Revizie periodica la Carisma

Vinzi sau cumperi ceva? Anunta aici
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Dum Iun 22, 2008 8:00 pm

Urmeaza sa fac zilele astea revizia de 80 de mii de km la Carisma. Intrebari va rog:

- ce ulei recomandati la Carisma mea sau ce ulei folositi?
- filtre, exista recomandari, diferente, magazine de unde sa le iau?
- bujii de care?


Ce altceva ar trebui sa urmaresc tinand cont ca nu o fac la reprezentanta?

Orice sfat e binevenit. Multumesc anticipat...

Avatar utilizator
mayer_maryus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:19 pm

Mesaj de mayer_maryus » Mar Iun 24, 2008 8:40 am

QUOTE (chacha)Urmeaza sa fac zilele astea revizia de 80 de mii de km la Carisma. Intrebari va rog:

- ce ulei recomandati la Carisma mea sau ce ulei folositi?
- filtre, exista recomandari, diferente, magazine de unde sa le iau?
- bujii de care?


Ce altceva ar trebui sa urmaresc tinand cont ca nu o fac la reprezentanta?

Orice sfat e binevenit. Multumesc anticipat...

ce motor ai daca nu ma insel ai 1,6 4g92 16v...

eu au un 1,8gdi 4g93 si ca idee :
ulei 5-40w castrol rs
filtru mann costa cam 35ron, filtru combustibil(benzina) 80 de ron, iar cel de polen nu l-am schimbat ca nu are nici 10.000
de km
ca bujii folosesc numai ngk, pt ca am avut multe neplaceri cu alte marci....costa cam 20ron buc
sper sa-ti fie de ajutor:P

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Iun 24, 2008 6:44 pm

Am apucat sa fac revizia: datele sunt urmatoarele:

- filtru aer Man 55 ron
- filtru ulei Man 25 ron

Ciudat e ca mi-au dat si un filtru de benzina la 130 ron dar l-am dus inapoi pt ca mecanicul mi-a spus ca masina mea nu are filtru benzina. Ulei, am schimbat pe Castrol magnatec 10w40 iar bujii NGK (16 ron bucata). Alta ciudatenie e ca filtrul de polen nu are unde sa il puna, am desfacut bordul sub torpedou dar cica , masina nu are filtru de polen. Nu stiu ce sa cred: faci masina, computerul din magazin spune ca ai nevoie de filtru de benzina si de polen iar la service spune ca nu. Mai are cineva motorizarea mea pt un sfat?

Avatar utilizator
mayer_maryus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:19 pm

Mesaj de mayer_maryus » Mie Iun 25, 2008 10:05 am

frate , dute la magazin si roaga-i sa se uite in program unde vin montate....ca mi se pare un pic cam ...tras de par
1) trebuie sa aibe obligatoriu filtru de benzina!!! nu exista fara poate fi pus in mai multe locuri...eu nu l-am schimbat dar il voi schimba .. poate sa fie in urmatoarele locuri : sub aripa spate pe sub aparatoarea de noroi, pe sub masina pe drumul conductelor acoperit de o protectie, in rezervor(mai rar) , sau sub capota prins pe undeva mai retras in spatele motorului...
2) iar filtru de polen, chiar nu m-am uitat sa vad unde este si nu am avut curiozitatea sa-l caut...

si..cauta alt service:D

Avatar utilizator
le paisan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 27, 2008 5:41 pm

Mesaj de le paisan » Vin Iun 27, 2008 5:45 pm

Filtrul de benzina la carisma se gaseste in rezervor si se schimba printr-o gura de acces aflata sub bancheta spate

Avatar utilizator
le paisan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 27, 2008 5:41 pm

Mesaj de le paisan » Vin Iun 27, 2008 5:49 pm

Modelul carisma , in special cel de 1.6 i , nu a venit cu filtru de polen din fabrica , dar el se poate monta optional : se cumpara filtrul , in spatele torpedoului se taie cu un cutter capacul , apopi se pune filtrul.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Iun 27, 2008 6:31 pm

Multumesc de raspuns> Am vazut capacele alea de plastic din torpedou unde ar trebui sa fie filtrul de polen. Intrebare: tu le-ai taiat? Adica nu stiu ce rezulta in urma taierii? Aduce vreo imbunatatire?

Avatar utilizator
le paisan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 27, 2008 5:41 pm

Mesaj de le paisan » Joi Iul 03, 2008 5:49 pm

Capacele alea astupa golul unde ar trebui sa fie filtrul de polen , le tai si bagi filtrul acolo . sa pastrezi o bucata mica de plastic ptr a fixa filtrul. Filtrul este din doua bucati si costa 40 ron .

Avatar utilizator
vwvlad
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 22, 2008 4:03 pm

Mesaj de vwvlad » Mie Iul 09, 2008 3:05 pm

Salut! Eu am un mitsubishi carisma 2002 1.6 103 cp, classic hatchback, care are si instalatie GPL LPi Vialle. Intrebarea mea este urmatoarea: eu merg pe GPL, adica de cand am luat masina am facut 6000 km si in aceasta perioada am consumat cam 45 litri de benzina. Cand vb cu cineva de revizie, imi aminteste mereu de filtrul de benzina.... Sa-l schimb? E justificata schimbarea acestuia? cat de des tre sa il schimb?

Avatar utilizator
le paisan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 27, 2008 5:41 pm

Mesaj de le paisan » Joi Iul 10, 2008 3:35 pm

Filtrul de benzina se schimba odata la 120.000 de km .

Scrie răspuns

Înapoi la “Bursa”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori