Amortizoare

Our trash can :-)
Avatar utilizator
PaulBaciu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 28, 2016 7:51 pm

Mesaj de PaulBaciu » Joi Iul 14, 2016 2:34 pm

Buna ziua, in primul rand doresc sa va transmit un "Bine v-am gasit" deoarece sunt nou membru pe acest forum, si proaspat posesor al unui Mitsubishi Lancer 1.6 MPI, 2012.
Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi in privinta unei "probleme" sesizate de mine la aceasta masina, si anume in momentul in care dau peste o denivelare/groapa se aude un "croncanit" la roata dreapta fata. Am fost la doua service-uri unde s-au testat amortizoarele, pe stand, si s-a concluzionat faptul ca amortizorul dreapta fata + stanga spate sunt terminate. M-am interesat de costurile acestei operatiuni (inlocuit toate 4, bineinteles) si m-am speriat.... intre 2.300-2.500 Ron toate 4... deoarece "se gasesc doar pe original" .... Mie cel putin mi se pare un pret exagerat de mare...
Oare chiar asa sa fie ? Doar pe original se gasesc ? Nu ar putea fii problema si de la altceva ? In general ce se mai schimba la inlocuirea amortizoarelor, la ce costuri suplimentare m-as putea astepta ?
Rog pe cei care sunt / au fost in aceasta situatie, sa ma ajute cu ceva info / sfaturi etc

Va multumesc anticipat,

Avatar utilizator
razvante
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 01, 2011 5:14 am

Mesaj de razvante » Joi Iul 14, 2016 3:01 pm

Bine ai venit! Se gaseesc si amortizoare aftermarket, no worries. Spre exemplu, Monroe gaz spate ~250 lei/buc si Monroe gaz fata ~350 lei/buc. La Autoeco si epiesa.ro. Recomandat este ca daca schimbi amortizoarele sa schimbi si flansele lor, care te costa 60-70lei buc pe spate si 120-130 lei/fata. Iar pentru siguranta si impacarea sufleteasca eu i-as face si o geometrie. Asadar, cost total: 500lei amortizoare spate + 140 lei flanse +700lei amortizoare fata+ 240 lei flanse +100 lei geometrie= 1680lei. Manopera inlocuirii lor nu ar trebui sa sara de 250-300 lei. Daca zapezi pe net poti sa mai ciupesti de ici de colo cativa zeci de lei si sa scazi pretul cu mai bine de 100-150 lei. Nu ai mentionat daca esti din Bucuresti, pentru ca daca esti, te pot indruma catre niste service-uri ok.

Avatar utilizator
PaulBaciu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 28, 2016 7:51 pm

Mesaj de PaulBaciu » Joi Iul 14, 2016 3:11 pm

Multumesc razvante pentru raspuns, parca m-ai mai linistit.... sunt din Cluj, o sa-mi actualizez si datele deindata ce o sa-mi permita timpul.

Avatar utilizator
bogdan_cj
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 22, 2016 4:21 pm

Mesaj de bogdan_cj » Vin Iul 15, 2016 3:27 pm

Eu am avut probleme cu amortizoarele pe spate la lancer si am pus Kayaba. Pana acum sunt foarte multumit de ele. M-au costat 300 lei bucata si 40 lei manopera.

Avatar utilizator
PaulBaciu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 28, 2016 7:51 pm

Mesaj de PaulBaciu » Vin Iul 15, 2016 5:07 pm

Poti sa-mi spui te rog de unde le-ai achizitionat ?

Avatar utilizator
bogdan_cj
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 22, 2016 4:21 pm

Mesaj de bogdan_cj » Lun Iul 18, 2016 2:12 pm

Le-a cumparat service-ul unde ma duc de obiceid, dar gasesti si pe epiesa.

Avatar utilizator
PaulBaciu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 28, 2016 7:51 pm

Mesaj de PaulBaciu » Lun Iul 25, 2016 9:43 am

Asadar...am inlocuit toate cele 4 amortizoare (KYB), insa nu pot afirma ca sunt multumit, problema consta in urmatoarele : pe drum ok masina se comporta foarte bine, insa deindata ce dau de un drum cu gropi / denivelari etc. scutura de-mi sar pietrele din rinichi. M-am intors la service, unde mi-au refacut un test pe amortizoare, test care a iesit OK, iar cei din service m-au asigurat ca asa trebuie sa faca masina in primele cateva sute de km, pana "se asaza", isi "fac joc" etc. Eu stiu faza asta cu "asezatul" de la Dacia lu' tata, dar nicidecum nu am incredere ca si la o masina relativ noua este aceeasi problema. Va rog pe cei care ati inlocuit toate 4 amortizoarele sa-mi spuneti parerile voastre
Va multumesc,

Avatar utilizator
razvante
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 01, 2011 5:14 am

Mesaj de razvante » Lun Iul 25, 2016 12:04 pm

Le-am inlocuit pe toate 4 tot cu Kyb gaz. La inceput suspensia parea mai rigida si oarecum deranjanta. Cu timpul insa te vei obisnui, mai ales cand vei vedea ca poti aborda unele curbe fara ca masina sa se incline cu se inclina cu vechile amortizoare.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Aug 23, 2016 9:07 am

Am sesizat si eu o problema cam de cand era nou lancerul meu insa la ultimul drum lung mi-a starnit iarasi interesul. Mai exact cand masina este incarcata cu 4 persoare adulte si portbagajul full la denivelari mai pronuntate in sosea(valuri) amortizoare spate se comprima pana lovesc in tampoanele de la capat de cursa.
Exista vreo posibilitate de reglaj a duritatii amortizoarelor spate?
Cei care aveti lancer X patiti la fel?

Avatar utilizator
mileaandrei175
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 05, 2014 12:22 am

Mesaj de mileaandrei175 » Dum Aug 28, 2016 4:32 pm

Salutare! eu la lancerul meu 1.5 la 205.000 am schimbat arcurile toate 4 si nu am gasit KYB si am pus lesjofors,o firma despre care nu stiam mare lucru sincer.Am schimbat arcurile ca masina mi se parea lasata si mai avea si croncaneali pe denivelari mai pronuntate.La reprexentanta la testul de suspensie a iesit totul ok chiar foarte bine si mi-au spus ca nu e nevoie de schimbare.Eu am schimbat arcurile dupa cum xiceam si acum masina este mult mai confortabila pe denivelari iar xgomotele ciudate au disparut.Sper sa nu fie placebo dar mi se pare ca e mult mai bine.Ca aspect nu mi se pare mai inaltata fata de vechile arcuri originale.Posibil sa le fi schimbat teoretic degeaba dar practic este mult mai bine.Nu stiu cat de precis este acel test de suspensie in realitate.

Închis

Înapoi la “Trash can”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori