Service Constanta

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
DarkAngel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 06, 2009 7:30 pm

Mesaj de DarkAngel » Mie Iun 10, 2009 5:48 pm

Daca ar fi un far doar 10 mil nu as comenta nimic, dar un far este 20mil bucata fara TVA. Am gasit pe site-ul din rusia far cu leduri la 6.5 mil bucata, deci diferentele sunt foarte mari. Bataie de joc!

Avatar utilizator
Dudu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 3:00 am

Mesaj de Dudu » Mie Iun 10, 2009 6:31 pm

daca asigurarile dau banii.. care app, un far xenon e 59 d milioane.. inseamna ca merge pretzu asta..dar poti sa alegi.. fie dai 1200 de euro pe luna pentru orice problema.. fie dai 5 milioane pe un far la dezmembrari..eu aleg prima varianta.

Avatar utilizator
DarkAngel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 06, 2009 7:30 pm

Mesaj de DarkAngel » Mie Iun 10, 2009 8:53 pm

Am aflat ca directoarea de la Mitsubishi Constanta are o spalatorie auto Ghiciti unde imi spal masina inainte de al duce la revopsit

O sa mai fac niste poze la masina dupa spalare, asta daca mai ramane ceva vopsea

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mie Iun 10, 2009 9:24 pm

QUOTE (COObra @ Jun 9 2009, 08:18 AM) ...
ce iei in calcul?
da un raspuns si continuam de acolo.

Multe interview-uri sunt full of bullshit. Intr-un service de calculatoare nu l-as angaja pe unu care m-ar convinge instant ca e constient macar de existenta unor aspecte privind hardware-ul dar si software-ul unui calcutor. Dupa aia l-as mai intreba CUM ar aborda o anumita problema (ceva caz dat de computer cu comportament bizar), CUM ar descompune problema in probleme mai mici PENTRU a izola problema, etc. Degeaba m-ar lua cu bullshituri cu bagaj mare de cunostinte in piata HW, ca pasiunea lui de "noutati" in domeniu prea putin ma intereseaza si ma ajuta.

Tu sari repede dar sincer, e dezamagitor ca EU, cu ZERO pregatire in electronica auto sa stau sa le explic la niste EXPERTI (cica), CU niste cursuri facute pe acolo la Bucuresti, unul din ei cica cel mai bun la nu stiu ce pe tara (laudat de alti colegi), urmatoarele:
- UNDE se citesc niste target idle-uri care EXISTA in manual, dar domnii din service raman tablou
- CUM se face CORECT reglaj de basic idle speed. Doi oameni din service care se dadeau mari cunoscatori, unul din ei cu aer tare superior cand vorbea cu mine s-au pus sa studieze CUM se face, dupa ce le-am dat EU pagina printata din manualul de service unde explica frumos cum se face. Asta dupa ce am ajuns la contre cu unul din ei, ca la gradinita, cand eu sustineam ca EXISTA asa ceva in manual, iar el imi zicea "Nu, dom'le, nu se poate, vorbiti prostii". Pana m-am enervat si i-am scos foaia printata din portbagaj si i-am pus-o in fata (merita sa zic altceva, dar am 90% warn ). DA, cu dinastia trebuie noi clientii sa ne enervam ca apoi sa mai refulam pe un forum....
- CA daca schimbi ECU, trebuie sa schimbi si Immobilizer ECU. M-au asigurat ca nu e nici o problema, ca stiu ce au de facut. DA, m-am dus sa imi schimbe ECU, imi pun noul ECU si dupa 2 ore sunt informat cu un ton dezamagitor de parca imi murise cineva ca masina merge ea, dar tot cu ECU vechi. De ce? Detalii tehnice care nu are rost sa le expun pe aici. Mi-am pierdut eu timpul degeaba, juma de zi de lucru dusa, ca apoi sa mai pierd inca o zi intreaga cand a ajuns intr-un final si celalalt ECU. De ce? Habar nu aveau de vreo 3 chestii in procedurile de invatare a cheilor. DUPA pranz s-au prins ca trebuie sa ceara nu stiu ce parola de la Bucuresti. Binenteles ca si eu si service-ul a trebuit sa asteptam o ora si ceva pentru o parola din 4 cifre. Binenteles ca masina era acolo de la ora 8:30. Binenteles ca eu am plecat la ora 4 fara ceva de acolo. Pentru niste operatii care in MAXIM 2 ore le faceau. Mintile astea luminate in domeniul diagnozei auto l-au pus pe unu sa imi dezmembreze volanu, cochilia, scos immobilizer. In doi timp si 3 miscari masina era desfacuta, gata pregatita pentru procedurile necesare de facut pe laptop. Masina a mai stat in starea asta...asteptand...cam o ora, daca nu mai mult.

Mai am si alte povesti la fel de tampite. Sunt convins ca nu conteaza de care service vorbim, din orice oras, in mare cam asa stau lucrurile. Am avut ocazia sa cunosc si mici exceptii reprezentate de MARI oameni, precum Ovidiu de la service-ul din Bucuresti.

Ce am observat in mai multe service-uri, de la mai multi producatori auto este ca oamenii de acolo parca tind sa devina cu adevarat experti in P.R. decat in electronica auto. Spun electronica auto pentru m-am lovit de experti dinastia NU doar la Mitsubishi. Crede-ma, nu erau cu NIMIC mai buni, fara sa ma dau eu superior sau cine stie ce ai tinde sa imi zici.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mie Iun 10, 2009 9:41 pm

driver - in privinta neprofesionalitatii am dat si eu dreptate. nu cred ca trebuia sa refulezi iar cu povestea ta......dar daca te face sa te mai calmezi fie si asa
santto - iar arunci si tu cu vorbe........zi fata de cand au crescut vanzarile? fata de luna trecuta? sau acum doua luni. nici 1% din aia nu au revenit in service pentru revizii ca sa ii iau in calcul.
se vorbea de lipsa de oameni din service si se deviaza repede catre profitul facut din vanzari. si pun pariu ca nici unul nu stiti despre ce profit vorbim. doar dati cu parerea.
mare parte din promotiile actuale sau recent trecute au fost vanzari in pierdere, au fost facute pentru a debloca niste bani.
cine vrea sa inteleaga bine cine nu .... continuati cu relantie si promisiuni ca deschideti voi service cu 3 lei ora de manopera.
v-am mai zis eu odata inainte sa sterg tot, ca daca va iau la bani marunti pe fiecare cu ce biznis opereaza nu sunteti mai grozavi, iar daca judec eu din afara iese o varza.
apropo drivere ca am o nebuloasa. daca tot le stii pana la urma, le dai lectii la toti si le dai peste nas....cum de nu ti-ai rezolvat masina singur pana acum?

Avatar utilizator
DarkAngel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 06, 2009 7:30 pm

Mesaj de DarkAngel » Mie Iun 10, 2009 10:12 pm

DriverX si COObra eu nu mai inteleg nimic, intradevar oameni (angajatii) sunt neseriosi ... si pana la urma cum rezolvati o problema ca a mea? Daca stii ca ai angajati neseriosi nu trebuie sa stai pe langa ei si sa ii supraveghezi (CTC-ul)? adica macar sa dai comanda la toate piesele odata

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mie Iun 10, 2009 10:18 pm

NICICUM. Ne plimbam prin service ca prostii vreo 8-9 luni de zile.

COObra. Nu raspund la intrebare decat daca o pui din nou pe topicul ala vesel al meu de la Combat Zone. Altfel, o iau in freza iar Sper ca nu a fost o provocare.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mie Iun 10, 2009 10:31 pm

fa plangere unde trebuie. din japonia au pasat-o in olanda.....unde? la sediul care l-au desfiintat, sau urmeaza? ce chef de tine or avea si aia.
rezolvarea este mult mai aproape dar m-am saturat sa dau sfaturi gratuite.
am sfatuit pe cineva pe pm cu cine sa vorbeasca, nici macar nu s-a obosit sa imi raspunda.
iti urez sa ti se rezolve problema mai ales ca nu am nici o treaba cu cei din constanta.

Avatar utilizator
DarkAngel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 06, 2009 7:30 pm

Mesaj de DarkAngel » Vin Iun 12, 2009 9:00 pm

Am fost sa spal masina si cam asa arata rezultatul:
Fişiere ataşate
DSC00098.JPG
DSC00098.JPG (193.6 KiB) Vizualizat de 6279 ori
DSC00097.JPG
DSC00097.JPG (208.16 KiB) Vizualizat de 6276 ori
DSC00095.jpg
DSC00095.jpg (236.86 KiB) Vizualizat de 6273 ori
DSC00094.JPG
DSC00094.JPG (214.61 KiB) Vizualizat de 6276 ori

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Vin Iun 12, 2009 9:09 pm

E vopsea "ecologica".. that's why

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori