Intrebare Senzori Presiune Cauciucuri

Our trash can :-)
Închis
Avatar utilizator
GrasuLancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 06, 2013 1:16 pm

Mesaj de GrasuLancer » Joi Dec 03, 2015 4:32 pm

Salutare, colegi Mitsibishari.

Din februarie sunt fericitul posesor al unui nou Lancer, cu facelift, varianta 2014.
Recent am schimbat roţile, trecând pe cauciucuri de iarnă (cele Yokohama care vin standard fiind de vară).

Ca să nu mă mai chinui cu mersul la vulcanizare, am cumpărat şi jante - evident pe aceeaşi dimensiune cu cele
originale (şi cauciucurile la fel).

După ce plec din vulcanizare - apare mesajul "Service Required" aprinzându-se pictograma care indică probleme
la cauciucuri. Am scăzut presiunea în roţi de la 2.8 la 2.6 - nimic. Tot aşa... dacă resetez TPSM-ul mesajul reapare
după un timp

Cu jantele originale merge OK. Jantele noi sunt din aliaj, 16" x 7, cu 5 prezoane. Cauciucurile sunt 205/65 R16, ca şi
cele Yokohama.

V-aţi mai lovit de aşa ceva ? Aveţi idee ce poate fi ?
Aş prefera să nu-i vizitez pe cei de la Mit Motors deoarece am avut multe (şi mari) neplăceri cu ei în trecut,
când mi-au făcut numai tâmpenii la Lancer-ul vechi care va ajunge - probabil - un cub de metal de reciclat

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Joi Dec 03, 2015 7:30 pm

Noile jante nu au senzori de presiune. Poti merge asa, poti monta senzori si pe rotile de iarna (ustura la pret) sau poti dezactiva (de tot) functia TPMS numai trecand pe la "dusman".

Avatar utilizator
rogereanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 22, 2015 5:44 am

Mesaj de rogereanu » Mar Dec 08, 2015 9:00 am

daca imi permiteti, am o intrebare (off topic dar apropos de presiunea in roti) nu e cam mare 2.6 ? stiu ca recomandat e 2.2. vara cu jantele de 18 si cauciucuri 245/40 imi duc presiunea la 2.3 (cand ies pe autostrada 2.4) dar iarna merg cu 2.2 pe jante de 16 205/60. sau tu iti faci presiunea la cald si mai adaugi 0.3 per total ? astept si eu niste pareri si sugestii ca as vrea sa iau decizia cea mai buna pentru sezonul rece si nu sunt deloc un expert

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Mar Dec 08, 2015 9:22 am

salut,

nu este prea mare...eu cu jantele pe 18 mergeam cu 2.5...cand am iesit din tara si stiam ca am drumuri de viteza am facut si 2.6

acum cu jantele pe 17 merg cu 2.3

LE: pentru iarna cu jante de 16 si 205/60/16 presiune 2.2 e perfect

LE2: acum am citit primul post mai cu atentie...e prea dimineata...pentru rotile pe 16 2.8 sau 2.6 e mult prea mult....mergi pe 2.2 @GrasuLancer

Avatar utilizator
GrasuLancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 06, 2013 1:16 pm

Mesaj de GrasuLancer » Vin Dec 11, 2015 10:55 pm

Mulţumesc de informaţii.

M-am mai documentat şi eu pe net, între timp şi am înţeles cum merge sistemul. Şi am mai constatat că e greu de dezactivat (se poate face cu un dispozitiv făcut pentru Citroen + Peugeot).
A mai reuşit cineva de aici să dezactiveze sistemul TPMS de mână prin OBDII ? Chiar aş prefera să nu mă mai văd cu "Pană" şi "alţi băeţi dejtepţi" de la Mitsubishi. Chiar recent am fost la ei reclamând faptul că-mi scârţâie schimbătorul de viteze (maşina n-are nici un an !), l-au "bibilit" şi după o săptămână a reapărut scârţâitul.

Fac ce fac ăştia cu maşinile moderne şi mai rău te încurcă. Pe vremuri îmi dădeam şi singur că am pană, nu trebuia să mă anunţe nici un computer de bord.

Avatar utilizator
Snex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 01, 2017 9:41 pm

Mesaj de Snex » Joi Aug 03, 2017 4:27 pm

Salutare. Ai reusit sa faci ceva cu eroarea respectiva? Mi-am pus si eu senzorii pentru ca nu ii aveam si nu reusesc sa anulez mesajul de eroare din bord.

Închis

Înapoi la “Trash can”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori