Dealer Mitsubishi Iasi

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
VCN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 24, 2008 9:54 am

Mesaj de VCN » Joi Iun 05, 2008 8:49 am

Nici eu din ce am cautat Kumho nu par a fi cauciucuri de soi. Se cunoaste spiritul de roman " pune ieftin...n-ai treaba. In caz de ceva...ii zicem ca el e de vina oricum". Eu unul voi trimite cauciucul in Anglia la Kumho, deja ma vorbit si dupa le voi da peste nas celor de la Casa Auto-Mitsubishi Iasi ca prea s-au smecherit. Raman la ideea...pacat de masinile astea! Sa nu te iei cumva dupa ei si sa te duci sa iti faca ei constatarea ca te vor duce la niste "cunostinte"... si dupa ce se uita nea Ion la anvelopa si iti face marea expertiza din ochi...ai sa ramai cu un gust amar ...iti zic eu ! Eu unul nu mai merg pe mana lor...la ei prostia a ajuns la niste cote .....! Mergi si vorbeste cu cineva de la asigurari si iti va spune cam pe unde poti merge pentru constatarea aia.

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Lun Iun 09, 2008 9:59 am

QUOTE (cix)QUOTE (bogdan)aceasi problema cu cauciucu am avuto si eu .
am fost la examinare cu roata si mi sa spus ca este din cauza unei gropi,am luat certificatu costantator si am fost cu el la casco
cauciucu a fost facut pe casco .sebastian omu si-a spus problema ori cat de ciudata e si cred ca pe viitor intereseaza pe toti si putem sa invatam din problemele altuia cred ca atitudine comunista nu e bine primita sau cumva esti complexat ca are tasu bani ?

Am si eu o problema similara si nu vreau sa dau si cu janta de bordura ca sa imi pot schimba cauciucul pe casco.
Poti detalia un pic pasii prin care ai trecut pentru a schimba anvelopa pe casco. Mai precis ma intereseaza de unde ai obtinut certificatul constatator. Eventual poti sa spui si cateva reactii ale celor de la firma de asigurari cand ai adus o problema asa "marunta".

Am patit-o si eu weekendul asta.. Groapa -> galma. Ai facut ceva?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Iun 09, 2008 10:37 am

Imi pare rau sa aud asta.
Nu am facut nimic inca, pentru ca nu am avut vreme, iar baietii de la firma de leasing nu au binevoit inca sa imi trimita polita Caso. Vreau sa incerc in prima faza sa fac o constatare pentru cauciuc si o sa le cer sa mi-l schimbe. Daca nu vor, o sa incerc sa il schimb impreuna cu janta (o lovitura si la janta in acelasi loc cu galma se poate rezolva).
Daca o sa o rezolvi cumva inaintea mea sa imi spui cum ai facut.

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Lun Iun 09, 2008 1:39 pm

QUOTE (cix)Imi pare rau sa aud asta.
Nu am facut nimic inca, pentru ca nu am avut vreme, iar baietii de la firma de leasing nu au binevoit inca sa imi trimita polita Caso. Vreau sa incerc in prima faza sa fac o constatare pentru cauciuc si o sa le cer sa mi-l schimbe. Daca nu vor, o sa incerc sa il schimb impreuna cu janta (o lovitura si la janta in acelasi loc cu galma se poate rezolva).
Daca o sa o rezolvi cumva inaintea mea sa imi spui cum ai facut.

Chestia ca sa intru cu roata in bordura sau in vreo groapa sa sparg janta nu fac pentru ca ma trezesc si cu alte probleme(telescoape, directie, s.a.m.d.) si sa iau un baros sa dau in ea iar pare aiurea, poate fac alta prostie. Sa vad daca rezolv la asigurator, asa as iesi cel mai bine, daca nu.. asta e.. sa vad daca pot face rost de cauciuc ieftin. Totusi am vrut sa imi iau alte cauciucuri de curand si am gasit marimea asta cu pana in 750 RON bucata. Uite niste preturi primite:

215/45/18:

Bridgestone Potenza RE050A 89W - 735 ron

Nankang XR611 93V - 395 ron

Kumho Ecsta 89Y - 540 ron

Toyo Proxes T1R 93Y - 590 ron

Ramane de vazut daca gasesc pe cineva sa aduca yokohama advan.

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Mar Iun 10, 2008 12:00 pm

Am gasit pe astia care ar fi importatori Yokohama: http://www.autonet.ro/ Au reprezentanta si in Pitesti, o sa trec pe la ei sa ma interesez de pret.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Iun 10, 2008 2:57 pm

Pai tu vrei sa il cumperi tu sau vrei sa il schimbi pe casco?

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Mar Iun 10, 2008 10:13 pm

QUOTE (cix)Pai tu vrei sa il cumperi tu sau vrei sa il schimbi pe casco?

Pai in caz ca nu pot sa il schimb pe casco ce solutie mai am? Macar stiu un pret.

Avatar utilizator
dorianakis
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 20, 2008 12:26 am

Mesaj de dorianakis » Dum Iul 20, 2008 12:38 am

Salutari.
Am un lancer de 1.6 si... vine timpul pentru revizie. Cel mai apropiat service este... Casa Auto Iasi (de la ei am si cumparat masina).
Referitor la Casa Auto Iasi, am cateva nelamuriri:
- de ce la ei preturile unei revizii sunt exagerat de mari ?
- de ce la ei revizia se face la 15.000 Km si nu la 10.000 Km asa cum se face la celelalte service-uri ?

Si daca tot sunt pe forum, vreau un sfat din partea celor care au apelat la serviciile celor de la iasi: merita sa ma duc la ei, sau sa caut alt service autorizat ?

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Dum Iul 20, 2008 1:20 am

QUOTE (dorianakis)Referitor la Casa Auto Iasi, am cateva nelamuriri:
- de ce la ei preturile unei revizii sunt exagerat de mari ?
- de ce la ei revizia se face la 15.000 Km si nu la 10.000 Km asa cum se face la celelalte service-uri ?

Si eu vreau sa fac prima revizie la masina (tot Lancer 1,6l). Ce preturi au la cei de la Casa Auto Iasi?
Revizia e bine sa o faci cum e specificat in carnetul de service. Daca in carnet ai trecut 10000 sau an e bine sa nu depaseti pentru ca altfel, te poti trezi ca ti-au scos masina din garantie.

Avatar utilizator
VCN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 24, 2008 9:54 am

Mesaj de VCN » Mie Oct 08, 2008 4:08 pm

Iaca au trecut 5 luni si m-am trezit si cu 15.000 de km ...revizie...rezolvat. Costul reviziei...906 RON...ce m-a mirat...5.5 l Ulei :O...poate ma insel eu da ii oleaca cam multisor

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori