Garantie 5 Ani Dar Asistenta Doar 3 Ani?

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
Gabi44
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 29, 2012 8:28 am

Mesaj de Gabi44 » Sâm Feb 14, 2015 6:25 pm

Ca sa intelegem mai bine cum sunt pacaliti clientii acestei marci de rahat, se face reclama cu 5 ani garantie sau 150000km dar daca trec 3 ani nu mai beneficiezi de asistenta in caz de imobilizare.
Am tinut masina in garaj cu frana de mana trasa pentru aproape o luna si cand am vrut sa o scot am constatat ca frana de mana e blocata, mai intai pe amele roti dar dupa o incercare de marsarier a ramas blocata numai pe dreapta spate.
Caut numarul celor de la asistenta, ii sun si acutdupa ceva timp de cautari in sistem ca nu gaseau masina dupa numarul sasiului a ramas sa ma sune ei.
Ceea ce au si facut, de pe un numar de Austria (+43) si mi-au spus ca garantia este de 5 ani sau 150000km dar asistenta este doar pentru 3 ani si daca solicit trebuie sa platesc.
Mi-am iesit din fire si am "facut" ceva in asistenta lor, am pus cricul si am deblocat roata doar ridicand si miscand roata in butuc, treaba de 30 minute dar nici macar atat nu spun ce sa faci.
Tepari, marca de 2 lei. Asta e Mitsubishi.

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Dum Feb 15, 2015 12:54 am

Iti inteleg supararea, dar ce vina are marca/masina ca serviciile reprezentatei sau importatorului sunt slabe?

Avatar utilizator
Gabi44
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 29, 2012 8:28 am

Mesaj de Gabi44 » Dum Feb 15, 2015 8:51 am

Pai e normal sa ti se blocheze tamburii de la frana de mana?
La ce marca ai mai auzit asa ceva? Nici la Dacie n-am patit chestii de astea.
Sunt jalnici astia de la Mitsubishi cu masinile si service-ul de rahat.
Preturi de top si marfa second hand.

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Dum Feb 15, 2015 11:46 am

Asta este si nu prea un motiv de aruncat cu rosii. Eu nu prea am vazut Mitsubishi la care sa pice ambreiajul sub 150000 de km, volante, casete de directie, turbine, parte electrica etc. De calitatea dealerului, service-ului sau importatorului Mitsubishi nu vreau sa comentez prea mult... doar acum doua saptamani am avut de-a face cu ei cand a trebuit sa-mi schimbe bara spate si de cand au dat comanda si pana au montat-o pe masina a durat... 3 zile?! In conditiile in care era vorba de un Colt in 3 usi, adica un pic mai exotica masina. Deci eu pot sa spun ca am fost multumit.
Daca tie ti se pare ca masina este un rahat ca ti s-au blocat tamburii de la frana de mana, lucru care s-a rezolvat in 30 de minute cum ai spus tu, eu zic sa o vinzi. Mie asta nu mi s-a intamplat niciodata si trag mereu frana de mana dupa ce opresc masina. Si nici dupa o saptamana cand a fost f frig nu am avut probleme. Dar despre ce model e vorba?

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Dum Feb 15, 2015 3:20 pm

Mie mi s-au sudat placutele de frana pe discuri dupa doar o saptamana de iarna afara, pt ca am parcat si am tras frana de mana dupa un drum lung in care am mers tare. A fost o lectie invatata, si pt ca nu aveam asistenta nu am facut scandal unui om nevinovat la telefon.

Inainte, daca viata iti dadea lamai erai instruit sa faci limonada din ele, acum suntem cetateni europeni, avem drepturi, dar nu ne informam despre cum se utilizeaza un produs.cum-se-face-conservarea-unei-masini-pe-timpul-iernii

Decat sa te framanti pt problemele astea minore ce apar datorita frecventei reduse de utilizare a masinii, mai bine te-ai bucura in fiecare zi de ea, asa cum e, cu rugina cosmetica, sau mai bine o vinzi si mergi cu nissanul peste tot, e mai economic asa decat sa intretii 2 masini.

Avatar utilizator
George1982
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 27, 2014 11:02 pm

Mesaj de George1982 » Dum Feb 15, 2015 8:04 pm

Problema cu frana de mana se intampla la orice masina. Daca nu ma crezi, cauta pe net, pe forumuri, oameni care au patit acelasi lucru. Explicatia e destul de simpla.
Cat despre garantie, mie unul mi-au explicat si cred cascrie si in conditiile garantiei. 3 ani asistenta da Mitsubishi, garantia pana la 5 ani o da importatorul local. Tot ca idee, si daca era asistenta gratuita, ai fi platit interventia pentru ca nu cred ca blocatul rotilor cu frana de mana trasa iarna se considera problema de garantie.

Or avea si dealerii Mitsubishi bubele lor (as indrazni sa spun ca din experienta proprie sunt chiar ok), dar in speta asta trebuie sa ai niste asteptari mai realiste.
Numai bine si multi km fara probleme!

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Dum Feb 15, 2015 11:52 pm

eu cred ca exagerezi destul de mult,Eu unul cred ca ceea ce ai patit tu tine de noroc eu din cate masini am (3 la numar..marci diferite toate 3) la toate trag frana de mana iarna si nu au avut nimic si am prins iarna cu -25 grade.
mitsubishi nu este un brand de top ca mercedes dar cu siguranta are masini bune.
eu cred ca daca incercai sa pleci de pe loc de cateva ori reuseai sa defranezi masina ...

Avatar utilizator
Gabi44
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 29, 2012 8:28 am

Mesaj de Gabi44 » Lun Feb 16, 2015 6:39 am

Au aparut postacii lui mitsubishi.
Stiu ca nu le place sa le spui ceva ce nu e in regula dar asta e.
Vad ca sunt unii care stiu tot istoricul masinii si ce masini mai am.
Aflati ca la Nissan nu s-au intepenit sabotii nici dupa 3 luni de stat in garaj
Ii trageti tare cu marca asta de 2 lei. As vinde-o maine, dar n-o ia nimeni.
O tin de o luna la vanzare si n-a fost nimeni interesat.
Poate o vrea cineva din cei care-s fani si o tot lauda atat.
Eu am semnalat o problema si modul de abordare al celor de la firma asta de rahat. pentru ca cei doritori sa stie ce ii asteapta.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Lun Feb 16, 2015 7:29 am

Postacii astia ti-au impartasit parerile lor, bune sau rele. Modul tau de refulare e pe un ton care nu-i ok. Te rog sa recitesti regulamentul.

Avatar utilizator
Gabi44
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 29, 2012 8:28 am

Mesaj de Gabi44 » Lun Feb 16, 2015 8:16 am

Tot respectul pentru forumisti dar sunt unii care nu suporta critici desi nu scrie in regulament ca trebuie postat numai de bine.
Oricum ar fi, masinile lor ni se ridica la standardul de calitate ale marcilor japoneze dedicate pe segmentul auto. Mitsubishi poate stiu sa faca bine alte produse, motoare navale, etc. dar la auto sunt slabi cu toate ca preturile sunt la fel.
Iar de refulat, refulez ori de cate ori cineva incearca sa-si bata joc. Banuiedc ca foarte multi o fac.

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori