Pe Unde Ajung Mai Repede De La Ploiesti Pe Litoralul Bulgaresc?

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Sâm Aug 06, 2011 11:31 am

m-am intors din bulgaria.
am plecat pe giurgiu unde am stat la coada cam 2 ore: o ora intre petrom si vama romaneasca ( de fapt gheretele unde platesti taxa de pod) si o ora la intrarea pe pod. aici timp de 40-50 de minute nu stiu din ce cauze nu a trecut nici o masina pe pod de pe nici un sens, dupa care au trecut masini dinspre partea bulgareasca. acum lucreaza bulgarii la pod insa imi este frica cand se vor apuca romanii sa lucreze la pod: licitatii, contestatii, depasirio de termene, marirea costurilor etc.
m-am intors prin constanta fara probleme "autostrada" incepe dintre constanta si agigea si se termina dupa 20 de km, ajungi in murfatlar si din nou pe drumul stiut, pana la cernavoda.

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Dum Aug 07, 2011 4:54 pm

Am hotarat impreuna cu sotia mea sa mergem 2 nopti/3 zile si pe litoralul nostru din mai multe motive. Astfel ca plecarea va avea loc duminica viitoare (14 august) si voi urma traseul 3, pana in Eforie Nord unde ne cazam pana marti (16 august), cand vom pleca spre Nisipuri prin Vama Veche (logic). Ma gandesc ca duminica sa plec in jur de ora 5.30 spre Constanta si asta pentru ca nu vreau sa merg prea mult cu soarele in ochi. Cred ca nu o sa am prea "multa companie" pe drumul dus, pentru ca nu stiu cati isi incep sejurul duminica si de aceea ma astept sa merg lejer... "de vara". Marti nu stiu cat de aglomerat va fi traseul de la Eforie Nord la Nisipuri, intrucat am observat ca multe hoteluri de la destinatie isi incep sejururile de pe 16 august, acesta fiind si motivul pentru care vacanta noastra la bulgari incepe intr-o zi putin ciudata, dar nu-mi fac probleme.

Intrebarea cea mai nelinistitoare este: PE UNDE SA MA INTORC DUMINICA (22 august)?

Ma gandeam sa ma intorc tot prin Constanta - A2 - Bucuresti si sa plec din Nisipuri foarte devreme (maxim 8.00). In felul acesta, cred eu, as scapa de aglomeratia care se face pe A2 incepand cu orele pranzului, cand lumea se retrage spre capitala... gresesc?

Nu stiu ce sa zic, din ce experienta aveti voi, cam la ce ora incep plecarile de pe litoral spre Bucuresti? Ma refer la grosul turistilor.
Si totodata cam cat fac din Nisipuri (Varna) pana in Constanta, in regim de mers regulamentar unde este cazul?
Google-ul spune 145 km si cam 2.15 ore.

Multumesc!

Avatar utilizator
fleanta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 10, 2010 3:24 am

Mesaj de fleanta » Dum Aug 07, 2011 7:22 pm

Nisipuri - Constanta depinde de cat de norocos esti, pana in vama veche nu cred ca iti i-a mai mult de o ora jumate, maxim 2 ore dar de aicea depinde de trafic mai ales pe portinuea de la Eforie Nord - Constanta dar de obicei grosu pleacasa de pupaamiaza in genera dupa ora 17:00/18:00 cand se mai racoreste, chiar mai traziu. De obicei Vama Veche - Constanta nu ar trebui sa iti ia mai mult de o ora jumate/doua ore, cum zici tu ca vrei sa pleci de dimineata sunt sanse ca parcurgi Varna Constanta in 3 ore poate mai mult mers regulamentar. Daca esti in Constanta in jur de ora 14:00/15:00 eu zic ca scapi de aglomeratie. Sper sa iti fie de ajutor.
Iti zic de pe acuma concediu placut

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori