Update Soft Navigatie

Our trash can :-)
Închis
Avatar utilizator
Antonio2012
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 18, 2012 12:44 am

Mesaj de Antonio2012 » Joi Noi 10, 2016 11:33 pm

Salut,de curand am achizitionat un Outlander din 2012 2.2 cu cutie automata din Belgia,fiind echiparea INSTYLE are navigatie si sunt curios daca cineva a updatat navigatia si aici nu ma refer la harti, ci ma refer la softul navigatiei,eu m-am interesat pe internet si am gasit pe site-ul lor de la Mitsubishi ultima versiune de soft si instructiunile de instalare,dar as dori sa stiu incercat cineva sa faca singur update-ul.


Avatar utilizator
ionuc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 19, 2016 1:30 pm

Mesaj de ionuc » Mar Ian 24, 2017 10:56 am

Exista la reprezentanta un CD de actualizare navigatie, dar mi s-a spus sincer ca e foarte "sarac" pe Romania si nu merita. Il platesti, instalezi si iti pare rau ca nu te ajuta(dupa instalare CD-ul se poate arunca=protectie impotriva piratarii, lucru normal..) Eu am luat second un Outlander 2008 full si fostul proprietar mi-a spus ca programul pt. Romania l-a instalat un tip ce i-a lasat un bilet de oferta intr-o parcare- in engleza,cam sumar, nu stiu ultima actualizare, asa ca la nevoie apelez la o navigatie "de pe parbriz" GARMIN a unui prieten care o actualizeaza anual. Daca aflati ceva posibilitati tehnice ce s-ar preta si pt.Outlander Instyle 2008, sunati va rog la 0744534556.

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Mie Feb 01, 2017 12:57 pm

Chiar daca sa zicem ca updatezi navigatia masinii in varianta 'neoficiala' la un sfert de pret, tot ca ramane o vaianta 'depasita' nu numai dpdv a hartii ci a faptului acum toate sistemele de navigatie tind catre versiuni "live" care stiu locatii dupa nume (nu numai dupa adresa), vad traficul etc.
Mie mi-au updatat astia navigatia masinii, in plus am pe telefon atat iGo RO&HU cat si Navigon Europe cumparate oficial, dar de cel putin 1.5-2 ani folosesc doar waze si google maps.
E drept, pt calatorii in afara poate e mai "safe" cu Garmin/Navigon pt ca sansele sa te routeze aiurea datorita blocajelor/incidentelor in trafic sunt mai mici.

Avatar utilizator
Antonio2012
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 18, 2012 12:44 am

Mesaj de Antonio2012 » Dum Feb 05, 2017 1:48 am

QUOTE (Extremero @ Feb 1 2017, 08:57 AM) Chiar daca sa zicem ca updatezi navigatia masinii in varianta 'neoficiala' la un sfert de pret, tot ca ramane o vaianta 'depasita' nu numai dpdv a hartii ci a faptului acum toate sistemele de navigatie tind catre versiuni "live" care stiu locatii dupa nume (nu numai dupa adresa), vad traficul etc.
Mie mi-au updatat astia navigatia masinii, in plus am pe telefon atat iGo RO&HU cat si Navigon Europe cumparate oficial, dar de cel putin 1.5-2 ani folosesc doar waze si google maps.
E drept, pt calatorii in afara poate e mai "safe" cu Garmin/Navigon pt ca sansele sa te routeze aiurea datorita blocajelor/incidentelor in trafic sunt mai mici.
Salut, eu ma refeream la softul navigatiei nu la harti ,am vazut pe site-ul acesta http://www.mitsubishi-motors.com/downlo ... cs_01.html instructiuni cum sa updatezi softul,eu as vrea sa stiu ce diferente as gasi intre cel actual si cel nou,ca sa stiu daca se merita ,plus ca este si gratuit ,iar pentru harti multumesc mentru link o sa iau legatura cu baietii pentru un update

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Lun Feb 06, 2017 1:42 pm

Linkul ala pe care l-ai pus mai sus explica modalitatea prin care poti updata baza de date CDDB/Gracenote, adica recunoasterea automata a melodiilor de pe CD-urile pe care le introduci in unitate si pe care ai optiunea sa le salvezi/copiezi pe HDD-ul MMCS-ului.

Adevarul e ca daca folositi CD-uri in masina nu strica aceste update-uri mai ales daca si salvati muzica pe HDD.
Astfel, in loc sa scrie Album 1 / Track 3, scrie toate informatiile... artist, album, piesa.

Oricum, e utila informatia, mai utila chiar ca niste harti actualizate

Din cate tin minte, cand faci update de harti de navi, se updateaza si baza de date CDDB/Gracenote pana la acea data.


Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Lun Feb 06, 2017 4:47 pm

Din curiozitate am facut eu acest update si, intradevar face update numai bazei de date CDDB. Inainte de update aveam versiuea CDDB 0663-000 iar acum am versiunea 0663-9280.

Avatar utilizator
Antonio2012
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 18, 2012 12:44 am

Mesaj de Antonio2012 » Sâm Aug 11, 2018 2:33 pm

QUOTE (moro @ Feb 6 2017, 12:47 PM) Din curiozitate am facut eu acest update si, intradevar face update numai bazei de date CDDB. Inainte de update aveam versiuea CDDB 0663-000 iar acum am versiunea 0663-9280.

Salut, ce diferente sunt dupa ce ai dat update-ul la baza de date CDDB?

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Joi Aug 16, 2018 1:42 am

Iti recunoaste si CD-urile audio (originale sau copii dupa originale) aparute intre penultimul si ultimul update.
E util mai ales daca vrei sa copiezi CD-ul pe HDD-ul unitatii si in loc sa-ti scrie Artist 1 / Album 3 / Track 5, vezi numele artistului, albumului, piesei...

Închis

Înapoi la “Trash can”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori