Donatii Pentru Server?

Sugestii si comentarii pt. imbunatatirea Forumului si a Site-ului, Regulament de ordine interioara :)
Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Iun 09, 2009 3:27 am

Salutare,
avand in vedere faptul ca in ultima vreme am intimpinat destule dificultati in functionarea forumului datorate serverului pe care este hostat, m-am gandit, daca sunteti si voi de acord sa adunam niste banuti si sa cumparam un server dedicat. Energia electrica si banda pt internet vor fi asigurate de catre mine, iar cateva din avantajele pe care le-am avea ar fi ca am avea posibilitatea sa rezolvam orice defectiune fara interventia altor persoane, deci mult mai repede, poate o banda mai mare si spatiul de stocare evident mult, mult mai mare. Pareri?

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mar Iun 09, 2009 8:20 am

pai despre ce sume vorbim?
ca noi ne-am baga..dar daca nu putem face fata?

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Iun 09, 2009 10:33 am

Cred ca suma finala se invarte undeva pe la 1500 de RON... Oricum, factura va fi scanata si publicata aici...
Fiecare pune cat vrea si cat poate...

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Iun 09, 2009 10:44 am

Nu am nimic ipotriva donatiilor, dar consider ca un server dedicat este o cheltuiala inutila pentru ceea ce avem noi nevoie. Sunt sigur ca gasesti pe undeva un top cu cele mai calitative firme care ofera hosting si poti lua un hosting de calitate la bani mult mai putini. Chiar si in cazul in care ai un server dedicat pot aparea probleme legate de conexiune, iar astea tot nu le vei putea remedia personal. Banuiesc ca nu vrei sa il tii acasa.
As prefera sa facem niste donatii si sa scapam de reclame.

Avatar utilizator
erlo
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Aug 27, 2007 11:06 am

Mesaj de erlo » Mar Iun 09, 2009 11:21 am

Cix, sunt convins ca ratiunea ta a fost motivata de cele mai bune ganduri si intentii si, personal, subscriu la ea doar in conditiile in care prima idee, cea lansata de Andrei, nu se va putea realiza.
Eu, insa, optez de departe pentru ideea lui Andrei, din foarte multe considerente, iar faptul ca serverul ar fi localizat la el acasa, chiar mi se pare o ipostaza fericita, fiindca am avea garantia ca "tehnicianul" va fi in permanenta la post .
Problema reclamelor este discutabila, in conditiile in care eu, cel putin, n-am dat nici un ban pana acum pentru sustinerea site-ului, desi sunt un membru destul de vechi. Cealalta problema, cea a accesarii internetului, este o problema pe care o pot intampina toate hostingurile, fiindca toate sunt dependente de intreaga retea.
In concluzie, in ceea ce ma priveste, sustin ideea lui Andrei si cred ca, la cati membrii sunt pe site, chiar si un procent mic dintre ei daca vor agreea ideea, sumele de care vom vorbi vor fi suficient de mici pentru oricare dintre noi.
Castigul insa va fi mare, fiindca va fi doar pasiunea lui Andrei care va sustine site-ul in continuare, fara interventia unor salariati oarecare, dezinteresati de obiectul si natura acestuia, angajati ai diverselor hostinguri.

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Mar Iun 09, 2009 12:16 pm

Si eu subscriu ideii lui Andrei. Presupun ca daca propune aceasta varianta, stie el de ce ar fi mai bine asa, in functie de problemele de care s-a lovit pana acum. Numai sa nu uite sa faca backup zilnic pe alt HDD daca vrea banii nostri ... Si preferabil si un UPS.

Se pune intrebarea ce castiga donatorii ? Glumesc... poate mila la warn-uri macar...?!?

PS: @Andrei, putem folosi acelasi cont de la avansul pt. Lepsa?

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Mar Iun 09, 2009 2:14 pm

deacord ... postati domnul andrei spuneti suma si cred ca nu ar fi o problema

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Iun 09, 2009 6:55 pm

Fara backupuri zilnice si UPS pentru server si modem nici nu se pune problema pentru un server dedicat.

Da, se poate folosi acelasi cont ca si la Lepsa. Propun suma de 50 de RON, vi se pare OK?

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Mie Iun 10, 2009 9:57 am

opinie personala:

siteul acesta nu are nevoie de server dedicat ci de un hosting mai stabil, este foarte OK pe hosting shared, cauta o firma buna.

daca ai un sysadmin care o sa iti administreze serverul si atunci poti sa iti tii acasa un dedicat.

daca nu ai un sysadmin, nu stii in ce te bagi...

daca vrei detalii iti stau la dispozitie.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mie Iun 10, 2009 11:00 pm

sunt mai multe variante din care trebuie sa alegem.
1. server (daca ramanem la asta iti trimit si eu bani)
2. hosting bun (eu folosesc pentru clientii mei conexiuni pe fibra optica de la OPEN SYSTEMS )
au conexiuni cu un uptime foarte mare. Mai mare de 99,9 %. Si dupa cum se vede in link sunt si foarte ieftine.
3. eu am un server pe care tin niste site-uri si unde este loc si pentru mitsu.ro
si probabil si altele

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii / Comentarii / Reguli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori