Ai jante R18? Atentie la gropi!

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Mai 22, 2008 10:19 am

Duminica am mers pe un drum unde dragii nostri consilieri din Brasov au sapat in jurul gropilor ca sa le scoata afara, iar inevitabilul s-a produs. Am intrat destul de tare intr-o groapa si apoi am descoperit o galma pe partea laterala a cauciucului dreapta fata. Ma oftic ca am patit asta deja la 4200 km. Nu se pune problema sa fie schimbat pe garantie. O sa incerc pe casco cumva.
Nu sunt sigur daca cei de la casco schimba doar anvelopa.
Daca a mai avut cineva o problema similara poate imi da o idee de a rezolva.

Oricum, atentie la gropi cu cauciucurile astea R18 ca vad ca sunt sensibile.

Avatar utilizator
policr
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Ian 02, 2008 11:13 am

Mesaj de policr » Lun Mai 26, 2008 10:09 am

si eu am aceasi problema dar pe un colt,balonul de aer fiind foarte mic la 80 la ora dispre lugoj spre timisoara am dat intr-o groapa si dupa vreo 3 zile mi-a aparut o galma
cei de la casco nu schimba cauciucuri deci nu-mi ramane decat sa-mi schimb eu cauciucurile si sa-mi pun unul cu talon mai mare
problema se pune ca nu stiu cat sa fie balonul de aer ca sa nu frece la curbe sau cand e mai incarcata

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Mai 26, 2008 12:55 pm

Nu stiu daca e cea mai buna solutie sa pui cauciucuri cu balonaj mai mare pe aceleasi jante. O sa ai probleme si la randamentul motorului si la incacatorul de viteza de pe bord.
Eventual poti sa pui jante mai mici si cauciucuri cu balonaj mai mare, cu diametru similar cu cele pe care le ai in prezent. Dar mie mi se pare o investitie prea mare.
Pt casco poti sa incerci sa lovesti si janta si in cazul asta ti le schimba pe amandoua (asa vor ei, sa iasa mai scump )

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Lun Mai 26, 2008 7:46 pm

http://www.mitsu.ro/forums/viewtopic.php?t=1045 - cred ca apare cam aceiasi problema.

Avatar utilizator
policr
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Ian 02, 2008 11:13 am

Mesaj de policr » Lun Mai 26, 2008 8:48 pm

eu m-am gandit ca fiind balonajul mai mare amortizeaza mai bine impactul,sincer nu ma pricep,am fost la un atelier de cartier si individul de acolo mi-a recomandat schimbarea balonajului la roata.pe cei de la casa auto nu-i intereseaza iti dau raspunsuri stil fa ce crezi ca e mai bine,dar eu nu ma pricep

Avatar utilizator
VCN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 24, 2008 9:54 am

Mesaj de VCN » Joi Iun 05, 2008 8:53 am

Ar fi fost ceva iesit din comun sa ii intereseze pe cei de la Casa Auto...observ ca o data ce s-au impus pe piata, nu le mai pasa de nimeni si nimic! Pacat ...acum trebuie sa-ti alegi masina dupa service...uf

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori