Bucsi Diferential Uzate

Our trash can :-)
Închis
Avatar utilizator
Alexandru sLn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 03, 2015 10:16 am

Mesaj de Alexandru sLn » Lun Sep 21, 2015 12:55 pm

Buna ziua,

Revin in mai putin de o luna cu o noua problema.
Se pare ca diferentialul de la masian mea (mitsubishi Outlander I) are bucsile de la diferential uzate.
Acest fapt se manifesta prin "clatinarea" .... "zdruncinarea"... masinii destul de tare la accelerari bruste.

Stie cineva ce cod au aceste bucsi si daca se gasesc separat sau trebuie cumparate cu tot ansamblul?

Daca se poate un pret si un loc de unde pot fi achizitionate...

Am incercat la reprezentanta, nu au piesea pe stoc si astept de miercurea trecuta o oferta de pret.

Multumesc!

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Lun Sep 21, 2015 3:20 pm

Diferentialul nu are bucsi.Socurile pe care le simti vin din uzura coroanei si a pinionului de angrenare din diferential....verifica si crucile cardanice simtomele sunt cam aceleasi.

Avatar utilizator
Alexandru sLn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 03, 2015 10:16 am

Mesaj de Alexandru sLn » Mar Sep 22, 2015 9:26 am

M-am exprimat gresit, imi cer scuze, bucsile de la suportul diferentialului sunt uzate...pe partea stanga mai exact. Acesta a fost si diagnosticul celor de la Mitsubishi...raspunsul lor a fost: tampon stg grup spate – 101.22 euro fara tva, la fel si pt partea dreapta. Cei de la Tiriac mi-au dat un pret asemanator suport stanga diferential spate 463 lei inclus TVA (avand deja aplicata o reducere de 20%).
Am inteles ca se pot schimba si doar aceste bucsi dar, cei de la reprezentanta spun ca se schimba tot ansamblu....aproximativ 1000 lei fara montaj. Tot din auzite am aflat ca este o problema destul de intalnita la acest model...Daca a mai intampinat cineva problema, astept un raspuns sau macar un cod pentru aceste piese ca sa le caut in alta parte (cei de la reprezentanta si de la tiriac nu au vrut sa imi dea si codul piselor).

Multumesc!

Avatar utilizator
Alexandru sLn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 03, 2015 10:16 am

Mesaj de Alexandru sLn » Mie Sep 23, 2015 1:44 pm

Buna ziua,

Revin cu urmatoarele informatii.
Am gasit aceste bucsi de la suportul diferentialului.
La reprezentanta se gasesc cu tot cu suport aprox 500 lei plus TVA bucata, la care se adauga si manopera.
eu le-am achizitionat cu 400 lei cele 4 bucsi (nu avea rost sa iau si suportii pe care se monteaza aceste bucsi acestia fiind ok) ele normal sunt 136 lei/bucata cele spre fata si 179 lei/bucata cele spre spate. Am gasit printr-un prieten ce lucreaza la un service si am obtinut si o reducere.

Daca mai are cineva aceeasi problema ii stau la dispozitie cu locul de unde pot fi achizitionate.

Am atasat cateva poze cu piesa uzata!
Fişiere ataşate
bucsi_4.jpg
bucsi_4.jpg (43 KiB) Vizualizat de 7011 ori
bucsi_3.jpg
bucsi_3.jpg (40.7 KiB) Vizualizat de 7010 ori
bucsi_2.jpg
bucsi_2.jpg (31.8 KiB) Vizualizat de 7010 ori
bucsi1.jpg
bucsi1.jpg (2.12 MiB) Vizualizat de 6999 ori

Avatar utilizator
cantenbury
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 09, 2015 6:38 pm

Mesaj de cantenbury » Mar Apr 19, 2016 5:17 pm

Salut. Si eu am aceeasi problema cu bucsile din partea din spate. Cea de pe stanga pe care o ai in poza este rupta. (cauciucul fisurat)
Eu am o alta problema. Am un scartait la puntea spate,(parca ar freca cauciuc/bucsa pe metal), la plecari de pe loc inainte si inapoi si la denivelari. Daca s-a mai confruntat cineva cu problema asta si stie o rezolvare ii sunt recunoscator. Am schimbat bucsile la bieleta antiruliu pe spate, dar degeaba.
Fişiere ataşate
2016_04_06_13.19.06.jpg
2016_04_06_13.19.06.jpg (3.41 MiB) Vizualizat de 6966 ori
2016_04_06_13.18.51.jpg
2016_04_06_13.18.51.jpg (3.66 MiB) Vizualizat de 6966 ori

Avatar utilizator
atentat_maf
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 16, 2012 2:10 pm
Contact:

Mesaj de atentat_maf » Joi Apr 21, 2016 10:06 am

QUOTE (cantenbury @ Apr 19 2016, 04:17 PM) Salut. Si eu am aceeasi problema cu bucsile din partea din spate. Cea de pe stanga pe care o ai in poza este rupta. (cauciucul fisurat)
Eu am o alta problema. Am un scartait la puntea spate,(parca ar freca cauciuc/bucsa pe metal), la plecari de pe loc inainte si inapoi si la denivelari. Daca s-a mai confruntat cineva cu problema asta si stie o rezolvare ii sunt recunoscator. Am schimbat bucsile la bieleta antiruliu pe spate, dar degeaba.


Salut. Am avut si eu aceeasi problema cu un scartait pe spate. Am depistat ca e de la roata de rezerva care se misca in acel suport. Am pus niste furtune pe acel suport pe care sta roata si nu se mai aude. Sper sa te ajute.

Avatar utilizator
cantenbury
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 09, 2015 6:38 pm

Mesaj de cantenbury » Sâm Apr 23, 2016 9:54 am

Din pacate nu e de la roata e rezerva. Eu am butelia de GPL acolo si e prinsa de caroserie cu 2 suruburi. Mai astept pareri, este foarte enervant.

Avatar utilizator
cantenbury
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 09, 2015 6:38 pm

Mesaj de cantenbury » Mar Mai 17, 2016 9:17 pm

Am reusit sa gasesc sursa scartaitului pe spate. Erau bucsile de la basculele de pe spate normal. Cele de la capatul basculelor.

Închis

Înapoi la “Trash can”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori