Cum Se Ajunge La Otopeni Cel Mai Bine?

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mie Apr 18, 2012 8:09 pm

Salutare,
Trebuie sa plec in cateva zile in Londra si o sa am zbor de la Otopeni.
Eu acum sunt in Braila si ma intrebam cu cat timp sa fiu inainte in Bucuresti pentru a ajunge la Otopeni in deplina siguranta?
Nu intentionez sa iau un taxiu de la Gara de Nord, as dori daca ma puteti informa ce alternative mai am de autobuze, daca sunt orare fixe, ce trasee sa urmaresc?
Mi-ar fi de mare folos sa ma sincronizez bine cu timpii.
Am cautat informatii pe internet dar prea putine am gasit.

...Acestea sunt de actualitate?

TRANSPORT PUBLIC

Linia Expres 783

Linia Expres 783 leaga Aeroportul International Henri Coanda de centrul Bucurestiului (aprox. 45 minute).

Statii aeroport
In fata Terminalelor Sosiri si Plecari

Orar Expres 783
Plecari cap de linie:
Luni-Vineri
05:30-20:00 (la fiecare 15 minute)

20:30-23:00 (la fiecare 30 minute)

Sambata, duminica, sarbatori legale
05:30-23:00 (la fiecare 30 minute)

Ghiseu cartele
In fata Terminalului Sosiri
Program
Zilnic: 06:00-21:00
Cartela magnetica cu doua calatorii costa 7 lei

Traseu de baza:
- Aeroportul International Henri Coanda Bucuresti
- Terminal Sosiri
- Terminal Plecari
- Oras Otopeni
- Aeroport "Aurel Vlaicu" Baneasa
- Piata Presei Libere
- Arcul de Triumf
- Piata Victoriei
- Piata Romana
- Piata Universitatii
- Piata Unirii

Statiile Piata Victoriei si Piata Unirii au statii de metrou cu conexiune directa pentru Gara de Nord.

Avatar utilizator
bacodrut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 18, 2010 2:04 pm

Mesaj de bacodrut » Mie Apr 18, 2012 8:36 pm

Nu sunt din Bucuresti, dar anul trecut cand am plecat la Paris am folosit metroul pana la Victoriei si de acolo un expres, probabil 783. Nu am cronometrat timpul la dus pt ca era de dimineata si traficul era lejer iar eu aveam avionul mai tarziu, dar ma gandesc ca mai mult de 1 ora nu cred ca dureaza, in conditiile unui trafic fara probleme si o sincronizare relativ buna intre metrou si autobus! La intoarcere stiu ca mi-a luat cam 1,5 ore, dar a fost blocata circulatia la Baneasa! Am vrut initial sa merg cu trenul acela fantomatic, dar nu am avut la cine sa ma interesez cum e cu legatura, asa ca an renuntat. La intoarcere nu m-am prins nicicum de unde se iau microbuzele, asa ca am renuntat...
Distractie placuta!!!

Avatar utilizator
Adriancar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 15, 2008 3:38 pm

Mesaj de Adriancar » Joi Apr 19, 2012 10:34 am

Salut ,

Eu lucrez la Otopeni , deci te rog sa ai toata increderea in informatiile de mai jos .
1. De la Gara de Nord cu metroul pana la Victoriei si apoi cu linia expres 783 cca 40 de minute pana la "Otopeni Plecari " pret 3,5RON / calatotie/ persoana.Circula la un interval de aprox 20 de min
2. De la Gara de Nord cu linia expres 780 pana la acelasi terminal . Pret acelasi 3,5 RON . Nu cunosc alte detalii .

O zi buna !

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Sâm Apr 21, 2012 7:53 am

Ambele sunt autobuze, am inteles. Multumesc de informatii. Sper sa ma descurc in timp util. Numai bine.

Avatar utilizator
neophitus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 10, 2009 1:45 pm

Mesaj de neophitus » Sâm Apr 21, 2012 1:37 pm

QUOTE (Samyaza @ Apr 21 2012, 07:53 AM) Ambele sunt autobuze, am inteles. Multumesc de informatii. Sper sa ma descurc in timp util. Numai bine.
Mergi cu trenul direct, e cel mai usor (Gara de Nord - Aeroport).

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori