Probleme tehnice FCM la un Eclipse Crosse

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
dangalateanul
EVO I
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iun 24, 2019 4:08 pm
Contact:

Probleme tehnice FCM la un Eclipse Crosse

Mesaj de dangalateanul » Mar Iun 25, 2019 11:09 am

Buna ziua
Sunt proprietarul unui autoturism Eclipse Cross 2WD 6MT INFORM , achizitionata in data de 04.06.2019.
Autoturismul l-am acchizitionat fiind la oferta (cca 19980 euro) este fabricat in anul 2018, vandut cu 0 km.
In data de 18.06.2019 autoturismul ( cca 190 km parcursi) a fost lasat in service-ul din Galati ( SC Iricad SRL) cu urmatoarele probleme reclamate in garantie :
1 Sistemul Stop and Go nu functiona, chiar daca am avut grija sa reduc consumul de curent, am purtat in permanenta centura, etc( nu am circulat cu aerul conditionat, ventilatoare, iluminat etc)
2. Sistemul FCM nu functioneaza in conditii de trafic intens cu multe franari la masinile din fata autoturismului, cat despre pietoni, niciodata.

In data de 19.06.2019 mi s-a returnat autoturismul, rezolvata fiind numai problema cu Stop and Go de catre tehnicianul din service. Acesta a motivat ca butonul Stop and Go era defect.
Cat despre reclamatia la sistemul FCM, acesta nu a fost rezolvata, desi tehnicianul a facut si o recalibrare la camerele sistemului, etc.
Tot ceea ce mi s-a spus este ca se va rezolva dar sa am rabdare.
A mai avut vreun posesor de Eclipse Cross o asemenea problema ?
Are cineva o idee unde si cum as putea rezolva problema ?
Va multumesc

dangalateanul
EVO I
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iun 24, 2019 4:08 pm
Contact:

Re: Probleme tehnice FCM la un Eclipse Crosse

Mesaj de dangalateanul » Mar Iun 25, 2019 11:11 am

Are idee cineva ce adresa de mail au cei de la service garantii la fabrica sa pot sa le transmit reclamatia ?

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Re: Probleme tehnice FCM la un Eclipse Crosse

Mesaj de cristi4x4 » Mar Iun 25, 2019 1:11 pm

De facut o reclamatie la fabricant e simplu,insa ma tem ca el nu iti va rezolva problema.Problema ta va fi rezolvata tot pe plaiurile noastre mioritice,poate nu la tine la Galati.Dar daca incerci si la o reprezentanta din Bucuresti unde oameni de acolo poate sau mai confruntat cu o astfel de problema,ce zici?
Problema de fapt e mult mai ampla.Service-urile se confrunta cu o lipsa acuta de personal calificat si nici nu investesc in programe de calificare si pregatire profesionala datorita fluctuatiei de personal,personal care mai este si prost platit.De fapt nici macar importatorul nu face acest lucru.Pentru modelele noi aparute se trimit catre ateliere citeva informari si softurile aferente,iar de aici totul depinde de ingeniozitatea celor de acolo.Cu aceasta problema se confrunta toate marcile auto din piata din RO.
Asta e.....vrem o tara ca afara,dar nu mergem la vot,in schimb ne plangem.

dangalateanul
EVO I
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iun 24, 2019 4:08 pm
Contact:

Re: Probleme tehnice FCM la un Eclipse Crosse

Mesaj de dangalateanul » Mar Iun 25, 2019 2:07 pm

multumesc pentru sfat...
ma interesa sa pot coresponda cu fabricantul sa pot "impinge lucrurile" nicidecum sa reclam...
in ceea ce priveste personalul sunt de acord dar eu compar service Renault din oras cu service Mitsubishi. Diferenta este de la cer la pamant. Pe o scara de la 1 la 5 : nota 5 pt service Renault, nota 2 pt service Mitsubishi. La Renault se poate, la ceilalti NU !
In rest vis a vis de vot sa auzim numai de bine... Cand s-a iesit la vot s-a vazut ! Daca tinerii vor iesi in continuare la vot va fi forate bine !

STF
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Apr 15, 2019 10:12 am
Contact:

Re: Probleme tehnice FCM la un Eclipse Crosse

Mesaj de STF » Mar Iun 25, 2019 2:11 pm

De unde stii ca FCM nu functioneaza la pietoni ? In 3600km m-a avertizat de vreo 3-4 ori "BRAKE" , o data la o moto , o data la o masina si de 2 ori la diverse obstacole, niciodata la vreun pieton, trecerile de pietoni fiind previzibile.

dangalateanul
EVO I
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iun 24, 2019 4:08 pm
Contact:

Re: Probleme tehnice FCM la un Eclipse Crosse

Mesaj de dangalateanul » Mar Iun 25, 2019 2:22 pm

Buna intrebarea...
Explica-mi cum reactioneaza sistemul pt coliziuni ? De exemplu mergi constant ( cu pilot automat) si masina din fata reduce viteza ? Masina are setat FCM-ul pe far ( departe ) sau midlle ? Sunt curios cum reactioneaza sistemul.
Cat despre pietoni, daca te apropii cu viteza constanta sau nu de o trecere de pietoni si un pieton se angajeaza in traversare, sistemul ar trebui sa reactioneze.

dangalateanul
EVO I
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iun 24, 2019 4:08 pm
Contact:

Re: Probleme tehnice FCM la un Eclipse Crosse

Mesaj de dangalateanul » Mar Iun 25, 2019 2:24 pm

la mine, sistemul FCM nu reactioneaza... Chiar si tehnicianul a iesit cu masina in probe cand am reclamat si dupa ce a recalibrat camerele a declarat ca este ceva dubios...
Oricum nu mizez pe acest sistem ca doar eu conduc dar daca tot am platit pt tehnologie, de ce sa nu o am ?
De exemplu cand au rezolvat Stop&Go, au parcurs procedurile conform cartilor tehnice si la sfarsit desi calculatorul ii spunea ca nu sunt probleme la senzorii care actioneaza stopul&go, motorul nu se oprea. In final a trebuit sa inlocuiasca butonul ( mama lui de buton) si sistemul a functionat bine mersi !

STF
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Apr 15, 2019 10:12 am
Contact:

Re: Probleme tehnice FCM la un Eclipse Crosse

Mesaj de STF » Mar Iun 25, 2019 4:53 pm

Daca vorbim de ACC, da masina pastreaza distanta fata de masina din fata reducand acceleratia sau franand ( eu il tin undeva pe middle).
Dar FCM reactioneaza destul de tarziu in conditiile in care nu ai atins frana si se apropie o coliziune iminenta.
Intai te avertizeaza apoi ar trebui sa puna frana (eu am primit doar avertizari).
Incearca sa te apropii de un obstacol fara sa pui frana si sa virezi sa il ocolesti in ultimul moment. Atunci ar trebui sa apara avertizarea.

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori