Discu?ii generale legate de IT

La un pahar de vorba..
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Vin Iul 25, 2008 9:15 pm

QUOTE (adictoma)tu pentru ce post te duci la interviu?

multumesc pentru informatii adictoma.
sunt multumit cu locul meu de munca si nu intentionez sa-l schimb.

am fost chemat la interviu de o companie RINF care din cate am inteles eu a subcontractat un proiect de la S&T.
initial mi-au dat de inteles ca e vorba doar de S&T si ca ei recruteaza...
au nevoie sa formeze o echipa de 7 oameni pentru acest proiect urmand ca la finalizarea sa sa se face internalizarea lor in S&T...
proiectul presupune si aplicatii pentru dispozitive mobile...mai multe nu stiu deocamdata.

m-am dus din curiozitate dar in principiu, pana acum nu ma intereseaza...
urmeaza sa imi ofere mai multe detalii despre proiect si...altele, dar nu sunt usor impresionabil.
firmele mari nu sunt intotdeauna ce par...la intrare.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Vin Iul 25, 2008 9:30 pm

QUOTE (Apple)@Cristi: Romanul s-a nascut poet... Prozatorii sunt foarte rari, deci... aveti grija de mine ) Sunt o specie rara

am vazut, stai linistit, esti pe maini bune.
in comunitatea asta vei fi apreciat pe masura. )

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mie Oct 22, 2008 10:22 am

reinvii topicul cu Cascadorii Rasului...
Discutie la suport tehnic RDS

deodata brusc a crapat. Apoi n-a mai vrut sa se autentifice PPPoE... Mut firul din router in computer, la fel... Sun (de ce oare nu merge tel de suport decat din reteaua RDS???), 25 de minute de cascadorii rasului cu o domnisoara.
- Avem o problema in Bucuresti, dar s-a rezolvat, ar trebui sa mearga.
- Domnisoara, nu e o problema de retea ca telefonia merge. Nu merge autentificarea.
- Asteptati, va rog.
Sunt pus pe mute, trec cateva minute, sunt luat apoi cu intrebari stupide de Windows. Iarasi intreruperi de astea de 3 minute. Spre final, ma intreaba ce cod de eroare de 3 cifre imi da.
- D-ra, folosesc un sistem Apple, v-am mai spus de cateva ori. N-am asemenea cod de eroare sa va dau. Imi zice authentification failed.
- Puteti sa vrb un pic mai tare? N-am inteles, se aude destul de prost.
- D-ra, se poate, din cauza telefonului probabil, este Digimobil-ul dvs.
- Mai asteptati putin. Revine dupa 2-3 minute. Ne pare rau, dar nu oferim suport ptr sisteme Apple.
- D-ra, nu v-am cerut suport ptr sisteme Apple. Aveti ceva probleme cu serverul de autentificare. Este acelasi server care il folosesc cam toti utilizatorii. N-are legatura cu sistemul meu Apple. Pana acum juma de ora a mers.
- Asteptati putin. Iarasi cateva minute de pauza.
Intre timp, nu stiu cum naiba, a luat-o. (de atunci merge fara probleme)
- Colegii de la tehnic spun sa incercati cu un Windows.
- D-ra, s-a rezolvat. Acum se autentifica. Va multumesc ptr ajutor. O seara buna

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Mie Oct 22, 2008 11:07 am

) Ce penibil.

App.. Apple esti si cel de pe computergames? La ce firma lucrezi acum pe grafica? Acum lucrez si eu in IT de vreun an la o companie italiana pe mentenanta ERP, respectiv Baan, dar ma bate gandul grav sa ma mut la anu in Bucuresti si parca nu as face tot asta si ma bate gandul la grafica fiind o pasiune de-a mea pe care o satisfac part-time cu o mica firma de webdesign Cum sunt salariile pe partea asta daca nu sunt indiscret. Imi poti raspunde si pe PM daca vrei sa fie confidentiale.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mie Oct 22, 2008 12:05 pm

Domnu' moderator, aveti PM.

Avatar utilizator
mirciut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 05, 2009 1:15 pm

Mesaj de mirciut » Lun Feb 23, 2009 3:44 pm

Salutare,

bai, nene, nu-mi vine sa cred ce de IT-sti au Mitsubishi...; cred ca dupa multe nopti cu ochii rosii caut?nd un SAP note sau test?nd un USER-exit, toti ne visam piloti si ne cumparam Lacer...

Las?nd gluma, credeti ca mai e vre-o masina model nou care str?nge at?tia IT-isti ?....

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Feb 23, 2009 4:52 pm

In firma unde lucrez sunt 25 de programatori si nici unul nu se da in vant dupa Mitsu. Cele mai multe masini de acelasi tip sunt Ford Focus (vreo 4 - 5); in rest mai sunt Opel, Seat, BMW, Citroen Peugeot - astea sunt cate una de caciula. Si mai e Lancerul meu.

Avatar utilizator
mirciut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 05, 2009 1:15 pm

Mesaj de mirciut » Lun Feb 23, 2009 5:21 pm

QUOTE (cix @ Feb 23 2009, 04:52 PM) In firma unde lucrez sunt 25 de programatori si nici unul nu se da in vant dupa Mitsu. Cele mai multe masini de acelasi tip sunt Ford Focus (vreo 4 - 5); in rest mai sunt Opel, Seat, BMW, Citroen Peugeot - astea sunt cate una de caciula. Si mai e Lancerul meu.

OK, m-ai convins, Lanceru' nu-i preferatul IT-stilor; prima impresie c?nd am gasit topic-ul asta a fost ca suntem o gramada....

Avatar utilizator
dionut77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 03, 2008 3:50 pm

Mesaj de dionut77 » Lun Feb 23, 2009 5:50 pm

La mine sunt vre-o 70 de angajati (toti IT) si sunt 6-7 posesori de Mitsubihi (Lancer, Colt si Pahero)

Avatar utilizator
andreicepoi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 9:08 pm

Mesaj de andreicepoi » Mar Feb 24, 2009 12:43 am

Mai treceti unul pe lista de IT-sti, si anume subsemnatul.

Lucrez intr-o companie ce functioneaza ca Solution Integrator. Avem inclusiv companie de dezvoltare soft in grup. Firma este CG & GC Intelligent Technology S.A. ... avem sediul pe Oltenitei 105A asa ca va fi relativ usor sa ajung Vinerea la intalniri.

La aceasta ora sunt Portfolio Manager si Services Business Development Manager ... nici nu vreau sa ma apuc sa va explic pe forum ce inseamna mai exact ca fac ... va explic Vinerea la Polivalenta

Ca idee, am avut proiecte comune cu multe din companiile mentionate anterior. Amintesc doar colaborari cu S&T, Net Consulting, QNET, Forte Business Services si lista continua.

Mandria cea mai mare este ca sunt singurul posesor de Mitsu din firma (aprox 250 angajati in 17 locatii)

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori