Drept La Replica

Sugestii si comentarii pt. imbunatatirea Forumului si a Site-ului, Regulament de ordine interioara :)
Avatar utilizator
daann
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 25, 2009 11:15 am

Mesaj de daann » Joi Iun 25, 2009 2:19 pm

Numele meu este Dan si in acest moment detin 2 masini(in cautare de a treia):
1.Volvo V40din 97-o am de 30.000 km
2.Renault Espace 97-o un an
3.Offroad 4x4 mitsu(sper)
Avand aceste masini(si fiind un om deschis la minte)logic mi-am facut conturi pe cele 2 forumuri:cel de la volvo si cel de la renault!Plus forumul dedicat radiomodelismului!
Azi am deschis un topic la capitolul bursa, despre dorinta mea de a cumpara un mitsu4x4 full offroad!Dorinta mea era de a schimba cu volvo+diferenta.Nu mica mi-a fost mirarea cand am vazut un PM in care eram anuntat ca acest forum citez"nu incurajeaza inregistrarea userilor cu scopul de a-si vinde anumite produse."
Domnule admin andrei:Iti multumesc pentru invitatia dumneavoastra de a citi inca o data regulamentul.Mentionez ca il citisem si inainte de aceasta invitatie,dar se pare ca nu destul de bine!Obisnuit fiind cu forumurile nu am cercetat atat de riguros regulamentul,si in special cel cu privire la bursa,My bad!
Ideea este ca nici prin cap nu mi-a trecut ca sunteti o comunitate atat de selecta si selectiva incat nu poate un user nou sa isi ia o masina de pe forum(in conditiile actuale de criza , toata lumea stie ca pe piata auto se misca doar schimburile)!
Domnule andrei eu vroiam sa cumpar nu sa vand!!!
Scopul acestui topic este,pe langa un drept la replica,de a acumula 15 posturi, sa pot sa imi iau si eu o masina la schimb cu a mea!
Deci, peste o luna o sa postez si eu la Bursa anuntul meu!

Va multumesc!


P.S.Sa speram ca pe acest forum sunt oameni rationali,care nu or sa stearga topicul asta pentru ca s-au simtit lezati!

Avatar utilizator
andrei.pex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 03, 2008 11:03 pm

Mesaj de andrei.pex » Joi Iun 25, 2009 3:36 pm

Regulamentul este facut sa fie respectata si sa fie aplicat de catre toata lumea. Nu inteleg de ce sunteti iritat atata de rau din moment ce in regulament scrie clar " Art.2 Pentru a posta in sectiunea BURSA, utilizatorul trebuie sa aiba cel putin 30 de zile vechime si minim 15 posturi in alte arii ale forumului. Exceptie fac cazurile in care utilizatorul vine cu recomandare din partea altui utilizator cu vechime de minim 180 de zile si 350 de posturi. " Ceea ce ma deranjeaza pe mine foarte tare este ca dvs. aveti pretentia ca noi moderatorii sa va respectam " regulile" pe cand dvs. nu le respectati pe ale noastre

Avatar utilizator
daann
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 25, 2009 11:15 am

Mesaj de daann » Joi Iun 25, 2009 3:57 pm

Pentru faza cu cititul regulamentului imi fac "mea culpa".
Nu sunt Iritat ci sunt intrigat de faptul ca daca un om vine pe acest forum dorind sa cumpere o masina din a carei comunitate faceti parte,trebuie sa astepte o luna si 15 posturi,sau sa se roage sa scoata cineva la vanzare masina pe care si-o doreste abia la o luna +15posturi dupa ce si-a facut cont!Si sa nu imi spuneti dumneaoastra ca as putea sa o iau cu bani jos,pentru ca stiti si dumneavoastra ca piata auto e moarta!Numai schimburile merg!In rest..eu nu v-am cerut sa imi respectati nici o regula ci doar credeam ca e un forum deschis!Astept sa treaca cu nerabdare luna asta!



P.S.acesta e al treilea post!
T-12

O zi buna!

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Iun 25, 2009 4:39 pm

Salut,
in primul rand cred ca ai facut o confuzie.
QUOTE (daann @ Jun 25 2009, 02:19 PM) Domnule admin andrei
Nu imi amintesc ca "domnul admin andrei", adica eu sa iti fi sters vreun mesaj sau sa fi purtat vreo conversatie cu tine prin mesageria privata. Ma bucura sincer faptul ca ai avut rabdare sa citesti Regulamentul si, sper sa intelegi ca, acele reguli sunt facute pentru a ne putea proteja de acei useri care se inregistreaza strict de dragul de a face "biznis". Nu spun ca esti unul din ei, insa faptul ca primul post e la rubrica de vanzari/cumparari spune multe.
Sunt convins ca, daca in prealabil ai fi postat cel putin intr-un topic in care sa te prezinti sau, la generalitati - discutii despre carburanti, rodaj, si altele; de asemenea, avem o rubrica in care se pot prezenta si celelalte masini Non-Mitsubishi, situatia ar fi fost diferita. De asemenea, in aria de Sugestii/Comentarii/Reguli exista topicul Sugestie Vanzari, pe care ma indoiesc ca l-ai vazut.
Multumesc pentru intelegere.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Iun 25, 2009 4:44 pm

Hai ca te ajut sa faci al 4-lea post, dandu-mi si mie o replica
Regulamentul are niste experiente anterioare, atat de pe forumul mitsu.ro cat si de pe alte forumuri in spate si anume faptul ca nu incurajam cantitatea ci incercam sa incurajam calitatea (asta nu se refera la tine, iti explic logica acelui articol din regulament). De ce? Pentru ca este un forum despre masini, Mitsubishi in mod special, dar nu e obligatoriu, avem si prieteni cu Subaru sau alte masini in curte si incercam sa evitam cat putem cu ajutorul acestui articol unele situatii de genul:
- se vand gaini (sau cratite) la bursa
- useri care isi fac cont doar pentru a vinde anumite produse (calculatoare, laptopuri, sau alte chestii).
- in general, un user avand vechime si ceva posturi pe forum (insa nu este regula) iti denota mai multa incredere si sunt zeci de useri pe forum de la care EU personal, as cumpara pe netestate (nu zic ca nu poti sa te si pacalesti) dar iti faci o idee despre persoanele care frecventeaza mai des forumul.

Pentru a incerca sa eliminam inregistrarea pe forum doar pentru a posta o data un anunt si atat, s-a aplicat aceasta regula (gandita de mai multe persoane, nu a stabilit-o doar administratorul - iar ca o paranteza, initiativa acestei reguli a fost a altcuiva, nu a administratorului).

Ideea de persoane deschise la minte sau regulament riguros (cum ai sugerut), poti sa o testezi si aici, de exemplu, fiind un topic unde membrii au votat pentru scoaterea unui articol din Regulament, deci parerea celorlalti conteaza poate mai mult decat pe alte forumuri, nu doar stabilim reguli si lumea se conformeaza, incercam sa stabilim ce e bine si ce nu. Posibil sa nu ne ingramadim sa adunam zeci de mii de useri cu milioane de posturi doar pentru a ne lauda ce forum (comunitate) mare suntem, iar asta e pentru ca nu insistam mult pe a fi comerciali si incercam (cat putem - ca oricum ne certam destul pe asta din lipsa de defecte la masinile noastre ) sa ramanem un forum calitativ si tehnic (+ distractie si intalniri in concedii).

Deci, nu o lua personal si daca ai alte nelamururi, cu cea mai mare placere incercam sa le rezolvam.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mie Oct 07, 2009 8:10 pm

Hai ca ai exagerat cu 70 % !
De fapt 50 , ca aveam 20 de aprox un an ...

Deja sunt condamnat . Inca o iesire din tipare si trebuie sa-mi fac alt cont ...
Ce a deranjat asa rau ochilor dumneavoastra pentru un asa procent de "indisciplina" ?

Deja inteleg de ce au abandonat forumul unii useri cu greutate . Nu sunt de acord cu falme-uri , obscenitati , atacuri la persoana , dar nici sa ne comportam ca niste virgine pe langa niste striperi .

Nu vreau sa schimb nici forumul si nici sa ma cenzurez in spiritul forumului . Daca cei 30 % ramasi , sunt un prag intre a mai participa sau nu pe forum , nu schimba cu nimic situatia .
Dar unele topic-uri chiar sunt primare , ca sa zic asa . Incerc sa le evit cat pot , cum se spune , schimba canalul daca nu-ti place emisiunea , dar cateodata e prea de tot .

Acum , lasand gluma la o parte , e chiar distractiva, interactiva si interesanta sectiunea: FAZAN

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Oct 07, 2009 11:07 pm

20% limbaj necorespunzator aici - cuvantul cenzurat e "UNGUENT"

30 flame aici

QUOTE (BUGHY @ Oct 7 2009, 08:10 PM) De fapt 50 , ca aveam 20 de aprox un an ...
Conform Regulamentului:
QUOTE - Persoana atentionata cu warning este unic responsabila sa semnaleze scurgerea intervalelor de o luna catre moderatorul care a acordat fiecare warning in parte;

Atat timp cat nu-ti place o sectiune, nu te obliga nimeni sa o citesti.

Multumesc.

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii / Comentarii / Reguli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori