Service story

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Scrie răspuns
Avatar utilizator
dieselbee
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 10, 2012 2:45 pm

Mesaj de dieselbee » Dum Mar 03, 2013 10:12 pm


oh... daca te tine....

Avatar utilizator
Radu39
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 03, 2013 8:35 pm

Mesaj de Radu39 » Mie Iun 26, 2013 2:21 pm

atata timp cat va fi monopol nu va exista concurenta si nici preturi mici sau calitate la Mitsubishi Romania.Un singur om de afaceri are o gramada de marci, Mitsu Bucuresti-Ploiesti tine de Mitsu expozitiei smd , dar daca vrei sa faci o reclamatie nu ai unde, nu exista nici un email sau un nr de telefon clar unde sa poti reclama o neregula, preturile sint aberant de mari , ma refer la piese de schimb, un plastic de 2 bani au ajuns baietii de la reprezentante sa il vand a cu multe sute de euro...asta e deja hotie si aceasta hotie exista numai din cauza monopolului.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Mar Feb 04, 2014 4:17 pm

Daca are cineva informatii referitor la firma Mecatronics SA, dealer Mitsubishi pe judetele Alba si Sibiu il rog sa ni le impartaseasca. Ma refer la partea de service. Vreau sa fac o revizie tehnica la masina mea si as vrea sa stiu daca au dotari corespunzatoare, oameni profesionisti si ce fel de preturi practica.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Mar 24, 2014 7:23 pm

vreau sa va impartasesc si eu o istorioara legata de service-ul Mitsubishi metalurgiei:
pe la mijlocul lunii decembrie sotia a avut un accident cu asx-ul, in urma caruia au rezultat avarii la : aripa fata stanga, elemente directive, protectie aripa, elemete protectie de sub masina, rezervor, anvelopa, janta, alte maruntisuri.
imediat dupa accident am fost la asigurator, am deschis dosar de dauna - casco- si in aceeasi zi am mers la Mitsubishi metalurgiei pentru imceperea reparatiei.
initial nu stiam exact ce reparatii trebuie facute, multe dintre ele fiind pe dedesuptul masinii, dar se vedea cu ochiul liber: janta, anvelopa, aripa, rezervorul -daca te aplecai putin si te uitai sub masina-, volanul statea stramb - deci era clar ceva la sistemul la directie.
cand am deschis dosarul am mentionat toate aceste daune in cerere, cei de la service spunandu-mi ca trebuie facuta geometria pentru a vedea exact ce este stricat la sistemul de directve, nu se putea face pe loc, o sa fiu anuntat cand era standul de geometrie liber.
am plecat asteptand telefonul sa sune.
dupa cateva zile am sunat eu,intre timp apropiindu-se sarbatorile, spunandu-mi-se ca nu au liber standul, ca este stricat si ca va fi reparat dupa sarbatori, deci intr-un cuvant flit in lipsa de chef de munca.
pentru ca mai aveam o masina si nu aveam chef sa ma enervez de sarbatori am zis ca inteleg si ca o lasam dupa sarbatori.
dupa sarbatori, - cam in a doua saptamana- eu sun sa intreb de geometrie, fac o programare la ora 13, ajung la ora stabilita, a durat geometria pana la ora 17, cred ca dura mai mult dar se termina programul.
s-a stabilit ca trebuia schimbat brat, caseta de directie nu era afectata, a fost comandat urmand sa fie montat.
dupa o perioada de timp sunt sunat sa duc masina dimineata si ca in 2, 3 ore urma sa fie gata.
am dus masina dimineata, dar nu a fost gata dupa 2,3 ore, ci de abia la ora 17, cand de altfel se termina si programul.
masina a ridicat-o sotia. cand m-am urcat eu in masina, stupoar,e volanul nu mai statea spre drepata, acum statea spre stanga pentru ca masina sa mearga drept.
sun din nou la service si intreb daca a fost facuta geometria avand in vedere ca s-a schimbat un element de la directie, aflu ca nu, dar nici nu s-a verificat daca totusi se impune - cu toate ca eu stiu ca este obligatorie- . volanul trebuia tinut intr-o parte vizibil adica undeva intre 5-10 cm - in grade nu stiu sa apreciez.
bineinteles ca geometria a durat de dimineata de la 9-10 pana seara la 17.
dupa geometrie vroiau sa inchida dosarul, eu spunadu-le ca mai trebuie schimbata roata, janta, rezervorul si alte maruntisuri. au parut foarte mirati, s-au uitat in hartii si si-au dat seama ca asa este, desi roata a stat tot timpul in portbagaj, eu in acest timp circuland cu 3 roti de iarna cu jante metalice si o roata de vara cu janta de aliaj.
doarul de reparatii a fost deschis de o domnisoara din service, care tot ea mi-a spus ca standul de geometrie este stricat, ulterior dosarul fiind preluat de altcineva - nu dau nume-
alte comenzi, reconstatari, corespondenta cu asiguratorul, etc, pana la urma a trebuit sa cumpar eu anvelopa, ca venise zapada intre timp.
au venit piesele comandate, am stabilit cu ei sa duc masina dimineata si sa o iau seara urmand sa schimbe: aripa fata, rezervorul si alte maruntisuri.
am plecat un week end si am dus masina vineri dimineata urmand sa o iau luni dimineata, cei din servise avand in plus si sambata care este zi semilucratoare sa zic.
bineinteles ca luni dimineata masina nu era gata a fost gata luni sera la ora 17.
masina a fost ridicata de sotie, fiind intuneric, cu geamuri negre pe spate, se grabea nu s-a uitat atent la masina.
dupa ce a plecat, sotia a vazut ca bancheta spate nu era montata, era lasata in spatele scaunului soferului in pozitie verticala.
merg seara la masina, ma chinui putin sa montez bancheta si vad cu stupoare ca aripa nu era schimbata. ma mai uit o data si intradevar aripa nu era schimbata, desi pe deviz aparea ca schimbata, vopsita etc.
sun la service dimineata de la receptie aflu ca intradevar trebuia schimbata, dar nu a fost schimbata, fara sa-mi fie comunicat vreun motiv intemeiat, din neglijenta cineva nu a montat, cineva nu a verificat.
am dus din nou masina in service, de aceasta data intr-o ora era schimbata aripa, asta se intampla in jur de 2,3 martie, deci dupa 3 luni si jumatate de la deschiderea dosarului.
sper ca ati inteles istorioara, am incercat sa prezint tot tabloul cu toate faptele, de aceea este si asa lunga povestirea, ma abtin sa trag concluzii

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Mar 24, 2014 10:33 pm

Din pacate asa se lucreaza in Romania, la f***i masa si asta pentru ca li se permite. Eu unul nu am auzit niciodata ca un angajat din service sa fie sactionat sau dat afara pentru neglijenta in serviciu, inschimb cand le dai spaga o iau cu 2 maini.

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Mie Mar 26, 2014 1:14 pm

Si metalurgiei se face de r****? Pareau mai seriosi.... Pacat...

Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Mie Mar 26, 2014 1:23 pm

Intr-adevar, pacat... Aceeasi impresie o aveam si eu.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mie Mar 26, 2014 8:53 pm

nici eu nu am avut nici problema cu ei pana acum, chiar eram multumit de calitatea lucrarilor, eu sper ca a fost doar o ratcire de moment neintentionata.

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Vin Mar 28, 2014 1:05 pm

QUOTE (nini @ Mar 26 2014, 08:53 PM) nici eu nu am avut nici problema cu ei pana acum, chiar eram multumit de calitatea lucrarilor, eu sper ca a fost doar o ratcire de moment neintentionata.

Nu stiu ce sa zic, daca au procedat asa o data nu vad de ce nu ar proceda asa si a doua, a treia etc. In orice caz foarte bun feedback-ul tau, va ajuta multi oameni sa se decida unde sa mearga cu masina.

Avatar utilizator
m_mosu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 06, 2010 3:11 pm

Mesaj de m_mosu » Dum Apr 06, 2014 11:06 pm

QUOTE (ursul_bipolar @ Mar 28 2014, 02:05 PM) Nu stiu ce sa zic, daca au procedat asa o data nu vad de ce nu ar proceda asa si a doua, a treia etc. In orice caz foarte bun feedback-ul tau, va ajuta multi oameni sa se decida unde sa mearga cu masina.
unde? in expozitiei e la fel,la otopeni asisderea, mergem la coltul blocului. eu am bara pe spate prinsa de caroserie cu negrese de rigips, cine nu ma crede poate sa vina sa vada, doar dam stopul de pe dreapta spate jos, tot pe Metalurgiei da domnu' tinichigiu nu mai lucreaza acolo, e in concediu de maternitate nu putem sa-l tragem de urechi! tot o ratacire de moment, ce sa-i faci daca nu statea bara cum trebuie.

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori