echiparea Invite A 80 - sa ii pun eleron , scut si micile accesori la pedale , maner frana de mana incadranduma in cei 14.200 de euro ! Orice lucru obtinut de la ei printr`o buna negociere este un plus din punctul meu de vedere ! Nu am vrut sa ma abat de la subiect dar nu am vrut sa deranjez celelalte topicuri !

Avand in vedere ca e in leasing : casco obligatoriu de la ei , ca sa nu ma duc eu sa caut cam la cat se incadreaza , o suma modesta ! sa imi fac calculul sa stiu ce bani pun deoparte !
Mersi

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Dum Ian 30, 2011 9:52 pm

O sa fie mai putin de 200E pe 10 ani. Depinde cu cine faci finantarea.
Partea cu negociatul e inutila, mare chestie n-o sa-ti iasa. Sa primesti eleron e ceva de vis, dar e clar ca raspunsul e negativ. Mi-e lene sa intru acum pe site sa vad cat mai e un 1.6 117CP dar sa nu-ti faci calcule cu accesorii primite moaca...

La mine spre ex. mi-au prezentat ei niste oferte la RCA + Casco, mi-au zis preturile, mi-au facut o sugestie, am discutat impreuna si am ales ce am considerat eu ca e cel mai avantajos. Pentru CASCO sa pui deoparte lunar ~60E.

Avatar utilizator
roberto
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 30, 2011 8:28 pm

Mesaj de roberto » Dum Ian 30, 2011 9:59 pm

nici nu visez la eleron gratis ! dupa cum am vazut macar scutu ala dacal dau si tot e bine , sa zicem .... ! 60 de euro la cursu de acum e cam fooooooarte piperat ! parerea mea sunt aproapre 250 de Ron ! dupa aia 3-4 ani la cati bani dau pe Casco ar trebui sa sar in mare cu ea sa`mi iau banii si sa`mi iau alta masina ! Nu ma consider nici sarac da nici nu ma dau banii afara din casa !

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Dum Ian 30, 2011 10:27 pm

Pretul pe care il am eu pentru CASCO crede-ma ca e OK. Eu dau 53E lunar. Adica vreo 600E pe an. Full casco, include vandalism, fara fransiza.
Dar preturile actuale sunt mult mai mari.

Uite cateva preturi obtinute de un coleg de pe forum cu modelul pe care ti-l doresti. 1.6 - 117 CP, el are Oriental Red.

"1. Generali 680euro/an cu fransiza 100euro/eveniment
2. BCR 968euro/an fara fransiza
3. Astra 1053 euro/an fara fransiza sau 953euro/an cu fransiza 100euro/eveniment
4. Ardaf 1085euro/an fara fransiza sau 880euro/an cu fransiza 100euro/eveniment
5. Euroins 990euro/an cu fransiza 100euro/eveniment
6. Omniasig 1225euro/an fara fransiza
7. Aliantz 6000RON/an cu fransiza 800RON/eveniment
8. Groupama 7000Ron/an fara fransiza
9. Asirom 680euro/an fara fransiza dar nu despagubesc vandalismul si nici dealarul local mitsubishi nu ii recomanda.
Mentionez ca toate sunt full casco si cuprind vandalism si pierderea cheiilor iar unele cuprind si circulatia inafara drumurilor publice(unele companii nu ofera acesta optiune). De exemplu la generali nu acopera circulatia inafara drumurilor publice, nu despagubes daunele produse jentilor si avelopelor sau articulatiilor rotilor daca nu a fost avariat si un elemet de caroserie odata cu acestea. Toate ofertele de mai sus sunt pentru suma asigurata de 16520EURO sau echivalent in RON. "

Avatar utilizator
roberto
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 30, 2011 8:28 pm

Mesaj de roberto » Dum Ian 30, 2011 10:35 pm

Mersi mult Malakay ! Din ce mi`ai aratat la pretul maxim ar trebui sa imi dea alta masina sau sa am vre`un Lamborghini! Eu daca stau in Costinesti , frecventez Constanta mangalia cate 27 km nu in fiecare zi ! Acum si cu , casco asta doar sa ma fereasca Dumnezeu de vre`un accident ca am vazut ca la piese te cam ard la buzunar ! Sa vad cum o sa decurga treaba ! Maine ma duc in vizita la ei sa vad cu ce ma imbarliga !

Culuarea alba imi place si mie cu geamuri fumuri ! acum cu 200-300 de euro la deal la vale , nu imi iau in fiecare zi masina ! Mai ales ca sunt si proaspat sofer la motor de 1.5 cat iti consuma mediu ?
Mersi mult pt raspunsuri !

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Dum Ian 30, 2011 10:50 pm

Malakai, cu i, mersi.
Consumul - in functie de pedala. 8-11 oras, 6.5 - 7 afara. Scoti si consum de producator daca prinzi mai putine semafoare si mergi o idee subturat.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori