Discu?ii generale legate de IT

La un pahar de vorba..
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Joi Iul 24, 2008 6:23 pm

QUOTE (mihaela75)@ goangaus si @ sondy in special pt ca voi stiti f bine despre ce e vorba... eu sunt Consultant SAP pe modulul FI !
goangaus si sondy, ce stiti ma voi foarte bine si nu vreti sa ne spuneti si noua ?

QUOTE (mihaela75)lucrez pt o firma austriaca si in prezent sunt pe un proiect la BCR (Erste bank)
S&T cumva ?

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Joi Iul 24, 2008 6:29 pm

QUOTE (Apple)Si diferentele dintre cantitatea care o vindeti si cea care ajunge efectiv in rezervoarele noastre in capul cui se sparge? :roll:
asaaaa, hotiiii, huuoooo )

QUOTE (Apple)... am trecut la advertising si grafica de vreo 5 ani. :-)

si la proza, nu ?

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Joi Iul 24, 2008 10:26 pm

QUOTE (Apple)QUOTE (adictoma)pot zice si eu ca activez in IT. de 2 ani ma ocup de sistemul de gestiune al Petromului. Tot ce misca de la trimiterea tranzactiei de la pompa la imprimanta fiscala, mentenanta bazei de date a fiecarei statii pana la receptionarea datelor in SAP la headoffice web metods Petrom. daca mergeti intr-un Petrom si nu va scoate bon fiscal sau nu puteti efectua plata cu PetromCard in capul nostru se sparg oalele :-D


Si diferentele dintre cantitatea care o vindeti si cea care ajunge efectiv in rezervoarele noastre in capul cui se sparge? :roll:

In alta ordine de idei, eu-s satul de IT, VPN-uri si alte alea de genul. Dupa vreo 8 ani de IT, am trecut la advertising si grafica de vreo 5 ani. :-) Insa tot pe acolo pe la IT cred ca se incadreaza....

buna intrebare; dupa cum probabil ca ati auzit in ultimele saptamani s-a tot vorbit de un avocat care da in judecata petromul ca a alimentat 60litri intr-un rezervor de logan de 50litri; asta este belea de pompa; aici se merge direct peste firma care a efectuat metrologia pompei. dar normal ca pana sa se ajunga acolo, tot petromul s-a obisnuit sa vina peste sistemul de gestiune, adica peste noi, datoria noastra fiind sa le prezentam n-spe motive sa se duca peste altii

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Joi Iul 24, 2008 11:27 pm

ne-ai lamurit bustean!
deci cum spuneam...hotiiii, huuooooo, sisteme de kkt )

Avatar utilizator
mihaela75
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 2:51 pm

Mesaj de mihaela75 » Vin Iul 25, 2008 12:22 am

QUOTE (Cristi)QUOTE (mihaela75)@ goangaus si @ sondy in special pt ca voi stiti f bine despre ce e vorba... eu sunt Consultant SAP pe modulul FI !
goangaus si sondy, ce stiti ma voi foarte bine si nu vreti sa ne spuneti si noua ?

QUOTE (mihaela75)lucrez pt o firma austriaca si in prezent sunt pe un proiect la BCR (Erste bank)
S&T cumva ?

Ei mai Cristi... ce stim noi... noi stim despre ce e vorba!

Da... S&T

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Vin Iul 25, 2008 12:30 am

Eram sigur ca e vorba de ei.
M-am informat despre S&T pentru ca o firma de recrutare trage de mine sa ma prezint la un interviu pentru un post la ei.
Nu e vorba de SAP si FI...e vorba de programare ...detaliile le aflu maine.
Cand o sa fii online poate imi zici si mie una, alta despre firma asta.

Avatar utilizator
mihaela75
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 2:51 pm

Mesaj de mihaela75 » Vin Iul 25, 2008 12:42 am

Bafta, firma e k

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Vin Iul 25, 2008 6:41 am

pana in dec 2007 o singura firma avea contractul cu petromul de mentenanta si implementare al sistemului de gestiune(Regio se numeste firma). anul trecut a pierdut ambele contracte. help desk-ul s-a mutat la basis(firma la care lucrez eu) iar interventiile onsite si instalarile s-au mutat la s&t. dupa aceasta "combinatie" oamenii de la regio s-au mutat care cum au putut fie la Basis fie la S&T. Din cei care lucreaza in proiectul Petrom la s&t ii cunosc pe toti (ma refer la cei din bucuresti, nu si din tara, acolo unde se lucreaza cu subcontractori).

tu pentru ce post te duci la interviu?

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Vin Iul 25, 2008 6:56 am

QUOTE (Cristi)ne-ai lamurit bustean!
deci cum spuneam...hotiiii, huuooooo, sisteme de kkt )

toate sistemele au hibele lor. in cazul distribuitoarelor de petroliere exista mai multe speculatii decat probleme. situatia descrisa de Apple este strict responsabilitatea firmei care are aprobarea de la metrologie sa verifice si sa acorde dreptul de functionare pompelor. se stie si ca unele modele de pompe pot fenta sistemul de gestiune si multi clienti s-au prins de acest lucru si dau multe batai de cap. tot din cauza pompelor apar foarte multe tranzactii dublate( tranzactii din trecut care mai apar inca o data pe pos la vanzare ), sau anumite tranzactii nu apar pe pos la vanzare, etc...

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Vin Iul 25, 2008 10:46 am

fiecare isi ia spaga... sa fim seriosi... Daca vrei, poti!

@Cristi: Romanul s-a nascut poet... Prozatorii sunt foarte rari, deci... aveti grija de mine ) Sunt o specie rara

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori