Norme Conduita Preventiva

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mar Noi 13, 2012 11:49 pm

Auzim peste tot, de la politisti la "dorei" despre norme de conduita preventiva.

Cei mai "trecuti" au apucat vremurile in care "conduita preventiva" era un fel de atentie sporita. Ceilalti - mai proaspeti - n-au apucat vremurile in care drumul de la Obor la Apaca dura 10 -12 minute in miezul zilei si din Baneasa la Sebastian maxim 20 minute - deci atentia sporita e un fel de "obligatie" pt dumnealor.

De ceva vreme conduita mea preventiva se rezuma la folosirea camerei "on board" chiar si la un drum de 3 minute. In rest... teoretic ma feresc de toti "dubarii", de troleibuze, tramvaie, salvari si pompieri. De garcea nu ma feresc ca nu ma irita,

Voi cam ce "norme" mai puneti in aplicare?

Avatar utilizator
dorinstinct
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 04, 2011 7:42 am

Mesaj de dorinstinct » Mie Noi 14, 2012 10:53 am

Conduita preventiva e mai mult decat atentie sporita. E si utilizarea unor actiuni ce reduc riscul de accident, inclusiv estimarea actiunilor celorlalti din jur si pastrarea unei atmosfere calme in trafic (adica fii politicos si calm). Ideea e ca din pacate am constiinta si un accident cu victime e prea mult pentru mine.
In oras:
- imi las calașul și un mic pitbul de de doar 1m jumate la vedere
- merg cu masina botita astfel incat sa vada toti cat sunt de periculos - Ho! ca trece EU!
- incerc sa nu stau in "unghiul mort" fata de cei din stanga sau dreapta.
- nu calc cu rotile pe linia metalica de tramvai - din pacate masina nu vine in dotarea standard cu podea blindata.
- incerc sa pastrez o distanta confortabila (adica ceva mai mare decat ma tin franele) fata de masina din fata mea chiar si atunci cand se merge incet, "bara la bara", nu de alta insa de regula nu circul singur si n-am pungi la indemana pentru pasageri
- franare din timp - cine stie ce adormit e in spate si nu vreau sa-i dau ocazia sa ma pupe-n fund, n-am incredere ca rujul nu e cangerigen
- incetinirea pana la o viteza confortabila in dreptul trecerilor de pietoni unde vizibilitatea e redusa (damn, inca-mi amintesc cum era sa pun un pieton pe capota masinii intr-o zi ploioasa cu multe masini parcate alandala pe trecerea de pietoni), cat si in dreptul mijloacelor de transport in comun oprite in statii.
- las spatiu de cel putin o masina distanta fata de cel din fata mea atunci cand trec printr-o intersectie, nu de alta insa multi nu stiu sa-si pastreze banda si sa respecte directia de mers, si inca nu mi-am pus bare metalice de protectie
- pastrez distanta cand depasesc biciclistii - basculanta mea nu e aerodinamica si e atragatoare foc
- tin toate geamurile inchise cand sunt balti prin zona! Incerc sa evit baltile sau sa trec relativ incet prin ele - hehe, inca-mi amintesc cand dorind sa inspire aerul proaspat de dupa o ploaie de vara, pasagerul din dreapta a fost pictat cu zoaiele de pe strada, dar am si obligat o blonda superba ce-si astepta gadjiul la mol sa se dezbrace precoce asa ca asta-i cu doua taisuri
- NU trag cu pistolul din masina! Zgomotul e infernal si n-am incredere in medici ca imi vor opera urechea care trebuie.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori