1 Destinatie Pe Zi

La un pahar de vorba..




Avatar utilizator
Barboso
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 24, 2012 8:37 pm

Mesaj de Barboso » Lun Noi 26, 2012 2:15 pm

@ Radu, daca-mi permiti o sugestie si nu-ti este prea greu: pune niste descrieri (subiectul) sub forma de link !
Initiativa este buna, dar poate (cazul meu, insa nu cred ca-s singurul) omul nu este interesat de orice destinatie (sau "Tips & Tricks", pt ca sugestia este valabila si pt celalalt topic al tau), si nu vrea sa acceseze toate articolele ca sa vada despre ce-i vorba.

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Mie Noi 28, 2012 5:46 pm

Destinaţii: Top 4 locuri extreme de pe Păm?nt
Planeta noastră are tot felul de locuri inedite şi destinaţii uimitoare, numai bune de explorat. Iată 4 locuri extreme de pe Păm?nt, unde nu poţi ajunge cu rucsacul ?n spate, dar care merită vizitate măcar virtual.
Tristan de Cunha (Marea Britanie) - Cel mai izolat arhipelag locuit din lume

Arhipelagul Tristan de Cunha, din Oceanul Atlantic este cel mai izolat loc din lume, la peste 3.000 de kilometri de Marea Britanie (de care aparţine).

Tristan are numai 272 de locuitori, majoritatea rude mai mult sau mai puţin. Locuitorii insulei ?mpart 8 nume de familie şi suferă de diverse boli cauzate de consangvinizare, cum ar fi glaucom sau astm. Citiţi mai multe despre locuitorii de pe Tristan de Cunha şi viaţa lor izolată ?ntr-un interviu exclusiv Unica.ro, aici.


Angels Falls (Venezuela) - Cea mai ?naltă cascadă din lume, aproape un kilometru de cădere de apă

Salto ?ngel din Venezuela este cea mai ?naltă cascadă din lume, cu o cădere a apelor de 984 metri.

Cascada este situată pe un afluent al r?ului Rio Caroni şi se prăbuşeşte brusc de pe o st?ncă abruptă, cu o cădere liberă ne?ntreruptă de 806 metri.


http://www.unica.ro/detalii-articole/ar ... 26755.html

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Vin Noi 30, 2012 12:45 am

Destinaţii: Top 4 mănăstiri superbe ?n care poţi fi zen

Starea de bine şi linişte sufletească este tot mai greu de găsit ?n vremurile moderne, c?nd oamenii aleargă, stresaţi, ?ntre job şi casă. Nu trebuie să fii credincioasă ca să descoperi frumuseţea lucrurilor simple şi să ?nţelegi liniştea din ochii călugărilor. Iată 4 mănăstiri superbe ?n care poţi fi zen, din toate colţurile lumii.


Meteora (Grecia)

?n greacă, meteora ?nseamnă pietre suspendate, dar mănăstirea cunoscută ?n lumea ?ntreagă este str?ns legată de păm?nt.
Meteora este cel mai mare complex de mănăstiri din Grecia, după Muntele Athos şi include şase mănăstiri, toate pe lista UNESCO a monunemtelor protejate.


Ngaphechaung (Birmania)

Mănăstirea Ngaphechaung este localizată pe lacul Inle, pe drumul spre pagoda Phaung Daw Oo.


Sigiriya (Sri Lanka)

St?nca Sigiriya este, de fapt, un dop de magmă ?ntărită, ultima rămasă dintr-un antic vulcan, erodat ?n timp.

Cetatea, construită din piatră masivă a fost chiar capitala republicii Sri Lanka ?n timpuri medievale.

Numele st?ncii ?nseamnă St?nca leului şi a servit ca refugiu pentru călugării budhişti ?n secolul III ?.Hr.


Cuibul Tigrului (Bhutan)

Taktshang, sau Cuibul Tigrului este cea mai cunoscută mănăstire din Bhutan. Este o mănăstire suspendată la o altitudine de 3.120 metri.

Distanţa dintre sol (valea Paro) şi st?ncile pe care a fost construită este de 700 de metri.
Mănăstirea are şapte temple care pot fi vizitate de turişti, care urcă pe jos sau cu cat?rii.


Sursa: Destinaţii: Top 4 mănăstiri superbe ?n care poţi fi zen - Pagina 2 - Călătorii | Unica.ro http://www.unica.ro/detalii-articole/ar ... z2Dedh6rjv

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Sâm Dec 01, 2012 7:43 am

Călătorii: Copenhaga e at?t de cool!


?n faţa Palatului Amalienborg, pe o ploaie mocănească despre care credeam că nu se va mai termina vreodată, m-am pomenit cu o adolescentă japoneză ?ntreb?ndu-mă dacă mi se pare că danezii sunt cei mai fericiţi oameni din lume.

Puştoaica mi-a băgat un reportofon sub nas ?nclin?ndu-se politicos şi sur?z?nd c?t să i se lipească pleoapele ?ntre ele. Vroia să se convingă de adevărul sondajelor din ultimii ani, c?nd danezii au ieşit pe primul loc ?n topul popoarelor fericite, cu un standard tihnit şi un stil de viaţă relaxat. I-am răspuns că, după mine, fericirea e o stare de spirit pe care trebuie s-o uzi ?n fiecare dimineaţă, av?nd mare grijă să nu se ofilească. Şi că, dacă ar fi să mă iau după vreme, aş putea crede că fericirea localnicilor are toate şansele să răm?nă verde pentru eternitate.

M-am grăbit apoi să prind schimbarea gărzii regale, ceremonie ce are loc zilnic la ora 12.00 ?n curtea palatului. Opt soldaţi, c?te doi pentru fiecare aripă a palatului, stăteau impasibili, păr?nd să nu observe nimic de sub imensele lor căciuli din blană. Un exhibiţionist ?ncerca să ţină ?n echilibru un cerc rozaliu ?n jurul mijlocului, schimonosindu-se ?n fel şi chip, ?n timp ce era filmat de o echipă de televiziune. Nicio reacţie din partea ocrotitorilor reginei Margareta a II-a. Palatul Amalienborg aparţine familiei regale de la sf?rşitul secolului al XVIII-lea. Construit ?n stil rococo, este compus, de fapt, din patru clădiri independente, aşezate ?n jurul unei curţi octogonale. Anumite zone sunt deschise publicului, iar tururile mediate de ghizi traversează camerele mobilate, dotate cu picturi de la mijlocul secolului al XIX-lea şi p?nă la mijlocul secolului XX.

http://www.unica.ro/detalii-articole/ar ... 25827.html

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Lun Dec 03, 2012 6:17 pm

Destinaţii superbe: Top 4 minuni subacvatice


Fie că vorbim despre hoteluri subacvatice, nuntă pe fundul oceanului sau expoziţie de sculpturi sub apă, lumea ?n care trăim are multe locuri superbe de vizitat. Iată 4 dintre cele mai interesante minuni subacvatice.

Hotel Conrad Rangali Island, Maldive

Creat ?n primul r?nd pentru cuplurile care vor să mergă ?ntr-un loc exotic ?n luna de miere, hotelul oferă senzaţii de neuitat. Camerele oferite de resortul de lux sunt dintre cele mai frumoase, dar apartamentul nupţial este acel ceva care face experienţa de neuitat. Patul este situat ?ntr-o cameră subacvatică, cu vedere panoramică asupra oceanului de...deasupra. Cu tot cu fauna aferentă.

Restaurantul Red Sea Star (Steaua Mării Roşii), Egipt

Proiectul acestui restaurant de la Marea Roşie nu este doar unul interesant, ci şi "verde", infrastructura fiind concepută astfel ?nc?t să ajute recifuld e corali pe care este aşezat. Localizat la cinci metri sub apă, restaurantul oferă o experienţă incredibilă atunci c?nd serviţi cina printre peşti tropicali şi floră subacvatică.

Parcul de sculpturi subacvatice, Grenada, Caraibe

Dacă Marea Caraibelor vă duce cu g?ndul la piraţi şi cocktailuri pe bază de rom, aflaţi că aici găsiţi şi cultură, ?n variantă eco. Parcul de sculpturi subacvatice din Portul Molinere, de pe insula Grenada găzduieşte 65 de statui uriaşe sau ?n mărime naturală, toate făc?nd acum parte din peisajul local. Dacă partea culturală nu vă pasionează, puteţi ?ncerca să obţineţi cele mai tari poze la snorkeling.


Toboganul Serpent Slide, Atlantis Paradise, Bahamas

Tot ?n insulele exotice din Bahamas se află şi toboganul aubacvatic de la Atlantis Paradise.

Toboganul cu apă ?i poartă pe turişti prin tot felul de ?ncăperi, dintre care una are pereţii acrilici şi transparenţi.

Deasupra lor şi peste tot ?n jur ?noată rechini, deoarece toboganul trece prin mijlocul unei laguni umplute cu peşti.

http://www.unica.ro/detalii-articole/ar ... ina/1.html

Avatar utilizator
Barboso
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 24, 2012 8:37 pm

Mesaj de Barboso » Lun Dec 03, 2012 7:29 pm

Multumesc !

Nici nu ma gandisem atat de departe, ci doar sa fie clar unde duce acel link. Adica sa fie ceva de genul asta:
Copenhaga
Top patru minuni subacvatice

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori