Plin De Carburant Cu Peripetii: 65 De Litri, In Rezervor De 50!

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Joi Noi 10, 2011 2:03 pm

Plin de carburant cu peripetii: 65 de litri, in rezervor de 50!

Dupa ce pompa s-a oprit, afisajul arata 65 de litri, cu mult peste capacitatea rezervorului de... 50 de litri. A cerut explicatii de la angajatii benzinariei, dar acestea nu au venit.

Inspectorii de la protectia consumatorului spun ca in ultima vreme s-au mai confruntat cu astfel de cazuri.



Sursa si reportaj video aici.

Se aplica oare mitul care spune ca intr-un rezervor intra mai mult combustibil decat capacitatea trecuta in talon, datorita "rezervei" si a intregii instalatii de alimentare a masinii sau asistam la o frauda a statiilor de carburant?

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Joi Noi 10, 2011 3:44 pm

Asistam la o mare frauda.
Domeniul meu de activitate este in transportul international( am tir-uri), singurul furnizor care mereu a respectat si cifra octanica si Litrii corecti este omv-ul. Nu vreau sa fac reclama dar credeti-ma pe cuvant ca la 20 tone alimentate lunar stiu ce vorbesc.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Noi 10, 2011 3:47 pm

Eu am simtit cum Molul de pe Grivitei de sub podul Grant fura la greu. Am pus si eu si un prieten de acolo si de 50 de lei estimez ca au intrat 5 maxim 6 litrii de benzina CO95. De atunci nu am mai pus de la ei, desi sunt chiar langa parcarea mea. Mai bine merg pana la gara sa pun de la OMV, sau la podul Constantei sa pun de la Rompetrol decat sa pun chiar de la scara de la hoti.

Avatar utilizator
godaro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 15, 2010 10:26 pm

Mesaj de godaro » Joi Noi 10, 2011 5:57 pm

QUOTE (Alex44 @ Nov 10 2011, 03:47 PM) si de 50 de lei estimez ca au intrat 5 maxim 6 litrii de benzina CO95.

zi-mi si mie te rog, cum faci sa estimezi ? dupa acul din bord ?

singura metoda de masurare este cea cu un recipient-etalon.

in cazul de fatza eroarea este mult prea mare (30% !!!!) si ma indoiesc ca nu s-au sesizat si altii. probabil ca o fi fost o eroare de inregistrare (pompa nu s-o fi resetat la consumul anterior si clientul in cauza a platit si consumul celui din urma)

asta nu este o scuza, dar eroarea e mult prea mare si nu o cred.

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Joi Noi 10, 2011 6:40 pm

QUOTE (godaro @ Nov 10 2011, 05:57 PM) (pompa nu s-o fi resetat la consumul anterior si clientul in cauza a platit si consumul celui din urma)

E practic imposibil sa se intample ce spui tu, pentru ca de fiecare data cand pui pistolul inapoi in pompa, aceasta se opreste la valoare si ca sa poti alimenta alta masina, trebuie sa faci plata, ca operatorul de la casa sa o poata reseta. Odata ce ai pus pistolul inapoi in pompa, aceasta se blocheaza si nu mai poti alimenta decat dupa ce ai platit cantitatea deja pusa (indiferent cati litri sau inregistrat).

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Noi 10, 2011 7:09 pm

Dupa 80.000 km facuti numai cu smartul am cam invatat cat consuma si cum se comporta indicatorul de nivel. Si nu ca as fi eu mare geniu, ca nu trebuie sa fii, dar este si foarte precis indicatorul. Cand ajungi pe rezerva iti scrie in litrii cat mai ai (5L, 4.5, 4.0 etc pana la 0.0), iar peste rezerva iti arata cate o bulinuta pt fiecare 5L. Cand ma duc la pompa cu 2L in rezervor si pun de 50 de lei, intotdeauna se aprind 2 bulinute. Aici s-a aprins una, si nici aia nu a rezistat f mult, in conditiile in care CB indica valori normale de consum si autonomia era totusi nesperat de mica. Colegul cu Volvo e maestru in a merge cu becul aprins, si a fost foarte neplacut surprins cand a alimentat, si n-a ajuns nici pana acasa (7km) si i s-a aprins din nou becul, in conditiile in care nu era gol rezervorul si rezerva are 7L. A zis ca ar fi trebuit sa ii consume 24% ca sa fi fost cinstita pompa, si are 1.8 benzina, nu hummer.

Pt ca am pus la distanta mare de timp eu si el benzina am concluzionat ca este ceva putred la mijloc si ma feresc de acea statie. Nu am chef sa le fac lor verificari metrologice pe banii mei, sa ma duc sa umplu bidoane in peco. Dar poate unii colegi care au consumuri mari ar dori sa incerce si alte statii de carburant poate vor avea o surpriza placuta.

Si ca sa fiu si mai pe langa, mereu cand merg in Constanta alimentez de la peco de pe Mangaliei colt cu Caraiman. E de cand ma stiu peco acolo, a fost din ala comunist, apoi petrom, petrom V si acum OMV. INTOTDEAUNA a fost benzina buna acolo, si mereu am observat o usoara scadere a consumului. Nu stiu cum poate fi asta, pentru ca nah...sunt antice tancurile alea, dar se pare ca cineva acolo chiar are grija si isi face treaba.

Daca aveam masina sport poate nu ma interesa consumul, sau nu bagam de seama 2-3 litrii lipsa sau un consum mai mare...ziceam e sport nene am scapat piciorul in ea si a baut mai cu sete. Dar cum intotdeauna am avut consum mic, si benzina a ajuns la preturi astronomice, chiar sunt atent la aspectele astea. Prefer sa ma plimb eu mai mult decat sa le fac altora fundul gras.

Deci 65 in rezervor de 50 care nici nu era gol gol....imposibil. Oricat ai indesa in el, oricati vapori ar recupera pompa, nu o sa-l umplii niciodata cu 30% in plus. Si in romania evident ca mai si vine nu nesimtit si te ia peste picior si mai mai ca iti da si 2 sa te carabanesti de acolo. La mega image cand au facut o greseala la la la la cantar si-au cerut frumos scuze de la vanzatoare la sef de tura si toti care mai erau din staf pe acolo gura casca, si a 2-a zi chiar au fost gratis cumparaturile (chit ca a fost o suma ff mica) dar cineva acolo vegheaza ca tu ca si client sa nu te simti furat. Pt ca poti oricand sa te duci peste drum si gata. Pe cand la peco...la monopolul pe care il au...chiar nu conteaza ca nu mai pui de la cutare statie sau x producator...oricum sunt toti mana in mana. Iar tu esti la mila lor. Pt ca e o necesitate masina. Si chiar daca o vei folosi strict pt urgente si vreme naspa si chestii serioasa, asta e, maresc pretul de 3 ori, dau jumatate din forta de munca afara, inchid o rafinarie, si ei tot pe plus raman. Daramite daca nici la baie nu te duci fara masina

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Joi Noi 10, 2011 8:33 pm

acum vreo 5 ani la logan am bagat si eu aproape 60 litri, in conditiile in care mi se pare ca rezervorul este trecut ca avand 50 litri si nu era chiar gol cand am bagat benzina.
imi amintesc ca m-am mirat si am alimentat dupa ce am consumat tot rezervorul si dupa calculele mele, consumul de pe cb, si numarul de km parcursi dupa ce am consumat cam 60 litri de benzina.
oricum asta se intampla acum 5-6 ani, cand foamea si lacomia nu era asa mare.
la logan stiu singur ca intra 6o l in rezervor pentru ca stiu colegi de munca care au logan la serviciu, in acte spune ca rezervorul intra 50 litri, iar ei la pompa au alimentat cu 60 litri si au cam dat cu subsemnatul cum ca au furat benzina ca nu au cum sa intre 60, daca in acte apare capacitatea de 50.

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Joi Noi 10, 2011 9:49 pm

Pe CB am consum 12.6 iar din bonurile de benzina imi iese 12.8. Dar alimentez mereu aproape doar de la Petrom Baneasa (cand ma duc la mare trebuie sa alimentez insa de acolo ca nu pot face drumul dus intors cu-n plin). Deci se poate considera ca am o eroare de 1.6% la CB sau ca fura aia la benzinarie?

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Joi Noi 10, 2011 9:57 pm

lucrez in domeniu, pentru Petrom, nu angajat al Petromului; nu am niciun interes sa-i scot bazma curata, chiar din contra imi cam displac din diverse motive.

va pot confirma ca nu este vorba de frauda. pompele acelea dau gherle, se intampla la orice comerciant; sunt niste echipamente mult mai complexe de cat va puteti imagina.

daca este vorba de frauda insa, va asigur ca nu este mana brand-ului OMV/Petrom ci este din cauza dealer-ului care are datoria sa semnaleze metrologia la orice abatare sau in momentul in care expira certificatul de metrologie.

am vazut si analizat foarte multe situatii in care clientii au alimentat mai putin decat au platit sau chiar mai mult de cat au platit, si nu din cauza personalului; pur-si-simplu s-a intamplat.

Avatar utilizator
godaro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 15, 2010 10:26 pm

Mesaj de godaro » Vin Noi 11, 2011 9:33 am

QUOTE (wall @ Nov 10 2011, 09:49 PM) Pe CB am consum 12.6 iar din bonurile de benzina imi iese 12.8. Deci se poate considera ca am o eroare de 1.6% la CB sau ca fura aia la benzinarie?

evident ca (,) CB are niste erori. din cate vad, la tine eroarea e chiar mica. consumul mediu indicat de CB nu poate fi luat ca etalon.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori