Spuneti Nu Carpatica Asigurari

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Lun Iun 13, 2011 1:58 pm

QUOTE (nini @ Jun 13 2011, 11:48 AM) mai este o solutie putin inumana si de durata: iti faci masina pe banii tai si te judeci cu soferul vinovat pentru diferenta.

Poti sa deschizi actiune impotriva soferului vinovat, dar inca de la prima infatisare el va face dovada bunei credinte prin faptul ca avea asigurare obligatorie valabila, va cere introducerea ca parte in proces a societatii de asigurare.
Cu alte cuvinte, nu rezolvi absolut nimic, tot cu asiguratorul te judeci

Eu am de trei ani rca numai cu carpatica si, in continuare, nu vad de ce nu as face rca tot la ei.

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Lun Iun 13, 2011 2:09 pm

Ce fac? Cheltui in jur de 5000 lei (poate si mai mult, am aproximat doar), il dau pe amaratul ala in judecata, castig in 10 ani procesul si n-are baiatul sa zicem de unde sa-mi dea banii!

Nu ai cum sa castigi un astfel de proces, pentru ca nu se poate stabili culpa in sarcina soferul vinovat de accident. El si/a indeplinit obligatia legala de a avea o asigurare obligatorie valabila la momentul accidentului.

In schimb, da in judecata soc de asigurari si vei avea castig de cauza, asta daca intr/adevar ai dreptate si poti proba cele invocate.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Lun Iun 13, 2011 4:37 pm

Da AndreiS, ai perfecta dreptate. Insa pot sa te rog sa nu-ti mai faci asigurarea la Carpatica? Nu de alta dar astia nenorocesc oamenii.
Pentru cateva zeci de RON diferenta, merita zic eu sa ne respectam colegii de trafic, mai ales cand ii "busim" din vina noastra!

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Lun Iun 13, 2011 8:24 pm

[quote name='s0v3r3ign69'

Iti inteleg punctul de vedere, eu insumi cunoscand stresul unei asigurari euroins de care am beneficiat pana la urma in urma unei usoare tamponari.

Dar este vorba de o piata libera, in care exista cerere si oferta, in care exista concurenta. Chiar acum 1 luna si ceva am reinnoit rca-ul si diferenta a fost semnificativa fata de o asigurara gener. de exemplu.
Este ca si cum i/am acuza pe romanii care inmatriculeaza masini pe Bulgaria, care au polite rca incheiate in Bulgaria si care deconteaza la pastele cailor.

Vina nu este la utilizatorul final, nici a companiei de asigurari, in particular, care se intinde cat o tine ci a intregului sistem de asigurari.

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Lun Iun 13, 2011 11:06 pm

Bai fratilor... Am avut 2 totale intr-un singur foc, din vina mea, si RCA-ul si casco-ul au fost pe carpatica. Omu caruia iam busit masina, a inteles situatia, a asteptat despagubirile pe masina (aprox 3700 E) cam vreo 2 sapt. Apoi s-a dus cu inca un prieten de-al lui cu batele de baseball la capu sefului de la filiala, numai asa, de intimidare, fara traume fizice, doar psihice. In 4 zile a avut banii in cont, iar mie mi-au bagat dosarul la inaintare, astfel incat la aprox o sapt jumate de la "baseball chalange", mi-au intrat si mie banii pe epava.

Cu parere de rau, asta e Romania de cacao in care supravietuim. Vrei dreptate, ti-o faci tu cu manuta ta, la gatul aluia care trebuie. Cu rugaminti si dansuri din buric, nu mai merge.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mar Iun 14, 2011 5:54 am

Perfect Klez, cam asta e atitudinea!

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Joi Iun 23, 2011 4:54 am

Revin cu noutati. Am batut ieri palma cu Carpatica palma pentru 3500 lei. Am vorbit in principiu cu service-ul, manopera (indreptat ce mai e de indreptat), vopistorie, lipire lunet, montat hayon, etc... Iar acum trebuie sa mai fac rost de:
hayon - am gasit la 2 mil
bara - mi-a promis cineva 2.5 mil

In principiu ies bine, manopera amintita e la Iricad sau AdaMotors deci service-uri bune. Iricad este Mitsubishi in Galati si am mai lucrat cu ei.
Ce pot spune, ma bucur ca am reusit sa mai scot bani de la ei.

Asta e bine pentru ca-mi acopera dauna cred ca la fix. Nu ma deranjeaza ca trebuie sa iau piese S.H. oricum trebuiau vopsite si nici ale mele nu erau noi nu?
Bine ca s-a sfarsit astfel si nu mai rau! Astept sa-mi faca plata!
Plina de invataminte povestea asta!

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori