raspuns M-CAR in legatura cu schimbarea tobei finale

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Vin Mai 30, 2008 11:51 pm

Am trimis un mail catre M-car in care i-am intrebat ce se intampla cu garantia masinii in cazul in care schimb toba finala cu una aftermarket si nu o montez la ei. Raspunsul este urmatorul:
"Buna ziua,
Ca urmare a solicitarii Dvs. putem face urm precizari:
-pe perioada de garantie producatorul recomanda sa se foloseasca piese originale si acestea sa fie inlocuite intr-un service autorizat.
-garantia se pierde in cazul in care se constata ca piesa inlocuita a dus la defectarea sistemului sau ansamblului respectiv ,de ex:elemente de tuning sau piese non-origine(care au fost montate intr-un Service neautorizat Mitsubishi.
Dar, daca doriti, sa discutam mai detaliat aceasta problema, va invitam la sediul nostru din Bd.Metalurgiei
nr 70 sect 4.
Nr meu de tel 0743------
Cu stima
Sef Service
------ ------"
Practic ce mi-au spus ei se traduce prin: nu te obliga nimeni sa le cumperi / montezi la noi da ai ocazia sa ramai fara garantie!
De altfel, la o alta vizita pe care le-am facut-o i-am intrebat ce se intampla cu garantie daca imi schimb jantele(alte dimensiuni decat cele din talon), daca pun xenoane(nu de la ei si nu montate de ei), daca pun statie/subwoofer, sau daca montez alte elemente de caroserie(eleron, pleoape, stopuri/faruri, spoiler).
Rapunsul a fost identic: "le montezi, dar daca se defecteaza ceva din cauza lor(circuit electric,intra rugina, trenul de rulare are de suferit) se pierde garantia pe ansamblul respectiv(circuit electric, tablaraie, tren rulare)"
Voi cum ati proceda / procedat ?

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Sâm Mai 31, 2008 7:46 am

Depinde ce vrei sa montezi. Pe partea electrica nu m-as risca pentru ca imi pare destul de usor ca in cazul unei probleme sa dea vina pe montajul neadecvat. Aceiasi problema ar fi si la jante in cazul in care vor aparea probleme cu trenul de rulare.
Montarea unui eleron nu vad cum afecteaza tabla sau vopseaua daca acestea ar fi afectate la portiera de exemplu.
In concluzie, sint anumite interventii pe care eu le voi face doar la reprezentanta iar altele le voi face si la alte service-uri.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Sâm Mai 31, 2008 10:21 am

Din cate am inteles , poti cumpara tu accesoriile ( alarma, senzori parcare , etc ) dar cu conditia sa fie montate de ei .
Apropo , cat este ora de manopera intr-un service autorizat mitsubishi ? 60 Ron ?

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Sâm Mai 31, 2008 2:21 pm

80 RON si sper sa nu vorbesc prostii.

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori